maj 2017

Gala konkursu o Marszałku Józefie Piłsudskim w Centralnej Bibliotece Wojskowej

26 maja 2017 r. w Centralnej Bibliotece Wojskowej im. Marszałka Józefa Piłsudskiego w Warszawie odbyła się gala finałowa ogólnopolskiego konkursu dla dzieci i młodzieży szkolnej „Marszałek Józef Piłsudski – twórca odzyskanej niepodległości, w 150 rocznicę urodzin” zorganizowanego przez Związek Oficerów Rezerwy Rzeczypospolitej Polskiej. W gronie laureatów i wyróżnionych znaleźli się również uczniowie śląskich, w tym tarnogórskich szkół.

Alarm RENEGADE

Od wtorku do czwartku (6–8 czerwca br.) Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych zorganizuje krajowe ćwiczenia Renegade/Sarex (zdarzenia dotyczące naruszenia przestrzeni powietrznej Rzeczpospolitej Polskiej). W związku z powyższym na terenie powiatu tarnogórskiego w ramach ww. ćwiczeń mogą zostać uruchomione syreny alarmowe.

OSTRZEŻENIE METEOROLOGICZNE

OSTRZEŻENIE METEOROLOGICZNE - BURZE Z GRADEM

Zjawisko/stopień zagrożenia - Burze z gradem/1
Obszar - województwo śląskie
Ważność (cz. urz.) - od godz. 13:00 dnia 30.05.2017 do godz. 03:00 dnia 31.05.2017
Przebieg - Prognozuje się wystąpienie burz z opadami deszczu miejscami do 25 mm oraz porywami wiatru
do 70 km/h. Lokalnie grad.
Prawdopodobieństwo wystąpienia zjawiska(%)- 90%
OPRACOWAŁ - Dyżurny synoptyk Szymon Pysz za IMGW-PIB.

III edycja konkursu „Zielona Pracownia 2017” rozstrzygnięta

Zakończyła się trzecia edycja konkursu pn. "Zielona Pracownia 2017", której organizatorem był Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Katowicach. Przedmiotem konkursu było utworzenie ekopracowni na potrzeby nauk przyrodniczych, biologicznych, ekologicznych, geograficznych, chemiczno-fizycznych czy geologicznych.
Na konkurs wpłynęły 82 wnioski od organów prowadzących placówki oświatowe w województwie śląskim, dofinansowanie otrzymały 43 na łączną kwotę prawie 1 250 000 zł.

Protokół z przeprowadzonych konsultacji społecznych

Protokół z konsultacji projektu uchwały Rady Powiatu w Tarnowskich Górach w sprawie zmiany Uchwały nr XXIX/328/2012 Rady Powiatu w Tarnowskich Górach w sprawie określenia przystanków komunikacyjnych na terenie powiatu tarnogórskiego, których właścicielem lub zarządzającym jest Powiat Tarnogórski oraz warunków z zasad korzystania z tych przystanków.

Festyn Rodzinny w Zespole Szkół Specjalnych w Radzionkowie

Już w najbliższą sobotę tj. 3 czerwca 2017 r. o godz. 15:00-21:00 odbędzie się w Zespole Szkół Specjalnych w Radzionkowie XII Integracyjny Festyn Rodzinny pt. "Zdrowo i Międzynarodowo".
Szczegóły na załączonym plakacie.

Serdeczne życzenia z okazji Dnia Samorządu Terytorialnego

27 maja przypada 27. rocznica pierwszych wolnych wyborów do rad gmin i miast. Tego dnia obchodzony jest Dzień Samorządu Terytorialnego, będący świętem wszystkich osób współtworzących samorządy terytorialne w Polsce.

Z okazji tego święta chcemy złożyć serdeczne życzenia burmistrzom, wójtom, radnym, a przede wszystkim pracownikom samorządowym zatrudnionym w urzędach i jednostkach samorządowych na terenie naszego powiatu.

Dziękujemy Państwu za codzienną pracę dla dobra lokalnych społeczności. To dzięki Wam i Waszemu zaangażowaniu rozkwitają nasze „małe ojczyzny”.

Starosta Tarnogórski u Prezydenta RP

Miło nam poinformować, że Starosta Tarnogórski Krystyna Kosmala otrzymała od Prezydenta RP Andrzeja Dudy zaproszenie do udziału w uroczystościach z okazji Dnia Samorządu Terytorialnego, gdzie będzie reprezentowała samorządowców naszego powiatu. Spotkanie odbędzie się w poniedziałek 29 maja, w Pałacu Prezydenckim w Warszawie. W trakcie uroczystości planowane jest wystąpienie Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej, po którym Prezydent Andrzej Duda wręczy odznaczenia państwowe przedstawicielom samorządu.

Nabór przedstawicieli organizacji pozarządowych do komisji konkursowej

Zarząd Powiatu Tarnogórskiego ogłasza nabór do komisji konkursowej opiniującej oferty złożone w ramach otwartego konkursu ofert na realizację zadań publicznych Powiatu Tarnogórskiego w roku 2017 w dziedzinie nauki, szkolnictwa wyższego, edukacji, oświaty i wychowania przedstawicieli organizacji pozarządowych oraz podmiotów wymienionych w art. 3 ust. 3 ustawy z dnia 24 kwietnia 2003 roku o działalności pożytku publicznego i o wolontariacie (tekst jednolity: Dz. U. z 2016 r., poz. 1817) zgodnie z art. 15 ust. 2d cytowanej ustawy.

Mistrzostwa pod patronatem starosty

Starosta tarnogórski Krystyna Kosmala na prośbę organizatorów objęła patronatem Międzynarodowe Mistrzostwa Polski Weteranów w Tenisie Stołowym, które odbędą się od 26 do 28 maja w Gimnazjum w Ożarowicach, w ramach Europejskiego Tygodnia Sportu dla Wszystkich.
Jako współorganizator tej imprezy starostwo dofinansowuje zakup nagród dla zwycięzców.
Szczegółowy program mistrzostw - na plakacie, który publikujemy w załączniku.

Wakacyjna oferta szpitala powiatowego

W związku z koniecznością wdrożenia reformy oświaty, a co za tym idzie nowymi wyzwaniami i doświadczeniami czekającymi pracowników oświaty i wychowania, Wielospecjalistyczny Szpital Powiatowy S.A. przygotował dla nich na zbliżający się okres wakacyjny ofertę usług rehabilitacyjnych, które znacząco mogą wpłynąć na poprawę samopoczucia i podratowanie zdrowia oraz komfortu psychicznego. W przyjaznej atmosferze profesjonalny i doświadczony personel przygotuje indywidualny plan zabiegów wraz z usługą gratisową. Zachęcamy do skorzystania z oferty szpitala.

Dzień Strażaka świętowano w Rybnej

24 maja odbyły się powiatowe obchody Dnia Strażaka połączone z tegorocznym jubileuszem 25-lecia działalności Państwowej Straży Pożarnej. Starosta Krystyna Kosmala i przewodniczący Rady Powiatu Tarnogórskiego Adam Chmiel złożyli strażakom życzenia w imieniu samorządu powiatowego. Pani starosta wręczyła także dyplomy ze specjalnymi podziękowaniami strażakom z Komendy Powiatowej PSP, obsługującym Powiatowe Stanowisko Kierowania w ramach współpracy z Powiatowym Centrum Zarządzania Kryzysowego.

Sesja Rady Powiatu Tarnogórskiego

W dniu 30 maja (wtorek) o godzinie 11.00 w sali sesyjnej Starostwa Powiatowego przy ul. Karłuszowiec 5 w Tarnowskich Górach (III piętro) rozpocznie się sesja Rady Powiatu Tarnogórskiego.
Szczegółowy porządek obrad publikujemy pod adresem:
http://www.bip.tarnogorski.pl/?catid=2226&parcat=327&t=more&grupa=159242...
Projekty uchwał opublikowane są pod adresem:
http://www.bip.tarnogorski.pl/?catid=1018&parcat=88&t=menu

IV Europejski Rajd Rowerowy dotarł na metę w Tarnowskich Górach!

23 maja, punktualnie o godzinie 15.00, uczestnicy IV polsko-niemieckiego rajdu rowerowego pod hasłem "Europa wzrasta razem", po pokonaniu tysiąca kilometrów w dziewięć dni, wjechali na rynek w Tarnowskich Górach, gdzie usytuowana była meta rajdu.
Rajd wystartował 15 maja z Erlangen. Organizowany był przez Powiat Tarnogórski oraz jego partnerski Powiat Erlangen-Hoechstadt i Towarzystwo Przyjaźni Erlangen-Hoechstadt – Tarnowskie Góry.

Powitajmy ich razem

Dziś (23 maja) o godzinie 15.00 uczestnicy polsko-niemieckiego rajdu rowerowego "Europa wzrasta razem" wjadą na rynek w Tarnowskich Górach. Zapraszamy mieszkańców powiatu do wspólnego powitania uczestników rajdu i wysłuchania koncertu zespołu Silesian Brass Quartet.

Wieczorne pałacowe klimaty

Pierwsza "Noc Muzeów" zorganizowana w Centrum Kultury Śląskiej w Nakle Śląskim 20 maja przyciągnęła sporo gości. Dużym zainteresowaniem cieszył się film "Gloria i exodus. Dzieje śląskiej szlachty", poza tym pracownicy Centrum pokazali w pałacowej kaplicy nową odsłonę stałej wystawy historycznej, zatytułowaną "Z dziejów Donnersmarcków".
Zapraszamy do obejrzenia zdjęć z tego wieczoru.

Detektywi w akcji, czyli kryminalna gra w Świerklańcu

20 maja na ulicach Świerklańca odbyła się niezwykła rozgrywka. Kryminalna Gra Miejska „Tajemnica zaginionego skarbu” była wspaniałą przygodą, w której udział wzięło ponad 100 osób. Fabułę gry stworzył pisarz Dariusz Rekosz. Z okazji terenowej gry do Świerklańca przyjechał słynny serialowy agent Borewicz i detektyw Malanowski – aktor Bronisław Cieślak.

Orzeł i Róża dla profesora Miodka

- Przypada mi dziś zaszczyt przedstawienia laureata Nagrody „Orła i Róży”. Czuję wręcz uczniowską tremę, ponieważ mam przemawiać w obecności wybitnego językoznawcy, więc będę ważyć każde swoje słowo, licząc na pańską, panie profesorze, wyrozumiałość – powiedziała starosta Krystyna Kosmala rozpoczynając laudację na cześć profesora Jana Miodka, laureata tegorocznej nagrody.

Gratka dla miłośników muzyki jazzowej

Zapraszamy na tegoroczną 15 edycję Tarnogórskich Spotkań Jazzowych.
Bilety na zbliżające się koncerty dostępne są w miejscach koncertowych.
A oto szczegółowy program Spotkań:

25.05 czwartek 20.00 – Klub Kosmata, wstęp 20zł (ulg. 16zł)
DIEGO LEZCANO & MATEUSZ ADAMCZYK
Diego Lezcano - perkusja, Mateusz Adamczyk - skrzypce

26.05 piątek 19.00 – Centrum Kultury Śląskiej w Nakle Śl., wstęp 30zł (przedsprz. 25zł)
KRÓLESTWO BESKIDU
Katarzyna Gacek-Duda - flet poprzeczny, piszczałki, flety etniczne, skrzypce
Beniamin Wałach - altówka, Martin Wałach - kontrabas

Było klasycznie i artystycznie

19 maja w Tarnogórskim Centrum Kultury odbył się finał III Tarnogórskiego Przeglądu Muzyki Klasycznej dla Dzieci i Młodzieży „Klasycznie – Artystycznie”, którego organizatorami byli: prowadzony przez Powiat Tarnogórski Specjalny Ośrodek Szkolno-Wychowawczy w Tarnowskich Górach, Stowarzyszenie Pomocy Osobom Niepełnosprawnym „Pomocna Dłoń” i Tarnogórskie Centrum Kultury.
W imieniu samorządu powiatowego gratulacje wszystkim uczestnikom i podziękowania organizatorom złożył członek Zarządu Powiatu Tarnogórskiego Adam Baron.

Rozstrzygnięcie konkursu na realizację zadań publicznych Powiatu Tarnogórskiego

W dniu 15 maja 2017 roku Zarząd Powiatu Tarnogórskiego podjął uchwałę
nr 213/907/2017 w sprawie rozstrzygnięcia otwartego konkursu ofert na realizację zadań publicznych Powiatu Tarnogórskiego w roku 2017 w dziedzinie ekologii i ochrony zwierząt oraz ochrony dziedzictwa przyrodniczego.

Uroczysta sesja Rady Powiatu Tarnogórskiego

W dniu dzisiejszym, 22 maja 2017 roku, o godzinie 14.00 w Centrum Kultury Śląskiej w Nakle Śląskim odbędzie się uroczysta sesja Rady Powiatu Tarnogórskiego, na której profesor Jan Miodek otrzyma nagrodę "Orła i Róży". Szczegółowy porządek obrad uroczystej sesji publikujemy pod adresem:
http://www.bip.tarnogorski.pl/?catid=2226&parcat=327&t=more&grupa=1590c4...

Na przestrzeni lat 2003-2016 Nagrodę „Orła i Róży” otrzymało 17 osób oraz 8 organizacji. Oto jej dotychczasowi laureaci:

- 2003:
Józef Goniwiecha – Dyrektor Domu Pomocy Społecznej w Miedarach

Ogłoszenie w sprawie konsultacji projektu uchwały Rady Powiatu Tarnogórskiego

Przedmiotem konsultacji jest projekt zmiany Uchwały nr XXIX/328/2012 Rady Powiatu w Tarnowskich Górach w sprawie określenia przystanków komunikacyjnych na terenie powiatu tarnogórskiego, których właścicielem lub zarządzającym jest Powiat Tarnogórski oraz warunków z zasad korzystania z tych przystanków

Noc Muzeów w powiecie tarnogórskim

Noc Muzeów w tym roku przypada w Polsce w dniach 20-21 maja. W całym kraju będzie można bezpłatnie zwiedzać tysiące muzeów, zamków, fortów i innych historycznych obiektów.
Pierwsza Noc Muzeów odbyła się w Berlinie w 1997 r. Ze względu na sukces tej imprezy kolejne miasta zaczęły je powielać. W Polsce pierwszą Noc Muzeów zorganizowano w 2003 r. w Muzeum Narodowym w Poznaniu.

Polska biega w Krupskim Młynie

W niedzielę 21 maja w Krupskim Młynie odbędzie się VI edycja akcji Polska Biega. Impreza adresowana jest do biegaczy, ale też miłośników rolek i nordic walking w każdym wieku. Patronat honorowy nad imprezą objęła Krystyny Kosmala - starosta tarnogórski.

Zapraszamy do Radzionkowa na CIDERFEST

Mieszkańców Radzionkowa i całego powiatu zapraszamy w niedzielę 21 maja na XXIV Festyn Rodzinny CIDERFEST 2017. Miejscem tej kulturalno-familijnej imprezy będzie ogród farski przy parafii św. Wojciecha w Radzionkowie.
Festyn jest imprezą bezalkoholową, służącą umacnianiu więzi społecznych, a przede wszystkim promującą tradycyjne wartości rodzinne. Na uczestników czekają występy artystyczne, loteria z nagrodami i turnieje sportowe. Dochód z festynu przeznaczony jest na letni wypoczynek dla dzieci i młodzieży z uboższych rodzin.

Koreańska fabryka w Strzybnicy

Fabrykę produkującą podzespoły dla przemysłu motoryzacyjnego otworzyła dziś (17 maja) w Tarnowskich Górach koreańska spółka Kwang Duck. W uroczystym otwarciu zakładu, na zaproszenie burmistrza Tarnowskich Gór Arkadiusza Czecha, uczestniczyła Krystyna Kosmala, starosta tarnogórski, a wcześniej pełnomocnik burmistrza ds. majątkowych. - Przedstawiciele firmy zgłosili się do Urzędu Miejskiego w czerwcu 2015 roku.

Powiatowe Forum Oświatowe 2017 podsumowane!

Uroczyste podsumowanie XII Tarnogórskiego Forum Oświatowego odbyło się 16 maja w Starostwie Powiatowym. Gości powitała starosta Krystyna Kosmala. - Forum Oświatowe jak w kalejdoskopie pozwala obserwować różnorodność i osiągnięcia szkół powiatu tarnogórskiego. Jest stymulatorem wielu ciekawych projektów edukacyjnych i okazją do zaprezentowania osiągnięć naszych placówek oświatowych, pracujących w nich nauczycieli oraz zdobywających wiedzę i umiejętności uczniów – powiedziała pani starosta.

IV Europejski Rajd Rowerowy „Europa wzrasta razem”

Wczoraj (15 maja) z miejscowości Erlangen w Niemczech wyruszył IV Europejski Rajd Rowerowy, organizowany wspólnie przez powiat tarnogórski, powiat Erlangen-Hoechstadt oraz Towarzystwo Przyjaźni Erlangen-Hoechstadt – Tarnowskie Góry. Tegoroczna edycja rajdu odbywa się pod hasłem „Europa wzrasta razem”. Patronat nad nim sprawują starosta tarnogórski Krystyna Kosmala oraz starosta Erlangen-Hoechstadt Alexander Tritthart. Trasa wiodąca z Erlangen do Tarnowskich Gór przez Brno i Racibórz liczy około tysiąca kilometrów.

Lider zagranicznych praktyk zawodowych

Zespół Szkół Techniczno-Ekonomicznych w Radzionkowie to szkoła, która konsekwentnie realizuje Europejski Plan Rozwoju. Wdrożyła europejskie narzędzia przejrzystości i uznawalności umiejętności i kompetencji: certyfikat Europass Mobilność oraz system przenoszenia osiągnięć w kształceniu zawodowym. Jest liderem w powiecie w realizacji zagranicznych mobilności uczniów.

Strażackie święto w Świętoszowicach

Ochotnicza Straż Pożarna w Świętoszowicach działa już 130 lat! W sobotę w obchodach tego imponującego jubileuszu uczestniczyli Kazimierz Gwóźdź - wiceprzewodniczący Rady Powiatu Tarnogórskiego i Krzysztof Łoziński – członek Zarządu Powiatu Tarnogórskiego. Przekazali oni strażakom-ochotnikom w podarunku obraz i list gratulacyjny od starosty Krystyny Kosmali.
Podczas uroczystości przedstawiciele samorządu powiatowego mieli możliwość wpisania się do księgi pamiątkowej prowadzonej przez strażaków-ochotników.

Wyróżnienie dla "Serdecznych"

Stowarzyszenie "Serdeczni" z Tarnowskich Gór otrzymało Złotą Odznakę Honorową za Zasługi dla Województwa Śląskiego. Jej wręczenie odbyło się 12 maja w Miasteczku Śląskim, podczas zorganizowanej przez "Serdecznych" połączonej uroczystości z okazji Dnia Matki i Dnia Dziecka.
Nagrodę z rąk radnej wojewódzkiej Lucyny Ekkert odebrała Gabriela Kowalska, prezes Stowarzyszenia "Serdeczni" a równocześnie przewodnicząca Powiatowej Społecznej Rady ds. Osób Niepełnosprawnych przy Staroście Tarnogórskim.

Wyniki konkursu ofert na realizację zadania publicznego Powiatu Tarnogórskiego w roku 2017 w dziedzinie działalności na rzecz integracji i reintegracji zawodowej i społecznej osób zagrożonych wykluczeniem społecznym

8 maja 2017 roku Zarząd Powiatu Tarnogórskiego przyjął uchwałę nr 212/899/2017 w sprawie rozstrzygnięcia otwartego konkursu ofert na realizację zadania publicznego Powiatu Tarnogórskiego w roku 2017 w dziedzinie działalności na rzecz integracji i reintegracji zawodowej i społecznej osób zagrożonych wykluczeniem społecznym w ramach projektu ”Wszyscy razem” współfinansowanego przez Unię Europejską w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego.

Wybrany podmiot znajduje się w załączniku do niniejszej uchwały.

Festiwalowa gala w „Jordanie”

Uroczyste podsumowanie i oficjalne ogłoszenie wyników Festiwalu Artystycznego Dzieci i Młodzieży 2017 odbyło się 10 maja w Powiatowym Młodzieżowym Domu Kultury im. Henryka Jordana w Tarnowskich Górach. Dyplomy, nagrody i upominki wręczyli zwycięzcom członek Zarządu Powiatu Tarnogórskiego Adam Baron oraz Jacek Pieczyk - dyrektor PMDK.

Strażacki jubileusz w Świętoszowicach

W sobotę 13 maja strażacy będą świętować 130-lecie OSP Świętoszowice.
O godz. 16 odprawiona zostanie msza w miejscowym kościele, o godz. 17 wszyscy przemaszerują do remizy OSP. Szczegółowy program imprezy - na plakacie, który publikujemy w załączniku.

Ostrzeżenie meteorologiczne - burze z deszczem i gradem

Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej ostrzega, że w dniu dzisiejszym (12 maja) pomiędzy godziną 13.00 a 20.00 na terenie województwa śląskiego mogą wystąpić burze z opadami deszczu i gradu oraz porywistym wiatrem.
Pełną treść komunikatu publikujemy w załączniku.

Rycerskie potyczki na zamku Wrochema

Fundacja Kompleks Zamkowy Tarnowice Stare zaprasza w niedzielę 14 maja wszystkich pasjonatów historii oraz miłośników przygody do wspólnej i niezapomnianej podróży w czasie. Przygotowano wyjątkowy program, w ramach którego przeniesiemy się do czasów, gdy włodarzami na zamku byli zacni rycerze, po jego krużgankach przechadzały się piękne białogłowy, a rzemieślnicy pokornie pracowali na rzecz swego pana…

Konkurs plastyczny na symbol Świerklańca

Wójt gminy Świerklaniec oraz Gminny Ośrodek Kultury w Świerklańcu ogłosiły konkurs na graficzny symbol Świerklaniec. Prace można składać do końca maja. Szczegółowe informacje - na plakacie, który publikujemy w załączniku.

Dzień Hutnika w Miasteczku Śląskim

Huta Cynku Miasteczko Śląskie ma od dziś nową instalację do neutralizacji ścieków, która kosztowała 26 milionów złotych. Ma też nowe logo. Instalację uroczyśce uruchomiono a logotyp odsłonięto podczas dzisiejszych uroczystych obchodów Dnia Hutnika.
Uroczystości rozpoczęły się jednak tradycyjnie pod figurą świętego Floriana - patrona hutników i strażaków - gdzie wiązanki kwiatów złożyli przedstawiciele władz samorządowych, związków zawodowych, służb mundurowych i organizacji pozarządowych.

Matematyczne zmagania w Radzionkowie

Uczniowie Zespołu Szkół Techniczno-Ekonomicznych w Radzionkowie okazali się najlepsi, zajmując dwa pierwsze miejsca w VIII Międzyszkolnym Konkursie Matematycznym rozegranym w radzionkowskim Liceum Ogólnokształcącym.
Do zmagań matematycznych przystąpiło 110 uczniów z Radzionkowa, Bytomia, Piekar Śląskich i Świerklańca. Konkurs odbywał się w pięciu kategoriach wiekowych, a uczestnicy mieli do rozwiązania sześć zadań przygotowanych przez Komisję Konkursową. Klasyfikacja w kategorii od II do IV klasy szkoły ponadgimnazjalnej przedstawiała się następująco:

Rada ds. Osób Niepełnosprawnych szuka przyjaznych dla nich miejsc

Dwa duże przedsięwzięcia o charakterze społeczno-edukacyjnym i o zasięgu powiatowym zamierza przeprowadzić w tym roku Powiatowa Społeczna Rada ds. Osób Niepełnosprawnych przy Staroście Tarnogórskim, we współpracy z gminami, szkołami, przedsiębiorcami i organizacjami pozarządowymi. Przygotowania do nich rozpoczęły się na spotkaniu Rady, które odbyło się w Starostwie Powiatowym 10 maja z udziałem wicestarosty Stanisława Torbusa.

Informacje ogólne

baner2

Projekt „Termomodernizacja budynków Zespołu Szkół Techniczno-Usługowych w Tarnowskich Górach ul. Pokoju 14” realizowany jest w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Śląskiego na lata 2014-2020

Oś priorytetowa: 4. Efektywność energetyczna, odnawialne źródła energii i gospodarka niskoemisyjna
Działanie: 3. Efektywność energetyczna i odnawialne źródła energii w infrastrukturze publicznej i mieszkaniowej

Informacje ogólne

baner2

Projekt „Termomodernizacja budynków II Liceum Ogólnokształcącego im. Stanisława Staszica w Tarnowskich Górach, ul. Piłsudskiego 1” realizowany jest w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Śląskiego na lata 2014-2020.

Oś priorytetowa: 4. Efektywność energetyczna, odnawialne źródła energii i gospodarka niskoemisyjna
Działanie: 3. Efektywność energetyczna i odnawialne źródła energii w infrastrukturze publicznej i mieszkaniowej

Profesjonalni, Sprawni, Pomocni - konkurs plastyczny o PSP

Eliminacje powiatowe XIX edycji Ogólnopolskiego Konkursu Plastycznego dla Dzieci i Młodzieży pod hasłem „25 lat PSP – Profesjonalni, Sprawni, Pomocni” odbyły się w Starostwie Powiatowym w Tarnowskich Górach.

Informacje ogólne

baner2

Projekt „Termomodernizacja budynku I Liceum Ogólnokształcącego im. S. Sempołowskiej w Tarnowskich Górach” realizowany jest w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Śląskiego na lata 2014-2020

Oś priorytetowa: 4. Efektywność energetyczna, odnawialne źródła energii i gospodarka niskoemisyjna
Działanie: 3. Efektywność energetyczna i odnawialne źródła energii w infrastrukturze publicznej i mieszkaniowej

Informacje ogólne

baner2

Projekt „Adaptacja budynku przy ul. Sienkiewicza 16 w Tarnowskich Górach na potrzeby utworzenia Centrum Usług Społecznych” realizowany jest w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Śląskiego na lata 2014-2020

Oś priorytetowa: 10. Rewitalizacja oraz infrastruktura społeczna i zdrowotna
Działanie: 2. Rozwój mieszkalnictwa socjalnego, wspomaganego i chronionego oraz infrastruktury usług społecznych

Informacje ogólne

baner2

Projekt „Remont i wyposażenie warsztatów w Zespole Szkół Technicznych i Ogólnokształcących w Tarnowskich Górach” realizowany jest w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Śląskiego na lata 2014-2020

Oś priorytetowa: XII. Infrastruktura edukacyjna
Działanie: 12.2. Infrastruktura kształcenia zawodowego
Poddziałanie: 12.2.1. Infrastruktura kształcenia zawodowego - ZIT

Projekt współfinansowany ze środków Unii Europejskiej w ramach Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego

Przygotowania do Tour de Pologne

Tour de Pologne zawita w tym roku do Tarnowskich Gór w niedzielę 30 lipca. Trasa wyjazdu pobiegnie – jak co roku - przez gminę Świerklaniec, jedna z pętli obejmie też gminę Zbrosławice.
10 maja w Urzędzie Miejskim odbyło się w tej sprawie spotkanie z udziałem Lecha Piaseckiego, dyrektora sportowego TdP oraz przedstawicielami wspomnianych gmin, powiatu, straży miejskiej, straży pożarnej, policji, służb medycznych i zarządców dróg.

Informacje ogólne

baner2

Projekt „Termomodernizacja budynku szkoły Specjalnego Ośrodka Szkolno - Wychowawczego w Tarnowskich Górach, ul. Strzelców Bytomskich 7”

realizowany jest w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Śląskiego na lata 2014-2020

Oś priorytetowa: IV. Efektywność energetyczna, odnawialne źródła energii i gospodarka niskoemisyjna
Działanie: 4.3. Efektywność energetyczna i odnawialne źródła energii w infrastrukturze publicznej i mieszkaniowej

Otrzymano dofinansowanie

baner2

Projekt "Termomodernizacja budynków Zespołu Szkół Techniczno-Usługowych w Tarnowskich Górach ul. Pokoju 14" otrzymał dofinansowanie ze środków unijnych. Koszt termomodernizacji budynków szkoły wyniesie 1 mln 789 tys. 299 zł 41 gr, a uzyskana przez powiat dotacja na ten cel to kwota 1 mln 208 tys. 369 zł 94 gr.

Otrzymano dofinansowanie

baner2

Budynek szkoły Specjalnego Ośrodka Szkolno-Wychowawczego w Tarnowskich Górach przejdzie termomodernizację za 1 mln 775 tys. 741 zł 81 gr, z czego 1 mln 343 676 zł 27 gr wyniesie wsparcie unijne.

Celem projektu jest modernizacja energetyczna budynku szkoły.

Erwin Sówka gościem pałacu w Nakle Śląskim

Centrum Kultury Śląskiej w Nakle Śląskim zaprasza na panel dyskusyjny „Wokół malarstwa Erwina Sówki”, który odbędzie się dziś (10 maja) o godz. 18.00. W panelu udział wezmą: Henryk Waniek - pisarz, eseista, artysta malarz; dr hab. Marian Grzegorz Gerlich z Katedry Etnologii i Antropologii Kulturowej Uniwersytetu Wrocławskiego; Maria Fiderkiewicz - antropolog kultury, eseistka; Arkadiusz Gola - fotografik oraz sam Erwin Sówka.

W nakielskim pałacu o arystokracji

Konferencja naukowa "Świetność i zniszczenie arystokracji na dawnych i obecnych ziemiach polskich", zorganizowana wspólnie przez Centrum Kultury Śląskiej oraz Komisję Historii Śląska, odbyła się 8 maja 2017 r. w CKŚ.
Konferencję rozpoczął dyrektor Stanisław Zając, który zanim opowiedział o arystokratycznych gościach w Centrum Kultury Śląskiej, przedstawił historyczne aspekty programu działalności Centrum jako próbę nadania tej instytucji własnego charakteru.

Przeżyj przygodę z Bronisławem Cieślakiem

20 maja od godz. 10.00 na ulicach Świerklańca zostanie rozegrana Kryminalna Gra Miejska. Grę poprowadzi Bronisław Cieślak - aktor znany m.in. z ról takich jak porucznik Borewicz w serialu "07 zgłoś" się czy tytułowego Bronisława Malanowskiego w serialu "Malanowski i partnerzy". Szczegóły - na stronie bibliotekaswierklaniec.pl.

Szukamy rady na odpady

Na prośbę Stowarzyszenia Przyjaciół i Sympatyków Ekologii "Zielona Ziemia" z Radzionkowa starosta tarnogórski Krystyna Kosmala objęła patronatem honorowym kampanię edukacyjną "Szukamy rady na odpady".
Celem kampanii jest wzrost świadomości ekologicznej dzieci i młodzieży oraz uzyskanie trwałej zmiany postaw młodych ludzi wobec środowiska, a także wsparcie systemu gospodarowania odpadami w powiecie tarnogórskim poprzez promowanie właściwych zachowań.

W ramach tegorocznej edycji kampanii "Szukamy rady na odpady" zaplanowano następujące wydarzenia:

Otrzymano dofinansowanie

baner2

Termomodernizacja budynku II Liceum Ogólnokształcącego im. Stanisława Staszica w Tarnowskich Górach dofinansowana została kwotą 2 mln 306 tys. 332 zł 38 gr, całkowity koszt inwestycji to 2 mln 841 tys. 039 zł 16 gr.

Celem projektu jest modernizacja energetyczna budynków szkoły.
W ramach projektu zostaną wykonane następujące przedsięwzięcia:
-wymiana okien na okna drewniane z historycznym podziałem i kształtem w szkole,
-termomodernizacja dachu szkoły i stropodachu zaplecza sali gimnastycznej,

Kraina Nieczytania: spotkanie literacko-teatralne dla dzieci

Serdecznie zapraszamy dzieci na spotkanie literacko-teatralne z Magdaleną Zarębską - autorką książek oraz Klaudią Kącą-Jasic - aktorką-lalkarzem, zatytułowane "Kraina nieczytania", które odbędzie się dziś (9 maja) o godz. 17.00 w Czytelni Czasopism Miejskiej Biblioteki Publicznej w Tarnowskich Górach.
Jest ono częścią cyklu imprez zorganizowanych przez MBP z okazji XIV Ogólnopolskiego Tygodnia Bibliotek. Pozostałe wydarzenia - na plakacie, który publikujemy w załączniku.

Otrzymano dofinansowanie

baner2

Termomodernizacja budynku I Liceum Ogólnokształcącego im. S. Sempołowskiej w Tarnowskich Górach

Przedmiotem projektu jest modernizacja energetyczna budynku szkoły I Liceum Ogólnokształcącego im. Stefanii Sempołowskiej przy ul. Opolskiej 28 w Tarnowskich Górach, której efektem będzie poprawa efektywności energetycznej budynku.
Inwestycja otrzymała dofinansowanie w wysokości 1 mln 725 tys. 716 zł i 14 gr. Całkowity koszt tego przedsięwzięcia to 2 mln 286 tys. 372 zł 71 gr.

Grafika i taniec – spotkanie z profesorem Romaniukiem

Spotkanie z prof. Adamem Romaniukiem, które odbyło się w Centrum Kultury Śląskiej z okazji jego wystawy „Powidoki znaku” oraz otwarcia nowej ekspozycji „Powidoki – Jagielnica”, pokazało, że w formułę wernisażu można wlać nową treść. W tym przypadku stało się nią połączenie prezentacji grafik prof. Romaniuka z tańcem, co dało bardzo interesujący efekt w postaci spektaklu „obraz-taniec-światło-dźwięk”.

Otrzymano dofinansowanie

baner2

Otrzymano dofinansowanie

baner2

Inwestycja realizowana przez Powiat Tarnogórski dzięki dofinansowaniu unijnemu, to remont i wyposażenie warsztatów w Zespole Szkół Technicznych i Ogólnokształcących w Tarnowskich Górach.

Ostrzeżenie meteorologiczne

UWAGA PRZYMROZKI!!!

Szczegółowe informacje - w załączniku.

Przeciwdziałamy wykluczeniu cyfrowemu - internet w domu i w szkole

55 laptopów wraz z mobilnym dostępem do internetu zakupiono dla uczniów w ramach realizowanego przez Starostwo Powiatowe projektu „Przeciwdziałamy wykluczeniu cyfrowemu - internet w domu i w szkole”.
Celem projektu było przeciwdziałanie wykluczeniu cyfrowemu najzdolniejszej młodzieży, uczęszczającej do szkół ponadgimnazjalnych na terenie Powiatu Tarnogórskiego, która z powodu trudności materialnych nie posiada dostępu do Internetu. Laptopy wręczono uczniom 11 października w Starostwie Powiatowym.

Centrum Kultury Śląskiej

baner1

Priorytet: IV - Kultura
Działanie/poddziałanie: 4.1 - Infrastruktura kultury
Całkowity koszt projektu: 7 465 581,94 zł
Kwota dofinansowania : 4 812 116,82 zł

Wszystkie drogi prowadzą do nas - promocja turystyczna Powiatu Tarnogórskiego

baner1

Priorytet: III - Turystyka
Działanie/poddziałanie: 3.4 - Promocja turystyki
Całkowity koszt projektu: 483 177,29 zł
Kwota dofinansowania: 402 759,21 zł

Inwestuj w MSAG czyli Projekt Promocji Inwestycyjnej Terenów Międzygminnej Strefy Aktywności Gospodarczej w Powiecie Tarnogórskim

baner1

Priorytet: I - Badania i rozwój technologiczny, innowacje i przedsiębiorczość
Działanie/poddziałanie: 1.2 - Promocja inwestycyjna
Całkowity koszt projektu: 518 823,31zł
Kwota dofinansowania: 362 003,23 zł

Festiwal Kultury Powiatu Tarnogórskiego

baner1

Priorytet: IV – Kultura
Działanie/poddziałanie: 3 - Promocja kultury
Całkowity koszt projektu: 504 769,72 zł
Kwota wnioskowana: 425 234,58 zł

Kopalnia kultury - system informacji kulturalnej o Powiecie Tarnogórskim

baner1

Priorytet: IV - Kultura
Działanie/poddziałanie: 4.2 - System informacji kulturalnej
Całkowity koszt projektu: 325 972,07 zł
Kwota dofinansowania: 275 365,20 zł

"Kopalnia kultury” to projekt, którego przedmiotem było stworzenie kompleksowego systemu informacji kulturalnej o wydarzeniach kulturalnych, zabytkach, dorobku artystycznym i aktualnej twórczości artystów z terenu Powiatu Tarnogórskiego, tradycjach, zwyczajach, legendach, obrzędach ludowych typowych dla terenu Powiatu Tarnogórskiego.

Właściwe zarządzanie środowiskiem gwarantem bezpieczeństwa i zdrowia mieszkańców Powiatu Tarnogórskiego

baner1

Priorytet: V - Środowisko
Działanie/poddziałanie: 5.4 - Zarządzanie środowiskiem
Całkowity koszt projektu: 675 864,91zł
Kwota wnioskowana: 562 809,87 zł

Remont internatu, kuchni i stołówki w Specjalnym Ośrodku Szkolno-Wychowawczym w Tarnowskich Górach

baner1

Priorytet: VIII - Infrastruktura edukacyjna
Działanie/poddziałanie: 8.2 - Infrastruktura placówek oświaty
Całkowity koszt projektu: 5 329 495,41 zł
Kwota wnioskowana: 4 230 228,81 zł

Od klepiska do boiska – kompleks rekreacyjno-sportowy przy PMDK im. Henryka Jordana w Tarnowskich Górach

baner1

Priorytet: IX - Zdrowie i rekreacja
Działanie/poddziałanie: 9.3 - Lokalna infrastruktura sportowa
Całkowity koszt projektu: 1 954 420,16 zł
Kwota wnioskowana: 1 597 178,50 zł

Przedmiotem inwestycji był projekt budowy i przebudowy infrastruktury sportowo-rekreacyjnej przy Powiatowym Młodzieżowym Domu Kultury im. Henryka Jordana w Tarnowskich Górach.

Przebudowa skrzyżowania ulic Gliwickiej - Wyszyńskiego - Legionów w Tarnowskich Górach

baner1

Priorytet: VII - Transport
Działanie/poddziałanie: 7.2 - Modernizacja i rozbudowa infrastruktury uzupełniającej kluczową sieć drogową
Całkowity koszt projektu: 1 252 825,61 zł
Kwota wnioskowana: 1 064 288,76 zł

Wernisaż w tarnogórskiej bibliotece

W sobotę 6 maja na godzinę 15.00 zapraszamy do Miejskiej Biblioteki Publicznej w Tarnowskich Górach na wernisaż wystawy prac tarnogórzanina Witolda Zaręby. Urodzony w 1972 r., dyplom w Pracowni Druku Wypukłego prof. E. Zawadzkiej WSP w Częstochowie otrzymał w 1999 r. W 2007 r. uzyskał tytuł doktora sztuk pięknych w katowickiej ASP. Obecnie pracuje na stanowisku adiunkta w Zakładzie Grafiki Akademii Jana Długosza w Częstochowie i Wyższej Szkole Technicznej w Katowicach. Zajmuje się grafiką warsztatową (druk wypukły).

Świętujmy razem ze strażakami

Mieszkańców powiatu tarnogórskiego serdecznie zapraszamy na Piknik Strażacki, który odbędzie się jutro (6 maja) na tarnogórskim rynku, a wszystkim strażakom z okazji ich święta życzymy tyle samo powrotów co wyjazdów oraz nieustającej opieki świętego Floriana.

Wojtek Meiser po raz drugi w finale konkursu wiedzy biblijnej

Kamila Dymarek z Lublińca, Marcin Nastała z Gliwic i Wojciech Meiser z Tarnowskich Gór wygrali diecezjalny etap XXI Ogólnopolskiego Konkursu Wiedzy Biblijnej i będą reprezentować diecezję gliwicką w ogólnopolskim finale, który odbędzie się w czerwcu w Niepokalanowie.

"Jordan" pełen młodych artystów

39 zespołów wokalnych, instrumentalnych, wokalno-instrumentalnych, tanecznych i teatralnych reprezentujących szkoły podstawowe, szkoły specjalne, gimnazja, szkoły ponadgimnazjalne oraz placówki pracy pozaszkolnej powiatu tarnogórskiego zaprezentowało się na "jordanowskiej" scenie.

Wielkie rodzinne świętowanie

Rodziny zainteresowane wspólnym śpiewem i tańcem już teraz mogą zapisywać się na bezpłatne warsztaty gospelowe lub śląsko-folkowe organizowane przez Centrum Kultury Śląskiej w Nakle Śląskim w ramach tegorocznego X Metropolitalnego Święta Rodziny. Zapisy są przyjmowane do 15 maja drogą telefoniczną: 32 441 60 28 / 505 802 207 lub mailową: biuro.cekus@gmail.com. Liczba miejsc jest ograniczona.

Uroczyste obchody Święta Konstytucji

- Konstytucja to dokument niezbędny, aby opisać strukturę, architekturę całego państwa, budowę jego organów, wzajemne relacje między nimi, pewną filozofię działania państwa, a przede wszystkim podstawowy katalog obowiązków, praw i wolności każdego obywatela - powiedziała podczas tarnogórskich obchodów Święta Konstytucji starosta Krystyna Kosmala. - Bez ich znajomości trudno sobie wyobrazić postawę świadomości obywatelskiej, odpowiedzialności za swoje państwo, czyli postawę autentycznego patriotyzmu, wyrażającego się nie w deklaracjach lecz w czynach.

Nabór do konkursu kulinarnego XII Festiwalu „Śląskie Smaki”

Śląska Organizacja Turystyczna właśnie ogłosiła nabór do konkursu kulinarnego XII Festiwalu "Śląskie Smaki". Odbędzie się on 11 czerwca w Koszęcinie. To miejsce ważne dla współorganizatora Festiwalu, którym jest Zespół Pieśni i Tańca „Śląsk” im. Stanisława Hadyny.

Zapraszamy na obchody Święta Konstytucji

Starosta tarnogórski Krystyna Kosmala wraz z Zarządem i Radą Powiatu Tarnogórskiego oraz burmistrz Tarnowskich Gór Arkadiusz Czech w imieniu samorządu miejskiego serdecznie zapraszają na uroczyste obchody Święta Narodowego Konstytucji 3 Maja.

W programie uroczystości:
- o godz. 10.00 msza święta w intencji Ojczyzny i Powiatu Tarnogórskiego w kościele pw. św. Apostołów Piotra i Pawła w Tarnowskich Górach oraz przemówienia przedstawicieli władz samorządowych i zaproszonych gości,

O arystokracji w nakielskim pałacu

W poniedziałek 8 maja, o godz. 11.00, w Centrum Kultury Śląskiej w Nakle Śląskim, mieszczącym się w dawnej rezydencji hrabiów Henckel von Donnersmarck, odbędzie się konferencja naukowa zatytułowana "Świetność i zniszczenie arystokracji na dawnych i obecnych ziemiach polskich".
Szczegółowe informacje - na plakacie, który publikujemy w załączniku.

Wystawa trwa, 6 maja spotkanie z autorem

W ramach cyklu "Wiosenne ASPiracje" swoje prace wystawia w Centrum Kultuwy Śląskiej prof. Adam Romaniuk, który uprawia grafikę warsztatową (litografia, serigrafia), grafikę komputerową, malarstwo, plakat, ponadto zajmuje się projektowaniem graficznym i grafiką książkową. Wystawa nosi tytuł "Powidoki znaku" i obejmuje wyselekcjonowany zbiór prac z ostatnich 15 lat. Wszystkie dzieła zrealizowane są w technice druku cyfrowego. Prezentowane cykle, to między innymi: „Powidoki”, „Karnawał”, „Depozyt”, „Dialog”, Falochron”, „Podobieństwa”.

Oddali cześć ofiarom zbrodni katyńskiej

W niedzielę 30 kwietnia w kościele pw. Świętych Apostołów Piotra i Pawła w Tarnowskich Górach z inicjatywy Stowarzyszenia Rodzina Katyńska upamiętniona została 77. rocznica zbrodni katyńskiej. Z tej okazji odprawiona została msza święta w intencji polskich jeńców Kozielska, Ostaszkowa, Starobielska i Bykowni zamordowanych w Katyniu i innych miejscach kaźni na Wschodzie.
Po nabożeństwie przedstawiciele parlamentu, samorządów, służb mundurowych, kombatantów, młodzieży oraz rodziny ofiar mordu katyńskiego złożyli wieńce i kwiaty pod tablicą ku czci pomordowanych, wmurowaną w ścianę kościoła.

Umowa na termomodernizację zawarta

Wielospecjalistyczny Szpital Powiatowy w Tarnowskich Górach będzie zużywał mniej energii cieplnej i jednocześnie mniej emitował zanieczyszczeń do środowiska, a wszystko to za sprawą umowy podpisanej przez Andrzeja Pilota, prezesa Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Katowicach oraz Izabelę Paprotną, prezesa Wielospecjalistycznego Szpitala Powiatowego S.A. w Tarnowskich Górach.


pasusz
kolejka


BIP
 

Gminy powiatu

tarnowskie gory ożarowice kalety miasteczko śląskie swierklaniec radzionkow tworóg zbrosławice krupski młyn

Powiaty partnerskie

powiat tucholski powiat erlangen