wrzesień 2017

KOMUNIKAT W SPRAWIE WYDAWANIA OSOBOM NIEPEŁNOSPRAWNYM NOWYCH LEGITYMACJI

Z dniem 1 września 2017 roku weszły w życie przepisy rozporządzenia Ministra Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej z dnia 31 lipca 2017 roku zmieniające rozporządzenie w sprawie orzekania o niepełnosprawności i stopniu niepełnosprawności (Dz.U. z 2017r. poz. 1541).

Protokół z przeprowadzonych konsultacji społecznych

Protokół z przeprowadzonych konsultacji społecznych w załączeniu.

Zagraniczne staże uczniów z Radzionkowa

W październiku br. grupa 20 uczniów Zespołu Szkół Techniczno-Ekonomicznych wyjedzie na zagraniczne praktyki zawodowe do Irlandii Północnej. Uczniowie technikum eksploatacji portów i terminali oraz technikum hotelarstwa mają niepowtarzalną okazję zdobywania doświadczeń w międzynarodowym zespole. Plan pobytu obejmuje odbywanie praktyk zawodowych, lekcje języka angielskiego w naturalnym środowisku zakończone egzaminem z uzyskaniem zaświadczenia.

Wycieczka po Dolnym Śląsku

W dniach 8-10 września została zorganizowana przez tarnogórskie Koło Polskiego Stowarzyszenia na Rzecz Osób z Niepełnosprawnością Intelektualną wycieczka po Dolnym Śląsku. Osoby z niepełnosprawnością oraz ich opiekunowie mieli okazję zwiedzić m.in. Bolesławiec, Karpacz, Cieplice, Jelenią Górę, Kamienną Górę oraz klasztor Cystersów w Krzeszowie. Jest to europejska perła baroku, która czeka na wpis na listę Światowego Dziedzictwa UNESCO - wspominała Anna Zyzik, uczestniczka wycieczki - Jest to jeden z najwspanialszych tego typu obiektów na świecie.

Sztandar Stowarzyszenia Szarych Szeregów poświęcony

W sobotę, w kościele pw. św. Anny w Tarnowskich Górach podczas mszy świętej w intencji harcerzy odbyło się poświęcenie sztandaru tarnogórskiego kręgu Stowarzyszenia Szarych Szeregów. Na sztandarze widnieje postaci ks. Franciszka Blachnickiego - duchownego, który w młodości związany był z tarnogórskim harcerstwem. Poświęcenia sztandaru dokonał bp Adam Wodarczyk. Uroczystość, w której oprócz harcerzy, udział wzięli m.in.

Konkurs „LOGO – Miejsce przyjazne osobom z niepełnosprawnością” rozstrzygnięty

W tym tygodniu rozstrzygnięto konkurs zorganizowany dla uczniów szkół ponadgimnazjalnych przez Powiatową Społeczną Radę ds. Osób Niepełnosprawnych przy Staroście Tarnogórskim i Wydział Edukacji, Kultury i Sportu. Celem konkursu było rozwijanie wśród uczniów szkół ponadgimnazjalnych zainteresowania problematyką osób niepełnosprawnych. Łącznie na konkurs w terminie do dnia 18 września wpłynęły 62 prace nadesłane przez szkoły ponadgimnazjalne, dla których organem prowadzącym jest Powiat Tarnogórski.

Uwaga - ostrzeżenie hydrologiczne

W ciągu najbliższych godzin nad województwem śląskim będą przechodzić deszcze, które mogą powodować gwałtowne wzrosty stanów wody na rzekach (m.in. Brynica) - ostrzega dyżurny synoptyk Centralnego Biura Prognoz Meteorologicznych w Krakowie. Ostrzeżenie obowiązuje od 22 września do 23 września br.

Stypendium Starosty Tarnogórskiego dla studentów

W tym roku nie jak dotychczas do 31 sierpnia lecz do dnia 15 października 2017 r. wnioski o stypendia mogą składać studenci po pierwszym roku nauki, będący mieszkańcami powiatu tarnogórskiego. Średnia ocen studenta za rok poprzedzający ubieganie się o stypendium musi wynosić co najmniej 4,8 oraz musi on szczycić się innymi osiągnięciami (sukcesy naukowe, artystyczne, sportowe lub praca w wolontariacie). Stypendium nie może otrzymać osoba, która ukończyła studia.

Sesja Rady Powiatu Tarnogórskiego

W dniu 26 września (wtorek) o godzinie 10.00 w sali sesyjnej Starostwa Powiatowego w Tarnowskich Górach przy ul. Karłuszowiec 5 (III piętro) rozpocznie się sesja Rady Powiatu Tarnogórskiego.

Szczegółowy porządek obrad publikujemy pod adresem:
http://www.bip.tarnogorski.pl/?catid=2226&parcat=327&t=more&grupa=159c21...
Projekty uchwał znajdują się pod adresem:
http://www.bip.tarnogorski.pl/?catid=1018&parcat=88&t=menu

Europejski Dzień bez Samochodu

Piątek 22 września to Europejski Dzień bez Samochodu. Zachęcamy wszystkich zmotoryzowanych by na ten jeden dzień w roku przesiąść się na rower. Każdy cyklista, który jutro odwiedzi Starostwo Powiatowe w Tarnowskich Górach otrzyma gadżet promocyjny powiatu.

Wizyta gości ze Stalowej Woli

W czwartek 7 września do Specjalnego Ośrodka Szkolno – Wychowawczego zawitała grupa uczniów z dyrekcją i nauczycielami ze Stalowej Woli. Goście odwiedzili naszą szkołę w ramach współpracy SOSW z zaprzyjaźnioną szkołą specjalną z województwa podkarpackiego. Po raz kolejny kadra pedagogiczna wymieniła się doświadczeniem zawodowym, a uczniowie obu szkół integrowali się podczas wspólnych zajęć i atrakcji zorganizowanych w internacie ośrodka oraz na terenie naszego miasta.

Ogłoszenie w sprawie konsultacji projektu uchwały Rady Powiatu Tarnogórskiego

Przedmiotem konsultacji jest projekt uchwały Rady Powiatu Tarnogórskiego w sprawie ustalenia wysokości opłat obowiązujących w 2018 roku za usuwanie pojazdów z drogi i ich przechowywanie w myśl art.130a ustawy z dnia 20 czerwca 1997 roku Prawo o ruchu drogowym.

Treść ogłoszenia oraz formularz zgłoszenia opinii w załączeniu.

„Szlachecki weekend” w Nakle Śląskim

Centrum Kultury Śląskiej w Nakle Śląskim zaprasza w do udziału w IV edycji „Szlacheckiego weekendu”. Impreza rozpocznie się 23 września 2017 r. o godz. 17.00 „Koncertem rodu von Wrochem”, w którym wystąpią Ulrich von Wrochem (altówka) oraz jego wnukowie Henrik (fortepian) i Frederik (skrzypce). Rodzina Wrochemów słynie z muzyków. Ulrich von Wrochem był solistą w Operze Berlińskiej, Radio Bawarskim oraz w operze La Scala w Mediolanie, a jego altówka liczy sobie już 200 lat. Panowie zagrają koncert klasyczny (Bach, Mozart, Schumann, Stamitz, von Wrochem).

Projekt edukacyjny „Lekcje z ZUS”

Oddział ZUS w Zabrzu serdecznie zaprasza nauczycieli i uczniów do wzięcia udziału w projektach edukacyjnych „Projekt z ZUS” oraz „Lekcje z ZUS”. Celem projektów jest przybliżenie uczniom tematu ubezpieczeń społecznych, a także budowanie ich świadomości dotyczącej ubezpieczeń dając tym samym praktyczną wiedzę.

Program polega na wykonaniu projektu pt. „Dlaczego ubezpieczenia społeczne są ważne”. Praca może być wykonana w formie plakatu, prezentacji, komiksu lub filmu. Najlepsze prace wezmą udział w konkursie. Przygotowanie projektu będzie poprzedzone lekcją instruktażową (45 minut).

Remont dachu w "Mechaniku"

W Zespole Szkół Technicznych i Ogólnokształcących w Tarnowskich Górach przeprowadzony zostanie remont dachu. W dniu 15 września br. w Starostwie Powiatowym w Tarnowskich Górach została podpisana umowa z wyłonionym w przetargu wykonawcą, Firmą Handlowo-Usługową UNDERGROUND Radosław Grela. Koszt remontu wyniesie 150 983,64 zł brutto. Prace rozpoczną się jak tylko pozwolą na to warunki atmosferyczne.

Dzień Sybiraka

Dzień Sybiraka to dzień pamięci narodowej o obywatelach polskich deportowanych na Syberię i inne regiony byłego ZSRR. Jak co roku tarnogórskie koło Związku Sybiraków, żołnierze Wojska Polskiego, harcerze z tarnogórskiego Hufca ZHP, władze powiatu i miasta oraz poczty sztandarowe powiatu, Związku Kombatantów i tarnogórskich szkół oddali hołd ku czci naszych rodaków zesłanych na Syberię. Dzisiejsze uroczystości rozpoczęła msza święta w kościele pw. św. Józefa Robotnika.

Współpraca "Kolejówki" z Politechniką Śląską

W środę, 13 września, dyrektor Zespołu Szkół Techniczno-Usługowych im. Jana Pawła II w Tarnowskich Górach Małgorzata Grzesiakowska i dziekan Wydziału Transportu Politechniki Śląskiej Piotr Folęga podpisali porozumienie o współpracy. Umowa ma na celu pomóc przyszłym absolwentom "Kolejówki" w zdobyciu wykształcenia oraz w przyszłości pracy m.in. w PKP Polskie Linie Kolejowe S.A.

Konkurs na stanowisko prezesa zarządu Inkubatora Przedsiębiorczości

Rada Nadzorcza Inkubatora przedsiębiorczości Sp. z o.o. informuje o konkursie na stanowisko prezesa zarządu Inkubatora Przedsiębiorczości Sp. z o.o.

Więcej szczegółów w poniższych załącznikach.

78. rocznica rozstrzelania harcerzy w Strzybnicy

Msza święta w kościele pw. Najświętszego Serca Pana Jezusa i Matki Bożej Fatimskiej w Strzybnicy, uroczysty przemarsz oraz złożenie kwiatów pod pomnikiem - taki przebieg miała dzisiejsza uroczystość upamiętniająca rozstrzelanie harcerzy i powstańców śląskich, którzy zginęli w strzybnickich lasach z rąk wojsk niemieckich w 1939 roku. Władze powiatu podczas uroczystości reprezentowali: starosta Krystyna Kosmala, wicestarosta Stanisław Torbus oraz członkowie Zarządu Powiatu Krzysztof Łoziński i Adam Baron.

Festyn w Ziemięcicach

"Fajnie być razem" - pod takim hasłem Specjalny Ośrodek Szkolno - Wychowawczy w Ziemięcicach zorganizował Festyn Integracyjny podsumowujący pierwszy rok działania placówki. Impreza, w której wziął udział Adam Baron - członek Zarządu Powiatu była wspaniałą okazją do promowania wspólnych inicjatyw i działań na rzecz dzieci z niepełnosprawnością. Punktem kulminacyjnym festynu był występ zespołu Carrantuohill.

Ogłoszenie o naborze

Powiatowy Zespół ds. Orzekania o Niepełnosprawności w Tarnowskich Górach  informuje, że zatrudni na umowę zlecenia/umowę o świadczenie usług lekarza – przewodniczącego składu orzekającego o specjalizacji:
ORTOPEDA

Wymagania:

–wykształcenie wyższe medyczne,
–prawo wykonywania zawodu lekarza,
–co najmniej I stopień specjalizacji,

Partnerska wizyta

Od piątku do niedzieli gościliśmy po raz pierwszy w naszym powiecie Alexandra Trittharta - starostę partnerskiego powiatu Erlangen – Höchstadt. W piątek niemiecki starosta uczestniczył m.in. w uroczystym otwarciu Gwarków oraz spotkał się z burmistrzami i wójtami gmin powiatu tarnogórskiego. W sobotę zwiedzał Centrum Kultury Śląskiej w Nakle Śląskim oraz uczestniczył w spotkaniu z przedstawicielami lokalnego biznesu. W niedzielę, wraz z Zarządem Powiatu Tarnogórskiego starosta Tritthart wziął udział w pochodzie gwarkowskim.

Gwarki 2017

Kolejne tarnogórskie „Gwarki” dobiegły końca. Gwiazdami imprezy byli między innymi: Agnieszka Chylińskia, Cleo, Natalia Szroeder oraz Cugowscy. W niedzielę przez miasto tradycyjnie przemaszerował pochód historyczny. Udział w nim wzięli: Alexander Tritthart starosta partnerskiego powiatu Erlangen-Höchstadt, starosta Krystyna Kosmala, wicestarosta Stanisław Torbus, członek Zarządu Powiatu Krzysztof Łoziński oraz sekretarz Barbara Machura.

Wspólnie o profilaktyce zdrowotnej

Wspólne działania na rzecz profilaktyki zdrowotnej w powiecie tarnogórskim to temat spotkania członków Powiatowej Społecznej Rady ds. Osób Niepełnosprawnych przy Staroście Tarnogórskim oraz Izabeli Paprotnej - prezesa Wielospecjalistycznego Szpitala Powiatowego S.A. w Tarnowskich Górach z organizacjami pozarządowym, które odbyło się 7 września w Starostwie Powiatowym z udziałem wicestarosty Stanisława Torbusa.

Uwaga: w lasach leżą szczepionki dla lisów

Powiatowy Lekarz Weterynarii w Tarnowskich Górach informuje, że w dniach 13 – 22 września na terenie całego województwa śląskiego prowadzona będzie akcja wykładania z samolotów szczepionki przeciwko wściekliźnie dla lisów. Akcja szczepienia lisów przeciwko wściekliźnie jest prowadzona cyklicznie, zwykle wiosną i jesienią. Przynęty ze szczepionką przypominają szare kostki. W środku jest plastikowy pojemnik z płynną szczepionką. Służby weterynaryjne apelują o nie podnoszenie szczepionek z ziemi.

Spotkanie Powiatowego Zespołu Zarządzania Kryzysowego

Reagowanie służb podczas wypadku samochodu przewożącego materiały promieniotwórcze, podsumowanie stanu bezpieczeństwa w powiecie tarnogórskim w czasie wakacji oraz zasady przekazywania informacji poprzez Centralną Aplikację Raportującą to główne tematy poruszane na posiedzeniu Powiatowego Zespołu Zarządzania Kryzysowego w starostwie.

Nowy rok szkolny rozpoczęty

1249 uczniów rozpoczęło 4 września naukę w 38 oddziałach klas pierwszych szkół ponadgimnazjalnych powiatu tarnogórskiego. Inauguracja roku szkolnego 2017/2018 odbyła się w Zespole Szkół Chemiczno - Medycznych i Ogólnokształcących im. M. Skłodowskiej-Curie. Obchody rozpoczęła msza św. w kościele pw. Matki Boskiej Królowej Pokoju oraz uroczysty przemarsz ulicami miasta.

Narodowe czytanie "Wesela" w CKŚ

Tradycyjnie w Centrum Kultury Śląskiej w Nakle Śląskim, odbyło się wspólne czytanie „Wesela” Stanisława Wyspiańskiego w ramach projektu Narodowe Czytanie 2017 pod patronatem Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej Andrzeja Dudy i jego małżonki Agaty Kornhauser-Dudy.

Scenariusz czytania opracowała pani Stanisława Szymczyk z UTW. Fragmenty "Wesela" przeczytali: wicestarosta Stanisław Torbus, członkowie Zarządu Powiatu Adam Baron i Stanisław Wieczorek, Marek Cyl - wójt gminy Świerklaniec, a także członkowie Tarnogórskiego Stowarzyszenia Uniwersytet III Wieku.

Rocznica wybuchu wojny

Zgodnie z tradycją uroczystości z okazji wybuchu II wojny światowej oraz Dnia Kombatanta rozpoczęły się w kościele pw. Św. Apostołów Piotra i Pawła w Tarnowskich Górach. Po uroczystej Mszy Św. w intencji poległych i pomordowanych w czasie II wojny światowej przedstawiciele Związku Kombatantów, wojska oraz władz miejskich i powiatowych złożyli kwiaty pod pamiątkowymi tablicami. Władze powiatu na uroczystości reprezentował członek Zarządu Powiatu Tarnogórskiego Krzysztof Łoziński.


pasusz
kolejka


BIP
 

Gminy powiatu

tarnowskie gory ożarowice kalety miasteczko śląskie swierklaniec radzionkow tworóg zbrosławice krupski młyn

Powiaty partnerskie

powiat tucholski powiat erlangen