listopad 2018

Konferencja „Przemoc w rodzinie - różne aspekty podejmowanych działań”

Powiatowe Centrum Pomocy Rodzinie zaprasza do wzięcia udziału w konferencji: Przemoc w rodzinie - różne aspekty podejmowanych działań, która odbędzie się w siedzibie Starostwa Powiatowego w Tarnowskich Górach przy ul. Karłuszowiec 5, w dniu 14.12.2018 r. Prosimy o telefoniczne potwierdzenie udziału w konferencji w terminie do 07.12.2018 r.

Telefony kontaktowe:
Janina Lizis, Agnieszka Winkler – 32 381-81-08
Maja Banasik – 32 381-84-73

Program konferencji:

Drogowe remonty

Zakończyły się remonty nawierzchni ulic: św. Marka, Dworcowej i Imielów w Miasteczku Śląskim. W sumie to prawie 2 km wyremontowanej jezdni na powiatowych drogach. Najdłuższy, oddany do użytku odcinek na ulicy Imielów od długości 1100 metrów kosztował 372 900 zł, z czego 100 tys. zostało dofinansowane przez gminę Miasteczko Śląskie, a 175 tys. zł dołożyło Nadleśnictwo Świerklaniec. Z kolei 281 670 zł kosztował remont nawierzchni ulicy św. Marka (495 metrów). Nową jezdnie zyskał także odcinek na ulicy Dworcowej. Remont kosztował 284 500 zł.

Wystawa Głębiny kolektywu Thinkpink Gang

23 listopada 2018 r. odbyło się otwarcie wystawy Głębiny kolektywu Thinkpink Gang w Centrum Kultury Ślaskiej w Nakle Śl.Kolektyw, powstał we Wrocławiu, jednak zrzesza dziewczyny, kobiety z wielu miejsc w Polsce (Katowice, Poznań). Tworzymy w różnych metodach i stylach, wspieramy i inspirujemy się w działaniach. Głębiny to nie tylko podróż w głąb siebie.

"Program wyrównywania różnic między regionami III" w 2019 roku

Państwowy Fundusz Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych Oddział Śląski w Katowicach informuje, że Zarząd Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych przyjął kierunki działań oraz warunki brzegowe obowiązujące realizatorów Programu wyrównywania różnic między regionami III w 2019 roku. Celem strategicznym programu jest wyrównanie szans osób niepełnosprawnych, zamieszkujących regiony słabo rozwinięte gospodarczo i społecznie w dostępie do rehabilitacji zawodowej i społecznej.

Pierwszy stopień zagrożenia terrorystycznego w województwie śląskim

Na terenie województwa śląskiego oraz miasta Krakowa, w związku ze szczytem klimatycznym ONZ, wprowadzono pierwszy stopień alarmowy ALFA. Obowiązuje on od dziś, 26 listopada do 15 grudnia.

ZUS dla Uniwersytetu Śląskiego

Blisko 300 osób skorzystało z porad ekspertów ZUS na wydziałach Uniwersytetu Śląskiego, które odbywały się w ramach Dni Poradnictwa „ZUS dla UŚ”. Zakres poruszanych zagadnień był bardzo szeroki. Od spraw emerytalnych, rentowych, rehabilitację leczniczą aż po podleganie ubezpieczeniom społecznych z tytułu zawieranych umów o pracę bądź zlecenie. Zainteresowanych sprawami ZUS nie brakowało.

Masz fundację/stowarzyszenie złóż oświadczenie

Szanowni Państwo,

Dyskretna tożsamość - wernisaż

W sobotę, 24 listopada (godz. 19.00) zapraszamy do Centrum Kultury Śląskiej w Nakle Śląskim na wernisaż zbiorowej wystawy fotografii członków Związku Polskich Artystów Fotografików Okręg Dolnośląski. Współorganizatorem wystawy jest Ośrodek Kultury i Sztuki we Wrocławiu — Instytucja Kultury Samorządu Województwa Dolnośląskiego.

Autorzy prac:

Wkrótce tylko e-ZLA

Już za kilkanaście dni, 1 grudnia, pacjenci nie otrzymają do ręki papierowego zwolnienia lekarskiego. Lekarz wyśle je pracodawcy zaraz po wprowadzeniu danych do systemu.

Elektroniczne zwolnienia lekarskie (e-ZLA) można wystawiać już od 1 stycznia 2016 roku. Tylko w ubiegłym tygodniu blisko co drugie zwolnienie (47 proc.) w województwie śląskim było wystawione w formie elektronicznej. W drugim tygodniu listopada do zabrzańskiego Oddziału ZUS wpłynęło 4 861 e-zwolnień, a papierowych druków ZUS ZLA 5 771.

Wygodnie i szybko

Wybrano starostę i zarząd

Na pierwszej sesji VI kadencji samorządu, która odbyła się 21 listopada, dokonano wyboru prezydium Rady Powiatu Tarnogórskiego oraz ustalono nowy skład Zarządu Powiatu. Przewodniczącym Rady Powiatu został Przemysław Cichosz, a jego zastępcami: Kazimierz Gwóźdź i Dariusz Wysypoł. Starostą Tarnogórskim została ponownie Krystyna Kosmala. Jej kandydatura zyskała poparcie 22 radnych. Na funkcję wicestarosty wybrano Sebastiana Nowaka.

Stypendium Starosty Tarnogórskiego dla studentów

Dziewięciu wyróżniających się najlepszymi wynikami w nauce studentów odebrało we wtorek, 20 listopada w Starostwie Powiatowym, z rąk Krystyny Kosmali, Stypendia Starosty Tarnogórskiego. Studenci, by otrzymać stypendium musieli wykazać się średnią 4,8, a także szczycić się osiągnięciami w pracy naukowo-badawczej, działalności artystycznej, sportowej lub społecznej. Studenci z terenu powiatu tarnogórskiego, którzy otrzymali stypendium starosty: Joanna Wrzeciono, Krzysztof Grzyb, Dawid Zych, Marek Czaja, Marta Czarnecka, Roksana Tarnowska, Roman Gatys, Maciej Cholewa i Mikołaj Śleziak.

Awaria systemu paszportowego

Uprzejmie informujemy, że dziś (20 listopada), w związku z awarią systemu, punkt przyjmowania i wydawania dokumentów paszportowych zlokalizowany w budynku Starostwa Powiatowego w Tarnowskich Górach przy ulicy Karłuszowiec 5 będzie nieczynny.

Wykaz nieruchomości Skarbu Państwa przeznaczonej do sprzedaży

Na podstawie art. 35 ust. 1, w związku z art. 11 ust. 1 ustawy z dnia 21 sierpnia 1997 roku o gospodarce nieruchomościami (tekst jednolity D.U. z 2018 roku, poz. 121 ze zm.) Starosta Tarnogórski wykonujący zadania z zakresu administracji rządowej podaje do publicznej wiadomości wykaz nieruchomości stanowiącej własność Skarbu Państwa przeznaczonej do sprzedaży.

I sesja Rady Powiatu Tarnogórskiego w kadencji 2018-2023

W dniu 21 listopada 2018 roku (środa) o godzinie 14.00 w sali sesyjnej Starostwa Powiatowego w Tarnowskich Górach przy ul. Karłuszowiec 5 (III piętro) rozpocznie się I sesja Rady Powiatu Tarnogórskiego w kadencji 2018-2023.

Porządek obrad w brzmieniu ustalonym przez Komisarza Wyborczego w Katowicach II:

  1. Otwarcie i prowadzenie sesji, do czasu wyboru Przewodniczącego, przez radnego najstarszego wiekiem obecnego na sesji.
  2. Stwierdzenie obecności co najmniej połowy ustawowego składu Rady.
  3. Ślubowanie radnych.

Kiedy i jak NGO stosują ustawę o przeciwdziałaniu praniu pieniędzy

13 lipca 2018 r. weszła w życie nowa Ustawa o przeciwdziałaniu praniu pieniędzy oraz finansowaniu terroryzmu. Co się zmieniło dla organizacji pozarządowych?

Czego dotyczy ustawa

Jak sama nazwa wskazuje ustawa dotyczy prania pieniędzy oraz finansowania terroryzmu. Jaki związek z tym mogą mieć organizacje pozarządowe? W praktyce – żaden, ale z uwagi na częste nadużywanie pierwszego terminu oraz szeroką definicję drugiego, zacznę od wyjaśnienia, o czym mówimy.

„Porozmawiaj z notariuszem, jak zadbać o bezpieczeństwo swojego majątku”

Dzień Otwarty Notariatu, organizowany od 2010 roku zawsze w ostatnią sobotę listopada, jest jedną z ważniejszych społecznych inicjatyw samorządu notarialnego. Coroczna akcja ma szeroki wymiar edukacyjny i pozwala wszystkim zainteresowanym uzyskać praktyczne informacje w ważnych dla każdego obszarach prawa.

Trening syren

14-15 listopada, Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych organizuje krajowe ćwiczenie RENEGADE SAREX 18/II. Elementami przedsięwzięcia są zdarzenia dotyczące naruszenia przestrzeni powietrznej Rzeczpospolitej Polskiej przez statek powietrzny stwarzający potencjalne zagrożenie dla ludności cywilnej.

W trakcie ćwiczenia odbędzie się trening systemu alarmowania i ostrzegania, podczas którego może wystąpić konieczność uruchomienia syren alarmowych w celu ogłoszenia i odwołania alarmu.

Wystawa kolektywu Thinkpink Gang

Jedenaście wrażliwych dziewczyn - kobiet sięga w głąb siebie. Ich wypowiedzi malarskie, fotograficzne, przestrzenne. O czym opowiadają? Zanurz się we wspomnieniach, we własnej świadomości lub odpłyń w nicość, pozbywając się jakichkolwiek uczuć i myśli. Głębiny wciągają w ciemność oceanów i pozwalają odkryć nowe źródła światła. Na dnie żyją dziwaczne stwory, tam też ukrywamy nasze najskrytsze pragnienia i emocje. Skąd się biorą fale? Gdzie powstaje tak silne uderzenie, które poruszają resztę wody? Kojarzysz uczucie bycia zanurzonym po sam czubek głowy?

Niepodległa - stulecie odzyskania niepodległości

100. rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości obchodzono uroczyście w Tarnowskich Górach. W kościele pod wezwaniem Świętych Apostołów Piotra i Pawła odprawiono mszę świętą w intencji Ojczyzny. Pamiętajmy, że każdego dnia mamy szansę dowieść, że ofiara, ból i cierpienie naszych przodków walczących o wolność Ojczyzny, nie były daremne. My Polacy nieraz udowodniliśmy, że potrafimy być odpowiedzialni za dobro naszej Ojczyzny. Prawdziwym patriotą nie jest bowiem ten, który narzeka, że źle dzieje się w jego kraju, lecz ten, który ciężko pracuje, by było w nim lepiej.

Capstrzyk na Cmentarzu Wojennym

W ramach obchodów 100-lecia odzyskania przez Polskę niepodległości, w świetle pochodni z tarnogórskiego Rynku na Cmentarz Wojenny przemaszerowała Kompania Honorowa Wojska Polskiego w asyście pocztów sztandarowych. Na cmentarzu tradycyjnie odbył się apel poległych, w którym uczestniczyli żołnierze, kombatanci, harcerze, młodzież, mieszkańcy powiatu oraz przedstawiciele władz państwowych i samorządowych. Nie zabrakło również salwy honorowej, przemówień i kwiatów, które złożono pod pomnikiem ku czci żołnierzy poległych w I i II wojnie światowej.

12 listopada Starostwo nieczynne

W związku z wejściem w życie ustawy z dnia 7 listopada 2018 roku o ustanowieniu Święta Narodowego z okazji Setnej Rocznicy Odzyskania Niepodległości Rzeczypospolitej Polskiej 12 listopada (poniedziałek) Starostwo Powiatowe w Tarnowskich Górach będzie nieczynne.

Odsłonięto tablicę upamiętniającą płk. Bernarda Drzyzgę

W Zespole Szkół Chemiczno-Medycznych i Ogólnokształcących w Tarnowskich Górach odsłonięto dziś, w przeddzień 100-lecia odzyskania przez Polskę niepodległości, tablicę upamiętniającą Bernarda Drzyzgę urodzonego w Reptach pułkownika piechoty Wojska Polskiego, Armii Krajowej i Polskich Sił Zbrojnych.

Pułkownik Bernard Drzyzga był dowódcą komórki Zagra-Lin (Kosa Zagra w Linie) – oddziału specjalnego Armii Krajowej istniejącego od grudnia 1942 roku do lipca 1943 roku, którego zadaniem było prowadzenie sabotażu i dywersji na obszarze Niemiec oraz na ziemiach polskich wcielonych do Rzeszy.

Niepodległość w Budowlance

9 listopada wicestarosta Stanisław Torbus, członek Zarządu Adam Baron oraz Ewa Brachaczek dyrektor Powiatowego Urzędu Pracy w Tarnowskich Górach wzięli udział w uroczystościach związanych ze 100 leciem odzyskania niepodległości organizowanych w Zespole Szkół Budowlano – Architektonicznych. Społeczność szkolna wraz z zaproszonymi gośćmi wzięła udział w akacji „Rekord dla Niepodległej i punktualnie o godzinie 11.11 odśpiewano hymn narodowy w pełnej wersji. Ponadto 13 listopada w ZSBA zorganizowano raz jeszcze uroczystą akademię.

Kolejarze Niepodległej

W piątek, 9 listopada na placu dworca kolejowego w Tarnowskich Górach, pod krzyżem św. Katarzyny i Obeliskiem upamiętniającym poległych Kolejarzy w walce o niepodległość RP odbyły się obchody Święta Kolejarzy, połączone z 100. rocznicą odzyskania przez Polskę Niepodległości. W uroczystościach wziął udział m.in. wojewoda śląski Jarosław Wieczorek, który w imieniu premiera Mateusza Morawieckiego złożył kwiaty pod krzyżem i obeliskiem upamiętniającym poległych kolejarzy. Zapraszamy do obejrzenia fotorelacji z wydarzenia.

Powiatowa Rada Rynku Pracy

W czwartek, 8 listopada powołano członków Powiatowej Rady Rynku Pracy w Tarnowskich Górach. W skład rady weszli przedstawiciele przedsiębiorców, instytucji otoczenia biznesu, związków zawodowych oraz samorządu.

Dwa miesiące dla przechowawców

Tylko dwa miesiące pozostały przedsiębiorcom na uzyskanie wpisu do rejestru przechowawców akt osobowych i płacowych. Od stycznia za przechowywanie dokumentów pracowniczych bez wymaganych uprawnień może grozić kara nawet do 100 tys. zł.

80 lat Powiatowego Młodzieżowego Domu Kultury "Jordan"

Powiatowy Młodzieżowy Dom Kultury im. Henryka Jordana świętuje w tym roku jubileusz 80-lecia działalności. Z tej okazji 8 listopada o godz. 17.00 rozpoczął się w Jordanie uroczysty koncert zatytułowany „Wesołe jest życie Henryczka”.

Nabór przedstawicieli organizacji pozarządowych do komisji konkursowej - pomoc społeczna

Zarząd Powiatu Tarnogórskiego ogłasza się nabór przedstawicieli organizacji pozarządowych oraz podmiotów wymienionych w art. 3 ust. 3 ustawy z dnia 24 kwietnia 2003 roku o działalności pożytku publicznego i o wolontariacie do komisji konkursowej opiniującej oferty złożone w ramach otwartego konkursu ofert na realizacje zadań publicznych Powiatu Tarnogórskiego z zakresu pomocy społecznej obejmujących:

Nabór przedstawicieli organizacji pozarządowych do komisji konkursowej - punkt Nieodpłatnej Pomocy Prawnej w Tworogu

Zarząd Powiatu Tarnogórskiego ogłasza nabór przedstawicieli organizacji pozarządowych do komisji konkursowych opiniujących oferty złożone w ramach otwartych konkursów ofert na realizację zadania publicznego Powiatu Tarnogórskiego w roku 2019 z zakresu udzielania nieodpłatnej pomocy prawnej oraz świadczenia nieodpłatnego poradnictwa obywatelskiego, a także edukacji prawnej obejmującego powierzenie prowadzenia punktu nieodpłatnej pomocy prawnej w Tworogu. Szczegółowe informacje znajdują się w treści uchwały.

Nabór przedstawicieli organizacji pozarządowych do komisji konkursowej - punkt Nieodpłatnej Pomocy Prawnej w Kaletach

Zarząd Powiatu Tarnogórskiego ogłasza nabór przedstawicieli organizacji pozarządowych do komisji konkursowych opiniujących oferty złożone w ramach otwartych konkursów ofert na realizację zadania publicznego Powiatu Tarnogórskiego w roku 2019 z zakresu udzielania nieodpłatnej pomocy prawnej oraz świadczenia nieodpłatnego poradnictwa obywatelskiego, a także edukacji prawnej obejmującego powierzenie prowadzenia punktu nieodpłatnej pomocy prawnej w Kaletach. Szczegółowe informacje znajdują się w treści uchwały.

Nabór przedstawicieli organizacji pozarządowych do komisji konkursowej - punkt Nieodpłatnej Pomocy Prawnej w Świerklańcu

Zarząd Powiatu Tarnogórskiego ogłasza nabór przedstawicieli organizacji pozarządowych do komisji konkursowych opiniujących oferty złożone w ramach otwartych konkursów ofert na realizację zadania publicznego Powiatu Tarnogórskiego w roku 2019 z zakresu udzielania nieodpłatnej pomocy prawnej oraz edukacji prawnej obejmującego powierzenie prowadzenia punktu nieodpłatnej pomocy prawnej w Świerklańcu. Szczegółowe informacje znajdują się w treści uchwały.

Starostwo będzie czynne w sobotę, 17 listopada!

Starosta Tarnogórski informuje, że dzień 17 listopada 2018 r. (tj. SOBOTA) w zamian za dzień 24 grudnia 2018 r. (tj. poniedziałek – WIGILIA) dla Starostwa Powiatowego w Tarnowskich Górach będzie dniem roboczym. Urząd będzie czynny w godzinach 7.30 – 15.30 (nie dotyczy punktu przyjmowania i wydawania dokumentów paszportowych zlokalizowanego w budynku Starostwa Powiatowego w Tarnowskich Górach przy ulicy Karłuszowiec 5).

II Jesienna Olimpiada Sportowa Szkół Specjalnych

Specjalny Ośrodek Szkolno- Wychowawczy zorganizował 7 listopada wielkie sportowe święto osób niepełnosprawnych - II Jesienną Olimpiadę Sportową Szkół Specjalnych, w której udział wzięło 6 drużyn z 6 miast: Tarnowskich Gór, Radzionkowa, Chorzowa, Bytomia, Piekar Śląskich i Nakła Śląskiego. Impreza odbyła się w Hali Sportowej.

Nowa winda w DPS-ie „Przyjaźń”

Nową windę przystosowaną dla osób niepełnosprawnych oddano do użytku w Domu Pomocy Społecznej „Przyjaźń” w Tarnowskich Górach. W ramach zrealizowanych prac dokonano m.in. demontażu istniejącego dźwigu, modernizacji szybu i maszynowni, montażu nowej windy. Zapewniono też oświetlenie szybu i maszynowni oraz zasilania dźwigu zgodnie z obecnie obowiązującymi przepisami. Wykonawcą zadania była firma Lift-Service S.A. z Lublina. Koszt zrealizowanej inwestycji to 161 460 zł (50 % kwoty zadania zostało dofinansowane ze środków PFRON).

Wyniki rekrutacji w PASUSZ

W wyniku przeprowadzonej rekrutacji w dniach 3-28 września br. do projektu pn. „Powiatowa Akademia Sukcesu Ucznia Szkoły Zawodowej” wpłynęło 582 formularzy zgłoszeniowych. W październiku Komisja Rekrutacyjna przeanalizowała wszystkie złożone wnioski i dokonała wyboru 200 uczestników wg kryteriów określonych w §4 Regulaminu Rekrutacji i Uczestnictwa Uczniów w projekcie pt. „Powiatowa Akademia Sukcesu Ucznia Szkoły Zawodowej”. Z powodu niespełnienia wymogów formalnych – uczniowie klas I, Komisja Rekrutacyjna musiała odrzucić 7 wniosków.

XV Śląski Mityng w Trójboju Siłowym Olimpiad Specjalnych

Dziś, 6 listopada w Hali Sportowej w Miedarach odbył się jubileuszowy XV Śląski Mityng w Trójboju Siłowym Olimpiad Specjalnych. Gospodarzami byli zawodnicy Klubu Olimpiad Specjalnych "Sokoły" działającego w Domu Pomocy Społecznej w Miedarach. Uroczystego otwarcia zawodów dokonali wicestarosta Stanisław Torbus oraz wójt Zbrosławic Wiesław Olszewski. Po odegraniu hymnu Olimpiad Specjalnych, przed licznie zgromadzoną publicznością, wystąpił Zespół Pieśni i Tańca "Miedarzanie". Część sportowa zawodów rozpoczęła się od konkurencji wyciskania na ławeczce leżąc.

Elektroniczne zwolnienia lekarskie (e-ZLA) – od 1 grudnia 2018 r. chorobowe bez papierka

Od 1 grudnia 2018 r. zwolnienia lekarskie będą wystawiane tylko w formie elektronicznej. Wystawienie e-ZLA trwa tylko chwilę, bo system podpowiada lekarzowi większość danych. E-ZLA wystawione przez lekarza natychmiast trafia do ZUS, a ZUS udostępnia je pracodawcy i ubezpieczonemu (pacjentowi).

Niepodległa - stulecie odzyskania niepodległości

Starosta Tarnogórski, Burmistrz Miasta Tarnowskie Góry oraz Dowódca Garnizonu Tarnowskie Góry zapraszają na obchody 100-lecia Odzyskania Niepodległości przez Polskę. Tarnogórskie uroczystości rozpoczną się 9 listopada (w piątek) o godz. 18.00 w Państwowej Szkole Muzycznej I stopnia, gdzie odbędzie się koncert Ignacy Jan Paderewski . 10 listopada (w sobotę), o godz. 17.30 z tarnogórskiego Rynku Kompania Honorowa Wojska Polskiego, w asyście pocztów sztandarowych wyruszy na Cmentarz Wojenny.

Emerytura na konto

W Oddziale ZUS w Chorzowie ponad 81 proc. świadczeń przekazywanych jest na konta bankowe, pozostali klienci otrzymują je za pośrednictwem Poczty Polskiej. Emeryci polubili rachunki bankowe, wskaźnik ubankowienia seniorów rośnie, co też potwierdzają statystyki ZUS w województwie śląskim.

VI edycja "Twórców Kultury Śląskiej"

Razem z Centrum Kultury Śląskiej w Nakle Śląskim w sobotę, 17 listopada o godz. 19:00 zapraszamy na VI edycję „Twórców Kultury Śląskiej” połączoną z 13. Gorczyckim Festiwalem. Bilet w cenie 30 zł jest do nabycia w Centrum lub poprzez wpłatę na konto: mBank 22 1140 1078 0000 4067 6900 1002 TKŚ VI.

Ze względu na ograniczoną liczbę miejsc nie gwarantujemy dostępności biletów w dniu imprezy!

Program:

  • promocja kalendarza „Twórcy Kultury Śląskiej 2019”
  • otwarcie wystawy „Twórcy Kultury Śląskiej”

pasusz
kolejka


BIP
 

Gminy powiatu

tarnowskie gory ożarowice kalety miasteczko śląskie swierklaniec radzionkow tworóg zbrosławice krupski młyn

Powiaty partnerskie

powiat tucholski powiat erlangen