czerwiec 2018

Oświadczenie

Uprzejmie informujemy, że przy ulicy Sienkiewicza 16 (Centrum Usług Społecznych) nie były prowadzone przez Starostwo Powiatowe w Tarnowskich Górach opryski traw ani inne zabiegi chemiczne.

Ogłoszenie o przetargu ustnym nieograniczonym na sprzedaż samochodu osobowego volkswagen Transporter 1.9 Turbo

Dom Pomocy Społecznej "Przyjaźń" w Tarnowskich Górach ul. Włoska 24, ogłasza przetarg ustny nieograniczony na sprzedaż samochodu osobowego Volkswagen Transporter 1,9 Turbo. Więcej informacji w załącznikach.

Wykaz nieruchomości przeznaczonej do wynajmu (lokal mieszkalny)

Zarząd Powiatu Tarnogórskiego podaje do publicznej wiadomości wykaz nieruchomości przeznaczonej do wynajmu, obejmujący lokal mieszkalny nr 2, położony przy ul. Park 6 w Brynku.
Dokument opublikowany w formacie pdf i stanowi załącznik do niniejszej treści.

Muzyczne zakończenie roku w Tarnogórskim Stowarzyszeniu Uniwersytet Trzeciego Wieku

Słuchacze tarnogórskiego Uniwersytetu Trzeciego Wieku zakończyli swój XI rok akademicki. Uroczystość ta miała niezwykły charakter, bo do udziału w niej została zaproszona orkiestra „Śląskie Smyki” Państwowej Szkoły Muzycznej im J.Paderewskiego i Społecznego Ogniska Artystycznego w Tarnowskich Górach pod dyrekcją Alicji Pacześniak – Słota oraz zespół wokalny UTW pod dyrekcją Izabeli Lysik-Różańskiej. To spotkanie miało przekonać licznie zebraną publiczność, że można nawiązać porozumienie pomiędzy starszym i młodym pokoleniem.

Uwaga na burze z gradem!

W ciągu najbliższych godzin nad województwem śląskim mogą przechodzić burze z deszczem, gradem i porywistym wiatrem - ostrzega dyżurny synoptyk Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej. Ostrzeżenie obowiązuje dziś (21 czerwca) od godziny 14.00 do godz. 02.00 (22 czerwca). Prognozuje się wystąpienie w tym czasie burz z opadami deszczu nawet do 50 mm. Burzom mogą towarzyszyć gwałtowne porywy wiatru do 100 km/h.

Elektroniczne zwolnienia lekarskie (e-ZLA)

Zwolnienia na papierowym formularzu ZUS ZLA mogą być wystawiane jeszcze do końca listopada 2018 roku.

Od 1 grudnia 2018 r. lekarze będą wystawiać wyłącznie elektroniczne zwolnienia lekarskie.

  • Lekarz przekazuje zaświadczenie lekarskie e-ZLA elektronicznie do ZUS.
  • ZUS udostępnia e-ZLA płatnikowi składek (np. pracodawcy) na jego profilu na PUE ZUS, nie później niż w dniu następującym po dniu otrzymania e-ZLA.
  • Informacja ta jest przekazywana także ubezpieczonemu (m.in. pracownikowi) posiadającemu profil ubezpieczonego/ świadczeniobiorcy na PUE ZUS.

Prezydenckie odznaczenia

Kilkadziesiąt osób z regionu otrzymało 18 czerwca w siedzibie Śląskiego Urzędu Wojewódzkiego w Katowicach wyróżnienia za zasługi na rzecz przemian demokratycznych w Polsce. Wśród odznaczonych znaleźli się Jerzy Zieliński i Grzegorz Rudnicki – członkowie Stowarzyszenia Miłośników Ziemi Tarnogórskiej, organizacji dzięki której region może szczycić się od blisko roku pierwszym obiektem wpisanym na Listę światowego dziedzictwa UNESCO.

"Poloneza czas zacząć..."

W czerwcowe popołudnie tarnogórski rynek zamienił się w wielką arenę taneczną, na której zaprezentowały się różne grupy tarnogórzan. Byli więc przedszkolacy z Niepublicznego Przedszkola "Future", uczniowie ze Szkoły Podstawowej nr 10 i Zespołu Szkół Gastronomiczno-Hotelarskich, tancerze ze Studia MK Marzeny Kobryń i zespołu "Miedarzanie" oraz słuchacze Stowarzyszenia Uniwersytet Trzeciego Wieku.

Rodzicu, zarejestruj swoje dziecko online!

Profil zaufany i kilka minut - to wszystko czego potrzeba, by zarejestrować narodziny dziecka online. Nowa usługa ruszyła 1 czerwca 2018 r. Rodzicu, już nie musisz spieszyć się do urzędu. Wszystko czego potrzebujesz to Profil Zaufany i kilka minut.

Na zarejestrowanie narodzin dziecka rodzice mają 21 dni od dnia wystawienia karty urodzenia. Do tej pory mieli tylko jedną opcję – wizyta w urzędzie. Od 1 czerwca mają wybór – pędzić do urzędu czy spędzić ten czas z nowym członkiem rodziny.

Zdążysz w trakcie drzemki

Dzień otwarty dla nauczycieli w ZUS

25 czerwca Inspektorat Zakładu Ubezpieczeń Społecznych w Tarnowskich Górach zaprasza wszystkich nauczycieli na dzień otwarty.

Podczas tego dnia, eksperci ZUS, będą udzielać porad z zakresu uprawnień emerytalnych dla nauczycieli. Dodatkowo będzie można uzyskać informacje na temat zasad przyznawania emerytury oraz świadczenia kompensacyjnego, wpływu na ich wysokość oraz dowiedzieć się jakie dokumenty należy złożyć wraz z wnioskiem o świadczenie emerytalne i kompensacyjne.

"Człowiek od UNESCO" pokieruje Stowarzyszeniem

Zbigniew Pawlak, nazywany w kuluarach "człowiekiem od UNESCO" został nowym szefem Stowarzyszenia Miłośników Ziemi Tarnogórskiej. Tak zdecydowali w tajnym głosowaniu członkowie tej organizacji podczas Walnego Zebrania sprawozdawczo-wyborczego. Odbyło się ono 16 czerwca w sali konferencyjnej Zabytkowej Kopalni Srebra w Tarnowskich Górach.

Protokół z konsultacji

Protokół z konsultacji projektu uchwały Rady Powiatu Tarnogórskiego w sprawie zasad i procedur przeprowadzenia głosowania społecznego na terenie Powiatu Tarnogórskiego celem realizacji części budżetu Powiatu Tarnogórskiego na rok 2019 w formie budżetu partycypacyjnego.

Face to face - konfrontacja artystyczna w CKŚ

Face to face” to ciekawa i prekursorska konfrontacja artystyczna twórców polskich i niemieckich, którą można rozpatrywać jako bezpośredni dialog między artystami oraz jako odzwierciedlenie stanu emocjonalnego dwóch przestrzeni kulturowych.

Złóż wniosek o stypendium!

Przypominamy, że do 10 lipca w kancelarii Starostwa Powiatowego (ul. Karłuszowiec 5, parter, pokój nr 1) przyjmowane będą wnioski o przyznanie stypendium dla uczniów. O stypendia starać się mogą uczniowie szkół ponadgimnazjalnych po pierwszym roku nauki, będący mieszkańcami powiatu tarnogórskiego. Średnia ocen ucznia za rok poprzedzający ubieganie się o stypendium musi wynosić co najmniej 4,8 a dodatkowo musi on wykazać się innymi osiągnięciami (sukcesy naukowe, artystyczne, sportowe lub praca w wolontariacie).

Powiat otrzyma pieniądze na przebudowę ul. Z. Nałkowskiej w Radzionkowie

Rządowy program na rzecz Rozwoju oraz Konkurencyjności Regionów poprzez Wsparcie Lokalnej Infrastruktury Drogowej” („WLID”) – tak brzmi pełna nazwa programu, za sprawą którego Powiat Tarnogórski otrzyma wsparcie z budżetu państwa na przebudowę drogi DP 3259 S (ul. Z. Nałkowskiej w Radzionkowie). Dofinansowanie jest przyznawane samorządom na realizację zadań związanych z budową, przebudową lub remontami dróg gminnych i powiatowych.

Protokół z przeprowadzonych konsultacji

Protokół z konsultacji projektu uchwały Rady Powiatu Tarnogórskiego w sprawie podziału Powiatu Tarnogórskiego na okręgi wyborcze, ustalenia ich numerów, granic oraz liczby radnych.

Regulamin przeprowadzania przetargów

Uchwała nr 179/884/2012 Zarządu Powiatu w Tarnowskich Górach z dnia 10 lipca 2012 roku w sprawie wprowadzenia "Regulaminu przeprowadzania przetargów oraz rokowań na sprzedaż, oddane w użytkowanie wieczyste, użytkowanie, dzierżawę lub najem nieruchomości stanowiących własność Powiatu Tarnogórskiego

https://www.bip.tarnogorski.pl/?catid=1363&parcat=1234&t=more&grupa=1500...

Wystawa "Andrzej Kopka – Zza szyby. Grafiki" w CKŚ

Przy dźwiękach bluesa w wykonaniu tarnogórskiego zespołu Korek (Andrzej KOREK Korosiewicz – śpiew i harmonijki, Radek Mokrus – piano, Kajetan Drozd – gitara) 7 czerwca 2018 r. odbyło się otwarcie wystawy "Andrzej Kopka – Zza szyby. Grafiki", połączone z ciepłym wspomnieniem o zmarłym grafiku, współpracującym z Centrum Kultury Śląskiej w latach 2013-2017. Zaskakiwał pomysłami i bardzo dobrze się z nim pracowało – opowiadali dyrektor Centrum Stanisław Zając oraz zajmująca się promocją Renata Głuszek.

Awaria systemu CEPiK usunięta!

Ogólnopolska awaria systemu CEPiK została usunięta. W Wydziale Komunikacji można już załatwić m.in. sprawy dotyczące rejestracji pojazdów. Zapraszamy!

Drogowe inwestycje

Blisko 3 kilometry dróg powiatowych wyremontowano w trzech gminach powiatu: Zbrosławicach, Tworogu oraz Kaletach. Wczoraj, 11 czerwca dokonano odbioru technicznego wykonanych prac. W Wilkowicach, w gminie Zbrosławice zrealizowano remont ulicy Wieczorka, gdzie wykonano nową nawierzchnię drogi na odcinku o długości 922 metrów. Koszt zadania to 194 847 zł. Drugą z inwestycji zrealizowano w Świniowicach, gdzie na ulicy Wiejskiej, na dwóch odcinkach, położono asfalt o łącznej długości 946 metrów.

Sesja Rady Powiatu Tarnogórskiego

W dniu 19 czerwca (wtorek) o godzinie 9.00 w sali sesyjnej Starostwa Powiatowego w Tarnowskich Górach przy ul. Karłuszowiec 5 (III piętro) rozpocznie się sesja Rady Powiatu Tarnogórskiego.

Szczegółowy porządek obrad publikujemy pod adresem:
https://www.bip.tarnogorski.pl/?catid=2374&parcat=327&t=more&grupa=15b1f...
Projekty uchwał znajdują się pod adresem:
https://www.bip.tarnogorski.pl/?catid=1018&parcat=88&t=menu

CEPIK znowu nie działa

Uprzejmie informujemy, że w związku z ogólnopolską awarią serwerów CEPIK 2.0. dotyczącą Centralnej Ewidencji Pojazdów dziś (25 sierpnia) w Wydziale Komunikacji Starostwa Powiatowego w Tarnowskich Górach występują utrudnienia w obsłudze klientów.
Trwa ustalenie przyczyn awarii po stronie SI CEPIK 2.0.

Bardzo prosimy o cierpliwość i wyrozumiałość.
Za utrudnienia przepraszamy.

Ogłoszenie w sprawie konsultacji projektu uchwały Rady Powiatu Tarnogórskiego

Przedmiotem konsultacji jest projekt uchwały Rady Powiatu Tarnogórskiego w sprawie zasad i procedur przeprowadzenia głosowania społecznego na terenie Powiatu Tarnogórskiego celem realizacji części budżetu Powiatu Tarnogórskiego na rok 2019 w formie budżetu partycypacyjnego

System Triage w tarnogórskim szpitalu

Informujemy, że od 1 czerwca br. w Szpitalnym Oddziale Ratunkowym WSP S. A. w Tarnowskich Górach funkcjonuje system Triage. Triage to system, dzięki któremu pacjenci zaopatrywani są w odpowiedniej kolejności, zależnej od stopnia obrażeń i rodzaju zachorowań.

System jest tak zorganizowany, aby zapewnić pacjentowi niezbędną pomoc w odpowiednim czasie. Każdej grupie pacjentów nadano kolor: czerwony, pomarańczowy, żółty, zielony i niebieski (w formie kolorowej opaski na rękę), do którego jest przypisany maksymalny czas w jakim powinien nastąpić kontakt z lekarzem diagnozującym.

PROCEDURA PORADNICTWA KONSUMENCKIEGO

PROCEDURA PORADNICTWA KONSUMENCKIEGO

INFORMACJA POWIATOWEGO RZECZNIKA KONSUMENTÓW
W TARNOWSKICH GÓRACH
O SPOSOBACH UDZIELANYCH PORAD PRAWNYCH

I. Poradnictwo osobiste – bezpośrednie w biurze

Porady prawne w sprawach konsumenckich udzielane są mieszkańcom powiatu tarnogórskiego osobiście w siedzibie powiatowego rzecznika konsumentów, mieszczącej się w Starostwie Powiatowym, przy ul. Karłuszowiec 5 w pok. nr 212a i przez pracowników biura rzecznika w pokoju 212, w godzinach pracy urzędu:
od poniedziałku do czwartku od godz. 7.30 do godz. 15.30,

Wystawa na Zamku w Mosznej

Od 9 czerwca 2018 r. w Zamku w Mosznej będzie prezentowana wystawa "Śląska szlachta – między Śląskiem a Europą", której współorganizatorem jest Centrum Kultury Śląskiej w Nakle Śląskim. Zapraszamy!

Ogłoszenie naboru przedstawicieli organizacji pozarządowych do komisji konkursowej

Zarząd Powiatu Tarnogórskiego ogłasza nabór przedstawicieli organizacji pozarządowych oraz podmiotów wymienionych w art. 3 ust. 3 ustawy z dnia 24 kwietnia 2003 roku o działalności pożytku publicznego i wolontariacie do komisji konkursowej opiniującej oferty złożone w ramach otwartego konkursu ofert w dziedzinie działalności na rzecz integracji i reintegracji zawodowej i społecznej osób zagrożonych wykluczeniem społecznym w obszarze aktywizacji zawodowej w ramach projektu „Teraz MY” współfinansowanego przez Unię Europejską w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego.

Święto 5 Pułku Chemicznego

Dziś, 8 czerwca odbyły się obchody związane ze świętem 5 Pułku Chemicznego im. gen. broni Leona Berbeckiego w Tarnowskich Górach. Uroczystość rozpoczęła się mszą świętą w garnizonowej kaplicy Matki Bożej Hetmanki Żołnierza Polskiego. Następnie na placu apelowym 5 Pułku odbył się uroczysty apel połączony z przeglądem oddziałów i pododdziałów oraz z przyznaniem odznaczeń i wyróżnień dla żołnierzy.

Bądź przyjazny - II edycja!

Wznawiamy akcję Bądź przyjazny! Zapraszamy do rozbudowy mapy miejsc przyjaznych osobom z niepełnosprawnościami w powiecie tarnogórskim!

  • Jeśli jesteś właścicielem lub kierujesz firmą, sklepem, restauracją, kawiarnią, bankiem, szkołą, przedszkolem, żłobkiem, ośrodkiem kultury, obiektem sportowym, urzędem – dołącz do grona ludzi dobrej woli, dbających o to, aby niepełnosprawni czuli się dobrze w przestrzeni publicznej.
  • Jeśli wprowadziłeś udogodnienia dla takich osób, zgłoś się do nas, aby zaistnieć na tworzonej przez nas mapie.

VI Powiatowy Konkurs Ekologiczny

8 czerwca 2018 odbyła się Gala podsumowująca VI Powiatowy Konkurs Ekologiczny dla Szkół Podstawowych. Uroczystość rozpoczęła Pani Dyrektor Szkoły Katarzyna Wojtal. Głos zabrali Stanisław Torbus - wicestarosta tarnogórski i Andrzej Pilot - "Przyjaciel Chemika". Konkurs podsumował Jarosław Wesołek.

Partnerska wizyta

Od poniedziałku w naszym powiecie przebywa grupa ponad czterdziestu uczniów gimnazjum w Eckental z partnerskiego powiatu Erlangen-Höchstadt. Goście, przebywający u nas w ramach wieloletniej wymiany z II Liceum im. Stanisława Staszica zwiedzili we wtorek m.in. Muzeum w Tarnowskich Górach i Zabytkową Kopalnie Srebra. W środę, niemiecka grupa odwiedziła Katowice, gdzie zwiedzili m.in Nikiszowiec i Muzeum Śląskie. Wczoraj uczniowie i ich wychowawcy spotkali się z wicestarostą Stanisławem Torbusem, a potem, na tarnogórskim rynku zagrali wspólny koncert z zespołem Silesian Brass Quartet.

Koncert na rynku w Tarnowskich Górach

Zapraszamy dziś na tarnogórski rynek, gdzie po godzinie 18.30 Silesian Brass Quartet zagra wspólny koncert z zespołem Jazz Combo, w którym występują gimnazjaliści z naszego partnerskiego powiatu Erlangen - Höchstadt. Uczniowie przyjechali do Tarnowskich Gór w ramach wieloletniej wymiany z Liceum im. Stanisława Staszica. Projekt dofinansowała Polsko - Niemiecka Współpraca Młodzieży - Deutsch-Polnisches Jugendwerk.

20 - lecie Grupy Specjalistycznej Ratownictwa Wysokościowego w Radzionkowie

Wczoraj w Centrum Kultury Karolinka w Radzionkowie odbył się jubileusz 20-lecia działalności Grupy Specjalistycznej Ratownictwa Wysokościowego Jednostki Ratowniczo-Gaśniczej Państwowej Straży Pożarnej w Radzionkowie. W obchodach udział wzięli m.in. komendant wojewódzki Państwowej Straży Pożarnej st. bryg. Jacek Kleszczewski, komendant Powiatowy Państwowej Straży Pożarnej w Tarnowskich Górach bryg. Piotr Krężel, dowódca Jednostki Ratowniczo-Gaśniczej PSP Radzionków mł.

"W TGrupie raźniej"

Jesteś przedsiębiorcą, prowadzisz biznes od lat lub dopiero stawiasz swoje pierwsze kroki? Daj się poznać! Centrum Wymiany Wiedzy wraz z Klaudia Sobczyk serdecznie zapraszają do Tarnowskich Gór na spotkanie networkingowe "W TGrupie raźniej"!

Spotykamy się w Pałac w Rybnej, w czwartkowe popołudnie, 7 czerwca, o godzinie 17:00.

Uwaga, uwaga! Rejestracja tylko do środy, 6 czerwca!
Formularz rejestracji: http://centrumwymianywiedzy.pl/tgrupa/ Ilość miejsc ograniczona!

Prace budowlane w Centrum Usług Społecznych ukończone!

Zakończyły się prace budowlane przy adaptacji budynku przy ul. Sienkiewicza 16 w Tarnowskich Górach na potrzeby utworzenia Centrum Usług Społecznych. Budynek będzie dostępny dla klientów Centrum od 2 lipca 2018 roku. Dzięki remontowi budynku mieszkańcy powiatu w końcu będą przyjmowani w dogodnych warunkach. Natomiast sam budynek został w pełni przystosowany do potrzeb osób z niepełnosprawnościami. Będą oni mogli załatwić sprawę w godnych warunkach, komfortowo i bez tłoku.

Kopalnia Srebra na industrialnym podium Europy

Zakończyło się internetowe głosowanie na najlepszy teledysk promujący 1-majowe wydarzenie taneczne WORK it OUT - let's dance, w którym wzięło udział 30 zabytków techniki z 10 krajów Starego Kontynentu. Tanecznym krokiem Zabytkowa Kopalnia Srebra w Tarnowskich Górach wskoczyła na podium tej rywalizacji, zajmując pierwsze miejsce w Polsce i drugie w Europie. Zwyciężyło Muzeum kowalstwa z niemieckiej miejscowości Fröndenberg.

Badanie statystyczne z zakresu rolnictwa

W dniach od 1 czerwca do 10 lipca 2018 r. na terenie całej Polski zostaną przeprowadzone badania statystyczne z zakresu rolnictwa:

  • Czerwcowe badanie rolnicze (formularz R-CzBR)
  • Badanie pogłowia bydła, owiec i drobiu oraz produkcji zwierzęcej (formularz R-ZW-B)
  • Badanie pogłowia świń oraz produkcji żywca wieprzowego (formularz R-ZW-S)

Osoby fizyczne, których gospodarstwa rolne zostały wylosowane do ww. badań mogą udzielić wymaganych informacji poprzez:

„Okienko górnicze” w ZUS

Chorzowski Oddział ZUS uruchamia specjalny punkt porad dla górników. „Okienko górnicze” będzie do dyspozycji klientów w każdy poniedziałek, w godz. od 14.00 do 18.00, w budynku ZUS przy ul. Dąbrowskiego 45 w Chorzowie. Pierwsze konsultacje odbędą się już 11 czerwca.

To wyjątkowa okazja, by bez pośpiechu i w komfortowych warunkach, porozmawiać z ekspertami z zakresu emerytur górniczych. Serdecznie zapraszamy do skorzystania z oferty chorzowskiego ZUS – mówi Beata Kopczyńska, regionalny rzecznik prasowy ZUS województwa śląskiego.

Partnerska współpraca z Erlangen - Höchstadt

Od czwartku do niedzieli gościliśmy w naszym powiecie grupę kolarzy z partnerskiego powiatu Erlangen – Höchstadt. Celem wizyty było omówienie przyszłorocznego, piątego już rajdu rowerowego, który planowany jest na maj 2019 roku, a także wspólny trening z polskimi rowerzystami. W piętek, 1 czerwca polsko - niemiecki peleton przejechał trasę dookoła powiatu tarnogórskiego. W sobotę, grupa dotarła na Górę św. Anny, a w niedzielę kolarze odwiedzili zamek w Toszku. We wspólnym treningu udział wzięli m.in.

Śląski Program Ochrony Zdrowia Psychicznego

W ramach realizacji Śląskiego Programu Ochrony Zdrowia Psychicznego na lata 2013-2020 Samorząd Województwa Śląskiego opracował piąte wydanie Przewodnika Informacyjnego pn. „Dostępne Formy Opieki Zdrowotnej, Pomocy Społecznej i Aktywizacji Zawodowej dla Osób z Zaburzeniami Psychicznymi w Województwie Śląskim”.

Publikacja zawiera dane teleadresowe instytucji z terenu województwa śląskiego, świadczących usługi z zakresu zdrowotnej opieki psychiatrycznej i leczenia uzależnień, pomocy społecznej oraz aktywizacji i rehabilitacji zawodowej osób dotkniętych zaburzeniami psychicznymi.

Dzień Rodzicielstwa Zastępczego w Tarnowskich Górach

Zapraszamy 9 czerwca od godziny 13.00 - 19.30 do Parku Miejskiego w Tarnowskich Górach na uroczyste obchody Dnia Rodzicielstwa Zastępczego! Wystąpią m.in. Zespół Muzyczny Freje, Koala Band, Silesian Brass Quartet oraz Krzysztof Respondek. Wśród atrakcji również: dmuchany zamek dla dzieci, malowanie twarzy, warsztaty mydlarskie, zabawy z balonami. Więcej na www.kangurkowo.org oraz poniższym plakacie.

Znowu nadciągają burze z gradem!

W ciągu najbliższych godzin nad województwem śląskim mogą przechodzić burze z deszczem, gradem i porywistym wiatrem - ostrzega dyżurny synoptyk Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej. Ostrzeżenie obowiązuje dziś (3 czerwca) od godziny 07.00 do godz. 21.30. Prognozuje się wystąpienie w tym czasie burz z opadami deszczu do 40 mm. Burzom mogą towarzyszyć gwałtowne porywy wiatru do 70 km/h.

Ogłoszenie w sprawie konsultacji projektu uchwały Rady Powiatu Tarnogórskiego

Przedmiotem konsultacji jest projekt uchwały Rady Powiatu Tarnogórskiego w sprawie podziału Powiatu Tarnogórskiego na okręgi wyborcze, ustalenia
ich numerów, granic oraz liczby radnych


pasusz
kolejka


BIP
 

Gminy powiatu

tarnowskie gory ożarowice kalety miasteczko śląskie swierklaniec radzionkow tworóg zbrosławice krupski młyn

Powiaty partnerskie

powiat tucholski powiat erlangen