lipiec 2017

Dotychczasowi laureaci nagrody

Na przestrzeni lat 2003-2017 Nagrodą „Orła i Róży” wyróżniono 18 osób oraz 8 organizacji.

2003
Józef Goniwiecha – Dyrektor Domu Pomocy Społecznej w Miedarach
Antoni Jankowski – Starosta Tarnogórski w latach 1999-2002

2004
Gabriela Horzela-Szubińska – Prezes Stowarzyszenia „Śląski Dzwon Nadziei”
Mieczysław Dubieński – Prezes Fundacji na rzecz Dzieci „Miasteczko Śląskie”

2005
Gabriela Kowalska – Prezes Stowarzyszenia „Serdeczni”
Krzysztof Mazik – właściciel Galerii „Inny Śląsk” w Tarnowskich Górach

2006

Uważajmy na upały!

Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej wdał trzeci, najwyższy stopień ostrzeżenia przed nadchodzącymi upałami dla województwa śląskiego. Od 30 lipca aż do 6 sierpnia temperatury w naszym regionie w trakcie dnia będą wynosić od 30 do nawet 38 st. C.

Między godz. 10.00 a 16.00 najlepiej unikać przebywania na słońcu. W najbliższych dniach warto wyposażyć się w butelkę wody, nakrycie głowy i krem z filtrem. Warto również pamiętać o okularach przeciwsłonecznych.

Tour de Pologne ponownie w powiecie tarnogórskim

Tysiące mieszkańców powiatu przywitało najlepszych kolarzy na świecie, którzy ponownie zawitali do Tarnowskich Gór podczas II etapu 74. Tour de Pologne. Tym razem trasa wyścigu przebiegała przez trzy gminy powiatu tarnogórskiego: Tarnowskie Góry, Zbrosławice i Świerklaniec. Przed startem z płyty tarnogórskiego rynku, dyrektor generalny Tour de Pologne Czesław Lang, w podziękowaniu za pomoc w organizacji etapu, wręczył pamiątkową koszulkę burmistrzowi Arkadiuszowi Czechowi oraz staroście Krystynie Kosmali.

Syreny na pamiątkę powstania

Starostwo Powiatowe w Tarnowskich Górach informuje, że 1 sierpnia 2017 roku, o godzinie 17.00, na terenie całego powiatu tarnogórskiego zostanie przeprowadzony trening sprawności syren alarmowych wykorzystywanych w systemie ostrzegania i alarmowania ludności, upamiętniający jednocześnie 73. rocznicę wybuchu Powstania Warszawskiego.

W ramach treningu emitowany będzie dźwięk ciągły trwający trzy minuty, oznaczający odwołanie alarmu.

W przypadku pojawienia się realnego zagrożenia na terenie województwa śląskiego w dniu planowanego treningu, trening zostanie odwołany.

Bądź przyjazny!

Zapraszamy do tworzenia mapy miejsc przyjaznych osobom z niepełnosprawnościami w powiecie tarnogórskim!

• Jeśli jesteś właścicielem lub kierujesz firmą, sklepem, restauracją, kawiarnią, bankiem, szkołą, przedszkolem, żłobkiem, ośrodkiem kultury, obiektem sportowym, urzędem – dołącz do grona ludzi dobrej woli, dbających o to, aby niepełnosprawni czuli się dobrze w przestrzeni publicznej.

• Jeśli wprowadziłeś udogodnienia dla takich osób, zgłoś się do nas, aby zaistnieć na tworzonej przez nas mapie.

Bądź przyjazny!

Zapraszamy do tworzenia mapy miejsc przyjaznych osobom z niepełnosprawnościami w powiecie tarnogórskim!

• Jeśli jesteś właścicielem lub kierujesz firmą, sklepem, restauracją, kawiarnią, bankiem, szkołą, przedszkolem, żłobkiem, ośrodkiem kultury, obiektem sportowym, urzędem – dołącz do grona ludzi dobrej woli, dbających o to, aby niepełnosprawni czuli się dobrze w przestrzeni publicznej.

• Jeśli wprowadziłeś udogodnienia dla takich osób, zgłoś się do nas, aby zaistnieć na tworzonej przez nas mapie.

Uwaga, awaria serwerów!

W związku z awarią techniczną serwerów geodezyjnych dostęp do Internetowego Serwisu Map Powiatu Tarnogórskiego będzie niemożliwy. Za wszelkie utrudnienia przepraszamy.

Nadzwyczajna sesja Rady Powiatu

W dniu 27 lipca (czwartek) o godzinie 14.00 w sali sesyjnej Starostwa Powiatowego w Tarnowskich Górach przy ul. Karłuszowiec 5 (III piętro) rozpocznie się nadzwyczajna sesja Rady Powiatu Tarnogórskiego.

Szczegółowy porządek obrad publikujemy pod adresem:
http://www.bip.tarnogorski.pl/?catid=2226&parcat=327&t=more&grupa=15975b...

Projekty uchwał znajdują się pod adresem:
http://www.bip.tarnogorski.pl/?catid=1018&parcat=88&t=more&grupa=15975b7...

Tour de Pologne ponownie na drogach powiatu

Na zaproszenie Czesława Langa, dyrektora generalnego firmy Lang Team, starosta tarnogórski Krystyna Kosmala została członkiem Komitetu Honorowego 74. Tour de Pologne - wyjątkowej imprezy kolarskiej, której II etap wystartuje 30 lipca o godzinie 13.20 z rynku w Tarnowskich Górach.

To niewątpliwie powód do dumy, że po raz kolejny Tarnowskie Góry będą stolicą światowego kolarstwa, jednak ten zaszczyt wiąże się również z utrudnieniami.

Paszport do kariery uczniów "Tarnogórskiej Sorbony"

Projekt „Zawodowy paszport do kariery uczniów Tarnogórskiej Sorbony” opracowany przez Wieloprofilowy Zespół Szkół w Tarnowskich Górach otrzymał dofinansowanie z projektu „Ponadnarodowa mobilność uczniów i absolwentów oraz kadry kształcenia zawodowego”, w ramach programu Erasmus+, w sektorze „Kształcenie i szkolenie zawodowe”. Szkoła może wykorzystać dofinansowanie na podniesienie praktycznych umiejętności i kompetencji zawodowych 58 uczniów, w celu zwiększenia ich szans na uczestnictwo w europejskim rynku pracy.

Pożegnanie z artystami

Dziś (19 lipca) w tarnogórskim starostwie uczestnicy Międzynarodowego Pleneru Artystycznego "Powiat Tarnogórski 2017" spotkali się ze starostą Krystyną Kosmalą, wicestarostą Stanisławem Torbusem oraz członkami Zarządu Powiatu Adamem Baronem i Krzysztofem Łozińskim, aby podzielić się wspomnieniami i wrażeniami ze swojego dziesięciodniowego pobytu w naszym powiecie, wypełnionego twórczą aktywnością w najpiękniejszych zakątkach ziemi tarnogórskiej.

Badanie koniunktury w gospodarstwach rolnych

Do 31 lipca 2017 r. na terenie całej Polski zostanie przeprowadzone badanie statystyczne z zakresu rolnictwa: Ankieta koniunktury w gospodarstwie rolnym (formularz AK-R). Osoby fizyczne, których gospodarstwa rolne zostały wylosowane do ww. badania mogą udzielić wymaganych informacji poprzez samodzielne wypełnienie formularza przez Internet lub przez rozmowę z teleankieterem.
Osoby prawne i jednostki organizacyjne niemające osobowości prawnej wytypowane do ww. badania mogą udzielić wymaganych informacji poprzez:

Gratulujemy awansu, Panie Komendancie!

17 lipca, podczas wojewódzkich obchodów Święta Policji, komendant powiatowy policji w Tarnowskich Górach Tadeusz Stuchlik otrzymał z rąk komendanta wojewódzkiego, inspektora Krzysztofa Justyńskiego, akt mianowania na stopień inspektora policji. Oficjalnie nowym stopniem będzie się mógł posługiwać od 24 lipca, kiedy to odbędą się ogólnopolskie obchody Święta Policji. Jednak my Panu już dziś, Panie Komendancie, serdecznie gratulujemy zasłużonego awansu!

Artystyczny wieczór w Kałamarzu

Osiemnastu artystów z pięciu krajów wystawiło w sobotę 15 lipca w galerii Kałamarz w Tarnowskich Górach swoje prace stworzone podczas Międzynarodowego Pleneru Artystycznego "Powiat Tarnogórski 2017". Wernisaż otworzyli wspólnie: komisarz pleneru Mirosław Ogiński oraz członek Zarządu Powiatu Tarnogórskiego Adam Baron.

Międzynarodowy plener malarski na tarnogórskim rynku

Zabytkowa Kopalnia Srebra i piękna tarnogórska starówka, a szczególnie rynek Tarnowskich Gór - na tych obiektach koncentrowała się dziś (14 lipca) uwaga i twórcza aktywność uczestników Międzynarodowego Pleneru Artystycznego "Powiat Tarnogórski 2017".

Artystów można było spotkać - a ich dzieła oglądać - w centrum miasta, natomiast jutro (15 lipca) zapraszamy do galerii "Kałamarz" przy ul. Górniczej, gdzie o godzinie 18.00 rozpocznie się wernisaż wystawy ich prac, a o 19.00 - koncert piosenek rosyjskich w wykonaniu jednego z uczestników pleneru, Andrieja Turicyna.

Wernisaż połączony z koncertem

Niezwykle utalentowany Rosjanin Andriej Turicyn - malarz, rysownik i muzyk - jest jednym z uczestników Międzynarodowego Pleneru Artystycznego "Powiat Tarnogórski 2017". Koncert piosenek rosyjskich w jego wykonaniu będzie dodatkową atrakcją wernisażu prac artystów uczestniczących w plenerze.
Wernisaż i koncert odbędą się w najbliższą sobotę, 15 lipca, w galerii "Kałamarz" przy ul. Górniczej w Tarnowskich Górach. Początek wernisażu - o godzinie 18.00, początek koncertu - o 19.00. Wstęp jest bezpłatny. Serdecznie zapraszamy!

Artyści z pięciu krajów na plenerze "Powiat Tarnogórski 2017"

Osiemnastu artystów z Polski, Rosji, Ukrainy, Niemiec i Wielkiej Brytanii uczestniczy w rozpoczętej 10 lipca VIII edycji Międzynarodowego Pleneru Artystycznego „Powiat Tarnogórski”.

Zawiadomienie

Zawiadamia się, że w Starostwie Powiatowym w Tarnowskich Górach przy ul. Mickiewicza 41, w terminie od 21 lipca 2017 roku do 10 sierpnia 2017 roku w godzinach pracy komórki organizacyjnej Geodeta Powiatowy, zostanie wyłożony do wglądu osób zainteresowanych projekt operatu opisowo-kartograficznego modernizacji ewidencji gruntów i budynków dla obrębów ewidencyjnych: Czekanów, Przezchlebie, Szałsza, Świętoszowice i Ziemięcice w jednostce ewidencyjnej Zbrosławice.

Dokumentacja tego projektu, składająca się z :
-wykazów zmian gruntowych,
-map ewidencyjnych,
-kartotek budynków,

Złóż wniosek o stypendium!

Przypominamy, że jeszcze tylko dziś - 10 lipca - w kancelarii Starostwa Powiatowego (ul. Karłuszowiec 5, parter, pokój nr 1) przyjmowane będą wnioski o przyznanie stypendium dla uczniów.
Z kolei studenci w tym roku mogą się ubiegać o stypendium do 15 października (informacja o stypendium dla studentów zamieszczona zostanie we wrześniu.

Tarnogórskie zabytki są na Liście Światowego Dziedzictwa UNESCO!

Znak zapytania możemy już zamienić na wykrzyknik. Od 9 lipca 2017 roku Tarnowskie Góry znalazły się w UNESCO!
Po emocjonującej dyskusji, mimo kilku krytycznych i kontrowersyjnych ocen, głosowanie podczas odbywającej się w Krakowie 41. sesji Komitetu Światowego Dziedzictwa UNESCO przyniosło korzystny dla nas wynik - podziemny i naziemny kompleks zabytków pogórniczych w Tarnowskich Górach - czyli "Kopalnia ołowiu, srebra, cynku wraz z systemem gospodarowania wodami podziemnymi"- znalazł się na prestiżowej Liście Światowego Dziedzictwa UNESCO!

Uwaga, burze z gradem!

W ciągu najbliższych godzin nad województwem śląskim mogą przechodzić burze z deszczem, gradem i porywistym wiatrem - ostrzega dyżurny synoptyk Centralnego Biura Prognoz Meteorologicznych w Krakowie.
Ostrzeżenie obowiązuje od godziny 14.00 7 lipca do godziny 02.00 8 lipca.
Prognozuje się wystąpienie w tym czasie burz z opadami deszczu do 30 mm oraz porywami wiatru do 90 km/h. Lokalnie może wystąpić grad.
Prawdopodobieństwo wystąpienia tych zjawisk pogodowych wynosi 85%

W niedzielę trzymamy kciuki na rynku Tarnowskich Gór!

W niedzielę 9 lipca, podczas trwającej w Krakowie 41. sesji Komitetu Światowego Dziedzictwa UNESCO, jego członkowie zdecydują w głosowaniu, czy "Kopalnie ołowiu, srebra, cynku wraz z systemem gospodarowania wodami podziemnymi w Tarnowskich Górach" znajdą się na prestiżowej Liście Światowego Dziedzictwa UNESCO.

Za kartę parkingową zapłacisz kartą

Dziś (6 lipca) zamontowany został w Powiatowym Zespole ds. Orzekania o Niepełnosprawności terminal płatniczy. Tym samym od dzisiaj osoby niepełnosprawne, którym przyznano kartę parkingową, będą mogły zapłacić za jej wydanie przy użyciu karty płatniczej.

Dni Miasteczka Śląskiego

Tradycyjny korowód ze świętym Jerzym i smokiem na czele rozpocznie w najbliższą sobotę 8 lipca, dwudniowe obchody Dni Miasteczka Śląskiego. Korowód wyruszy o godzinie 16 spod parkingu pod ratuszem, od strony ul. M. Dudy. Przejdzie do parku Rubina. Tam około godziny 16.30 odbędzie się rozdanie nagród zwycięzcom miejskich konkursów, po czym na scenie wystąpią przedszkolaki, uczestnicy "Rubinowskiego godania" (godz. 17), Orkiestra Reprezentacyjna Gminy Miasteczko Śląskie (godz. 17.30), Korek (godz. 18.30) i gwiazda wieczoru - NeuOberschlesien (godz. 19.30).

Powiatowe obchody Święta Policji

W środę 5 lipca w Centrum Kultury Śląskiej w Nakle Śląskim tarnogórscy policjanci uczestniczyli w uroczystej zbiórce z okazji powiatowych obchodów Święta Policji. Z tej okazji 71 funkcjonariuszy tarnogórskiej komendy mianowano na wyższe stopnie policyjne, a cztery osoby otrzymały nagrody burmistrza Tarnowskich Gór. Awanse wręczali zastępca komendanta wojewódzkiego policji w Katowicach insp. Roman Rabsztyn wraz z komendantem powiatowym policji w Tarnowskich Górach mł. insp.

Japońska kopalnia srebra kibicuje tarnogórskiej

Dzieli je blisko 7,5 tysiąca kilometrów, łączy podobny okres wydobycia metali, a za kilka dni być może połączy je także przynależność do rodziny najważniejszych zabytków świata. Z okazji przypadającej w tym roku 10. rocznicy wpisu na Listę światowego dziedzictwa UNESCO, japońska kopalnia srebra Iwami Ginzan zorganizowała wystawę fotograficzną, na której zaprezentowała Tarnowskie Góry.

Rozstrzygnięcie otwartego konkursu ofert w dziedzinie nauki, szkolnictwa wyższego, edukacji, oświaty i wychowania

Uchwałą nr 224/940/2017 Zarządu Powiatu Tarnogórskiego z dnia 26 czerwca 2017 roku rozstrzygnięto otwarty konkurs ofert na realizację zadań publicznych Powiatu Tarnogórskiego w roku 2017 w dziedzinie nauki, szkolnictwa wyższego, edukacji, oświaty i wychowania.
Uchwała stanowi załącznik do niniejszego ogłoszenia.

Przygotowani do lata

Stan przygotowań powiatu tarnogórskiego do letniego wypoczynku dzieci i młodzieży oraz ocena bezpieczeństwa sanitarnego w miejscach letniego wypoczynku na terenie naszego powiatu były głównymi tematami ostatniego, czerwcowego posiedzenia Powiatowego Zespołu Zarządzania Kryzysowego. Spotkanie z udziałem przedstawicieli policji, straży pożarnej, wojska i inspekcji sanitarnej prowadziła starosta Krystyna Kosmala.

Zmiana na stanowisku dyrektora Powiatowej Poradni Psychologiczno-Pedagogicznej

Po 40 latach przepracowanych w Powiatowej Poradni Psychologiczno-Pedagogicznej na emeryturę odeszła dyrektor poradni Elżbieta Kanas-Kiczka. Starosta Krystyna Kosmala i członkowie Zarządu Powiatu Adam Baron i Krzysztof Łoziński podziękowali jej za dotychczasową pracę i życzyli udanego, zasłużonego wypoczynku.

Obraduje Komitet Światowego Dziedzictwa UNESCO - 9 lipca debata nad kandydaturą Tarnowskich Gór

Wielkimi krokami zbliża się termin ogłoszenia decyzji w sprawie wpisu "Kopalni ołowiu, srebra, cynku wraz z systemem gospodarowania wodami podziemnymi" na Listę światowego dziedzictwa UNESCO. Debata na temat tej kandydatury odbędzie się 9 lipca, w Krakowie, podczas odbywającej się od niedzieli 2 lipca 41. Sesji Komitetu Światowego Dziedzictwa.
Obrady Komitetu są transmitowane na żywo w internecie. Player wideo umieszczony jest na stronie UNESCO pod adresem http://whc.unesco.org/en/sessions/41COM

Wakacyjna oferta Kolei Śląskich

Od 1 lipca Koleje Śląskie oferują naszym podróżnym zupełnie nową ofertę „10 godzin po sieci”, która umożliwia przejazdy wszystkimi pociągami Kolei Śląskich w cenie 18 zł. Możliwe jest też podróżowanie z rowerem w cenie 28 zł na podstawie biletu „10 godzin po sieci z rowerem”.


pasusz
kolejka


BIP
 

Gminy powiatu

tarnowskie gory ożarowice kalety miasteczko śląskie swierklaniec radzionkow tworóg zbrosławice krupski młyn

Powiaty partnerskie

powiat tucholski powiat erlangen