sierpień 2018

Dożynki w Świerklańcu

Wójt Gminy Świerklaniec i Gminny Ośrodek Kultury w Świerklańcu zapraszają w dniu 2 września br. na Dożynki do świerklanieckiego parku.

Program:
14:30 – msza św. w kościele parkowym
przemarsz korowodu dożynkowego
16:15 – uroczyste otwarcie dożynek
16:30 – występ zespołu KGW Świerklaniec „Kabarecik”
16:50 – występ zespołu „Kwiaty Jesieni”
17:10 – koncert chóru „Jutrzenka”
17:30 – występ zespołu ludowego „Siemianowice”
18:30 – Narodowe Czytanie „Przedwiośnie” S. Żeromskiego
19:15 – spotkanie kabaretowe z Andrzejem Misiem
20:00 – gwiazda wieczoru – zespół „Korek”

Dramatalia 2018

W pierwszy weekend września czekają nas niesamowite emocje! Na polanie obok Urzędu Gminy Zbrosławice (ul. Oświęcimska 2) odbędzie się piąta już edycja Dramataliów, czyli święta gminy Zbrosławice. Podobnie jak w latach ubiegłych, emocji oraz atrakcji z pewnością nie zabraknie. W programie wiele atrakcji, a wśród nich m.in. teatr ognia, wystawa archeologiczna i zabytkowej broni, występy Mariki i Elektrycznych Gitar. Szczegóły na poniższym plakacie.

Wystawa "Kochamy naszą dużą i małą Ojczyznę" w Galerii Kałamarz

Wraz z Tarnogórskim Stowarzyszeniem Uniwersytet Trzeciego Wieku zapraszamy do oglądania wystawy pt.: Kochamy naszą dużą i małą Ojczyznę. Wystawę można zobaczyć w Galerii Kałamarz w Tarnowskich Górach (ul Górnicza 7).

Ekspozycja jest "efektem" pleneru malarskiego dla sympatyków Uniwersytetu Trzeciego Wieku, który odbył się 2 i 3 czerwca w Pałacu w Rybnej. Tematem prac były ciekawe miejsca w Tarnowskich Górach. W plenerze uczestniczyli dorośli i grupa dzieci.

Budżet Partycypacyjy Powiatu Tarnogórskiego - edycja 2019

14 projektów zostało zgłoszonych w ramach Budżetu Partycypacyjnego Powiatu Tarnogórskiego - edycja 2019. Do 20 września zostaną one zweryfikowane, a od 24 września rusza głosowanie!

Uwaga kierowcy! Wiadukt na ulicy Nakielskiej będzie zamknięty!

Uwaga kierowcy! W poniedziałek, 3 września od godziny 12.00 wiadukt na ulicy Nakielskiej będzie zamknięty dla ruchu kołowego.

Remont wiaduktu na ulicy Nakielskiej może potrwać dwa miesiące. W planie jest wymiana dylatacji czyli łączeń pomiędzy przęsłami oraz łożysk.

1 mln zł na zakup sprzętu medycznego dla Wielospecjalistycznego Szpitala Powiatowego S.A.

Dzisiejsza sesja Rady Powiatu Tarnogórskiego rozpoczęła się miłym akcentem. Starosta Krystyna Kosmala, wicestarosta Stanisław Torbus oraz przewodniczący Rady Powiatu Adam Chmiel podziękowali poseł Barbarze Dziuk za pomoc w uzyskaniu dotacji w wysokości 1 mln zł z budżetu Wojewody Śląskiego. Otrzymana kwota zostanie przekazana na sfinansowanie zakupu sprzętu medycznego dla Wielospecjalistycznego Szpitala Powiatowego S.A. w Tarnowskich Górach.

Wyższa renta socjalna od 1 września 2018 roku

Od 1 września wchodzi w życie nowelizacja ustawy o rencie socjalnej z 9 maja tego roku, która podwyższa rentę socjalną z 84% kwoty najniższej renty z tytułu całkowitej niezdolności do pracy do 100% tej kwoty. Zgodnie z nowelizacją renta socjalna wzrośnie z 865 zł i 3gr do 1029 zł 80 gr. Nowa regulacja wchodzi w życie z dniem 1 września 2018 r., ale z mocą od 1 czerwca 2018 r.

Wystawa fotograficzna "Halucynacje – czyli nie wierzę, że to się dzieje naprawdę"

Przedstawiamy fotoreportaż z wernisażu wystawy fotograficznej "Halucynacje – czyli nie wierzę, że to się dzieje naprawdę", który odbył się w Centrum Kultury Śląskiej w Nakle Śląskim. Autorami zdjęć do wystawy są członkowie ZPAF Okręg Śląski: Jakub Byrczek, Antoni Kreis, Arkadiusz Ławrywianiec, Beata Mendrek, Bogusław Michnik, Halina Morcinek, Jowita Mormul, Kamil Myszkowski, Joanna Nowicka, Krzysztof Paliński, Patrycja Pawęzowska, Krzysztof Szlapa, Janusz Wojcieszak. Wernisaż odbył się 24 sierpnia 2018 r.

Fot. Magdalena Zaton

Protokół z konsultacji

Protokół z konsultacji projektu uchwały Rady Powiatu Tarnogórskiego w sprawie szczegółowych warunków umorzenia w całości lub w części, łącznie z odsetkami, odroczenia terminu płatności, rozłożenia na raty lub odstępowania od ustalenia opłaty za pobyt dziecka w pieczy zastępczej.

Dożynki gminne w Wojsce

Na tradycyjnych dożynkach gminnych bawiono się w miniony weekend w Wojsce. Nie zabrakło atrakcji i dobrej zabawy. Uroczystości związane z gminnymi dożynkami rozpoczęły się w sobotę, 25 sierpnia od koncertu zespołu "Muzykanty". W niedzielę, po mszy świętej celebrowanej w intencji rolników, przez wieś przejechały pięknie udekorowane wozy i przemaszerował barwny korowód dożynkowy. Następnie czas uczestnikom „Dożynek” wypełniały występy artystyczne m.in.: Orkiestry Dętej OSP Tworóg i Zespołu "Nas Troje". Na zakończenie "Święta plonów" odbyła się impreza taneczna.

Uwaga na burze z gradem!

W ciągu najbliższych godzin nad województwem śląskim mogą przechodzić burze z deszczem, gradem i porywistym wiatrem - ostrzega dyżurny synoptyk Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej. Ostrzeżenie obowiązuje od godz. 12.00 (dziś - 24 sierpnia) do jutra (25 sierpnia) do godz. 02.00.

Wracają upały!

Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej ostrzega, że od czwartku do piątku możemy się spodziewać kolejnej fali upałów. Temperatura maksymalna w dzień wyniesie od 32 do 33 stopni Celsjusza.

38. rocznica strajku w "Fazosie"

Uroczystości upamiętniające 38. rocznicę pierwszego strajku na Górnym Śląsku, który wybuchł 21 sierpnia 1980 roku w tarnogórskiej Fabryce Zmechanizowanych Obudów Ścianowych FAZOS, odbyły się dziś w Tarnowskich Górach. Obchody rozpoczęły się mszą świętą w kościele pw. Piotra i Pawła, a potem nastąpiło złożenie kwiatów pod dzwonnicą Gwarków. Następnie przy dzwonnicy, na pamiątkę odzyskania przez Polskę niepodległości, posadzono „Dąb Niepodległości”. Kulminacyjną częścią uroczystości było odsłonięcie tablicy pamiątkowej na budynku Ratusza.

Sesja Rady Powiatu Tarnogórskiego

W dniu 28 sierpnia (wtorek) o godzinie 10.00 w sali sesyjnej Starostwa Powiatowego w Tarnowskich Górach przy ul. Karłuszowiec 5 (III piętro) rozpocznie się sesja Rady Powiatu Tarnogórskiego.

Szczegółowy porządek obrad publikujemy pod adresem:
https://www.bip.tarnogorski.pl/?catid=2374&parcat=327&t=more&grupa=15b7a...
Projekty uchwał znajdują się pod adresem:
https://www.bip.tarnogorski.pl/?catid=1018&parcat=88&t=menu

Zapraszamy na VIII Rodzinne Grzybobranie

Stowarzyszenie Nasze Kalety, Miasto Kalety oraz Polski Związek Wędkarski Koło w Kaletach, serdecznie zapraszają na VIII Rodzinne Grzybobranie, które odbędzie się w sobotę, 25 sierpnia 2018 r. na terenie kaletańskiego Ichtioparku. Dla mieszkańców zaplanowanych zostało w tym dniu wiele ciekawych atrakcji! Szczegóły na plakacie.

Głosuj na gospodarstwo ze śląskiego! Wystartował ogólnopolski Internetowy Konkurs KRUS „Bezpieczne Gospodarstwo Rolne”

Mieszkańcy województwa śląskiego już w zeszłym roku pokazali swoją moc - dzięki ich głosom w internetowym konkursie na najbezpieczniejsze gospodarstwo rolne w Polsce zwyciężyło wtedy gospodarstwo Arkadiusza Parkitnego (ze wsi Konieczki, w gminie Panki, powiecie kłobuckim) w województwie śląskim, zdobywając prawie jedną trzecią głosów.

Również w tegorocznym internetowym plebiscycie uczestniczą najlepsze gospodarstwa rolne wyłonione w województwach w ramach Ogólnokrajowego Konkursu "Bezpieczne Gospodarstwo rolne" organizowanego przez KRUS pod Patronatem Prezydenta RP, Andrzeja Dudy.

Ogłoszenie w sprawie konsultacji projektu uchwały Rady Powiatu Tarnogórskiego

Przedmiotem konsultacji jest projekt uchwały Rady Powiatu Tarnogórskiego w sprawie szczegółowych warunków umorzenia w całości lub w części, łącznie z odsetkami, odroczenia terminu płatności, rozłożenia na raty lub odstępowania od ustalenia opłaty za pobyt dziecka w pieczy zastępczej.

PASUSZ w skrócie

PASUSZ czyli „Powiatowa Akademia Sukcesu Ucznia Szkoły Zawodowej” to projekt współfinansowanego ze środków Unii Europejskiej w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego – Oś Priorytetowa: XI. Wzmocnienie potencjału edukacyjnego w ramach działania: 11.2. Dostosowanie oferty kształcenia zawodowego do potrzeb lokalnego rynku pracy – kształcenie zawodowe uczniów dla poddziałania: 11.2.1. Wsparcie szkolnictwa zawodowego – ZIT Regionalny Program Operacyjny Województwa Śląskiego na lata 2014-2020.

Celem głównym Projektu jest:

Termomodernizacja „Kolejówki”

grafika

Trwa realizacja projektu "Termomodernizacja budynków Zespołu Szkół Techniczno-Usługowych w Tarnowskich Górach przy ul. Pokoju 14", dofinansowanego ze środków unijnych. Cześć ścian budynku ma już ocieplone ściany i nową elewację. Obecnie trwają intensywne prace na przodzie jak i wewnątrz budynku głównego popularnej „Kolejówki”. Stan zaawansowania robót budowlanych przekroczył już półmetek.

Rekrutacja uczestników projektu pod nazwą „Powiatowa Akademia Sukcesu Ucznia Szkoły Zawodowej”

W związku z realizacją projektu pod nazwą „Powiatowa Akademia Sukcesu Ucznia Szkoły Zawodowej” współfinansowanego ze środków Unii Europejskiej zachęcamy uczniów ze szkół biorących udział w Projekcie do wzięcia udziału w procesie rekrutacyjnym do Projektu.

Rekrutację Uczestników prowadzić będzie w terminie od 3 do 28 września 2018 r. Wydział Strategii i Rozwoju we współpracy z Partnerami oraz Szkołami, których uczniowie są potencjalnymi Uczestnikami Projektu.

Trwa remont warsztatów w "Mechaniku"

grafika

W Zespole Szkół Technicznych i Ogólnokształcących przy ul. Sienkiewicza 23 w Tarnowskich Górach trwa remont i wyposażenie warsztatów przeprowadzany w ramach Zintegrowanych Inwestycji Terytorialnych. To największa inwestycja budowlana Powiatu Tarnogórskiego w ostatnich latach. Całkowity koszt tego projektu wyniesie 7 954 397 zł 93 gr, z czego dofinansowanie ze środków europejskich to prawie 4,5 miliona złotych.

Święto Wojska Polskiego

Uroczysty apel z okazji Święta Wojska Polskiego odbył się wczoraj w koszarach 5 Pułku Chemicznego im. gen. broni Leona Berbeckiego w Tarnowskich Górach. W trakcie obchodów dokonano awansów żołnierzy 5 Pułku Chemicznego oraz wręczono medale i odznaczenia wojskowe. W obchodach wojskowego święta udział wzięli m.in. wicestarosta Stanisław Torbus, burmistrz Arkadiusz Czech, a także przedstawiciele straży pożarnej, policji i innych służb mundurowych.

Święto Wojska Polskiego zostało ustanowione na pamiątkę zwycięskiej Bitwy Warszawskiej w 1920, stoczonej w czasie wojny polsko-bolszewickiej.

Protokół z konsultacji

Protokół z konsultacji projektu uchwały Rady Powiatu Tarnogórskiego w sprawie zmiany uchwały nr XIII/146/2011 Rady Powiatu w Tarnowskich Górach z dnia 27 września 2011 roku w sprawie przyjęcia „Zasad korzystania z herbu, flag i innych weksyliów Powiatu Tarnogórskiego”.

Regionalne Dni Lasu

W sobotę, 11 sierpnia, w Koszęcinie odbyły się Regionalne Dni Lasu, których organizatorem była Regionalna Dyrekcja Lasów Państwowych w Katowicach. Za działalność wspierającą idee polskiego leśnictwa, zasłużeni pracownicy Lasów Państwowych otrzymali Kordelasa Leśnika Polskiego. To wyjątkowe odznaczenie, przyznawane przez Lasy od 1996 roku. W czasie uroczystości, na terenie parku przy siedzibie Zespołu Pieśni i Tańca "Śląsk", na pamiątkę odzyskania przez Polskę niepodległości, posadzono „Dąb Niepodległości”.

Urząd Statystyczny w Katowicach informuje o badaniu plonów zbóż oraz rzepaku i rzepiku

W dniach od 10 do 22 sierpnia 2018 r. na terenie całej Polski zostanie przeprowadzone badanie statystyczne z zakresu rolnictwa pt.: Badanie plonów zbóż oraz rzepaku i rzepiku . Więcej informacji nt. badań ankietowych znajduje się na stronie: http://katowice.stat.gov.pl/aktualnosci/aktualne-badania-ankietowe,85,1.... Tożsamość teleankietera można potwierdzić dzwoniąc na numer 695 255 244.

Piknik "Łączymy Pokolenia"

Marszałek Województwa Śląskiego Wojciech Saługa zaprasza Seniorów z Wnukami do udziału w Pikniku "Łączymy Pokolenia", który odbędzie się 23 sierpnia br. w godz. 11.00-16.00 - Park Śląski „Rosarium” Zgłoszenia należy przesyłać do 20 sierpnia 2018 na adres: bogumila.rynk@polskapress.pl. Więcej szczegółów na poniższym plakacie.

Uwaga na burze z gradem!

W ciągu najbliższych godzin nad województwem śląskim mogą przechodzić burze z deszczem, gradem i porywistym wiatrem - ostrzega dyżurny synoptyk Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej. Ostrzeżenie obowiązuje dziś (10 sierpnia) od godziny 12.00 do godz. 24.00.

IX Tarnogórski Integracyjny Rajd Rowerowy Osób Niepełnosprawnych

Serdecznie zapraszamy na IX Tarnogórski Integracyjny Rajd Rowerowy Osób Niepełnosprawnych, który odbędzie się 25 sierpnia. Zapisy prowadzone są przez Komandora Rajdu Marka Breguły pod numerem 507-052-462 (liczba miejsc ograniczona). Tarnogórski Integracyjny Rajd Rowerowy Osób Niepełnosprawnych na stałe wpisał się już w lokalny kalendarz imprez rekreacyjnych. Jest organizowany dla osób niepełnosprawnych oraz ich rodzin. Wydarzenie dofinansowane jest ze środków Powiatu Tarnogórskiego.Więcej informacji na poniższym plakacie.

Stypendia dla najzdolniejszych uczniów przyznane

Miło nam poinformować, że Zarząd Powiatu Tarnogórskiego uchwałą nr 313/1360/2018 z dnia 6 sierpnia 2018 roku przyznał najbardziej uzdolnionej młodzieży z powiatu tarnogórskiego stypendia na rok szkolny 2018/2019.

Lista uczniów - stypendystów Powiatu Tarnogórskiego w roku szkolnym 2018/2019 znajduje się w dołączonym załączniku.

Darmowe szkolenia komputerowe dla mieszkańców Śląska i Opolszczyzny

“Obywatel.IT - program rozwoju kompetencji cyfrowych osób powyżej 25 roku życia w śląskim i opolskim” to projekt mający na celu przeszkolenie 10 tys. mieszkańców z województwa śląskiego i opolskiego z zakresu kompetencji cyfrowych. W szkoleniach może wziąć udział każdy mieszkaniec gminy śląskiej i opolskiej w wieku powyżej 25 roku życia.

V Rajd Rowerowy "Śladami górnośląskiej szlachty i nie tylko!"

Zapraszamy do udziału w V Rajdzie Rowerowym "Śladami górnośląskiej szlachty i nie tylko!", który odbędzie 23 września w ramach "Szlacheckiego Weekendu". Rajd rowerowy to jedna z flagowych imprez Centrum Kultury Śląskiej w Nakle Śląskim, przedsięwzięcia stanowiącego bardzo atrakcyjną, skierowaną do wszystkich grup wiekowych formę upowszechniania wiedzy historycznej. Trasa rajdu wiedzie szlakiem zabytków powiatu tarnogórskiego (i nie tylko!), o których opowiada w czasie postojów dr Arkadiusz Kuzio-Podrucki.

V RAJD ROWEROWY: 23 WRZEŚNIA 2018 NIEDZIELA!
CENA KARNETU: 40 zł

Zabytki UNESCO źródłem inspiracji artystów

Tarnogórskie obiekty wpisane na Listę światowego dziedzictwa UNESCO widziane oczami polskich i zagranicznych artystów. W poniedziałek 6 sierpnia w mieście gwarków rozpoczęła się piąta już edycja Międzynarodowego Interdyscyplinarnego Pleneru Artystycznego „Srebrem Pisane”.

Zaproszenie do udziału w Międzynarodowym Interdyscyplinarnym Plenerze Artystycznym, którego organizatorem jest Stowarzyszenie Miłośników Ziemi Tarnogórskiej, przyjęła grupa 10-ciu artystów z Polski , Węgier i Niemiec. Wśród nich są nie tylko malarze, rzeźbiarze czy graficy, ale również muzycy i historycy sztuki.

Wracają upały!

Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej ostrzega, że od środy do piątku możemy się spodziewać kolejnej fali upałów. Temperatura maksymalna w dzień wyniesie od 32 do 35 stopni Celsjusza.

Ogłoszenie w sprawie konsultacji projektu uchwały Rady Powiatu Tarnogórskiego

Przedmiotem konsultacji jest projekt uchwały Rady Powiatu Tarnogórskiego w sprawie zmiany uchwały nr XIII/146/2011 Rady Powiatu w Tarnowskich Górach z dnia 27 września 2011 roku w sprawie przyjęcia „Zasad korzystania z herbu, flag i innych weksyliów Powiatu Tarnogórskiego”

Czysta woda w Zalewie Nakło-Chechło. Można się kąpać!

Sinic nie ma, a po badaniu mikrobiologicznym w wodzie nie stwierdzono żadnych bakterii. Państwowy Powiatowy Inspektor Sanitarny w Bytomiu stwierdził, że woda w miejscach okazjonalnie wykorzystywanych do kąpieli jest zdatna do kąpieli.

Ogłoszenie o przetargu ustnym nieograniczonym na sprzedaż samochodu osobowego volkswagen Transporter 1.9 Turbo

Dom Pomocy Społecznej "Przyjaźń" w Tarnowskich Górach ul. Włoska 24, ogłasza przetarg ustny nieograniczony na sprzedaż samochodu osobowego Volkswagen Transporter 1,9 Turbo. Więcej informacji w załącznikach.


pasusz
kolejka


BIP
 

Gminy powiatu

tarnowskie gory ożarowice kalety miasteczko śląskie swierklaniec radzionkow tworóg zbrosławice krupski młyn

Powiaty partnerskie

powiat tucholski powiat erlangen