grudzień 2018

Szczęśliwego Nowego Roku!

Z okazji nadchodzącego Nowego 2019 Roku wszystkim Mieszkańcom Powiatu Tarnogórskiego życzymy spełnienia wszystkich planów i zamierzeń, spokoju i radości oraz dni obfitujących w optymizm i szczęście. Niech nadchodzący Nowy Rok będzie pasmem sukcesów i zawodowych uniesień, a sylwestrowa zabawa pozwoli odpocząć od trudów i nastroi pozytywnie na zbliżający się 2019 rok.

w imieniu Zarządu Powiatu
Krystyna Kosmala
Starosta Tarnogórski

w imieniu Rady Powiatu
Przemysław Cichosz
Przewodniczący Rady Powiatu Tarnogórskiego

Zapytanie ofertowe PASUSZ

Zapraszamy do składania ofert na zakup i dostawę książek do Zespołu Szkół Gastronomiczno-Hotelarskich w Tarnowskich Górach w ramach projektu pn.: Powiatowa Akademia Sukcesu Ucznia Szkoły Zawodowej realizowanego ze środków EFS RPO WSL 2014-2020, działanie 11.2 Dostosowanie oferty kształcenia zawodowego do potrzeb lokalnego rynku pracy - kształcenie zawodowe uczniów, poddziałanie 11.2.1 Wsparcie szkolnictwa zawodowego - ZIT. Więcej informacji: https://www.bip.tarnogorski.pl/?catid=1574&parcat=3&t=more&grupa=15c25f5...

Konferencja: Przemoc w rodzinie – różne aspekty podejmowanych działań

14 grudnia br. odbyła się Konferencja pn. Przemoc w rodzinie – różne aspekty podejmowanych działań, którą zorganizowało Powiatowe Centrum Pomocy Rodzinie w Tarnowskich Górach. Celem konferencji była edukacja publiczna na temat przeciwdziałania przemocy w rodzinie, a także refleksja nad funkcjonowaniem systemu przeciwdziałania przemocy. W konferencji wzięło udział ponad 80 osób, realizujących działania w obszarze przeciwdziałania przemocy w rodzinie.

Awaria systemu kolejkowego

Informujemy, że z powodu awarii nieczynny jest system kolejkowy Wydziału Komunikacji. Prosimy o niekorzystanie z serwisu do czasu usunięcia problemów technicznych. Przepraszamy za utrudnienia.

Wykaz nieruchomości Skarbu Państwa przeznaczonej do oddania w dzierżawę

Na podstawie art. 35 ust. 1, w związku z art. 11 ust. 1 ustawy z dnia 21 sierpnia 1997 roku o gospodarce nieruchomościami (tekst jednolity Dz. U. z 2018 roku, poz. 2204 ze zm.) Starosta Tarnogórski wykonujący zadania z zakresu administracji rządowej podaje do publicznej wiadomości wykaz nieruchomości Skarbu Państwa przeznaczonej do oddania w dzierżawę.

Gratisowe ramki pod tablice rejestracyjne

Święta są już tuż, tuż, a my dla Państwa z tej okazji mamy gwiazdkowy prezent - ramki pod tablice rejestracyjne, z nadrukiem powiat tarnogórski. Każdy, kto w naszym powiecie rejestruje pojazd, otrzyma gratisowe ramki. Nie zapomnijcie Państwo zapytać w Wydziale Komunikacji Starostwa!

Wesołych Świąt i Szczęśliwego Nowego Roku!

Niech święta Bożego Narodzenia będą niezapomnianym czasem, spędzonym bez pośpiechu, trosk i zmartwień. Życzymy, aby były one dniami spokoju i radości przeżywanej wśród rodziny, przyjaciół i bliskich osób. W nadchodzącym roku 2019 życzymy dużo zdrowia, szczęścia, pomyślności i spełnienia marzeń

w imieniu Zarządu Powiatu
Krystyna Kosmala
Starosta Tarnogórski

w imieniu Rady Powiatu
Przemysław Cichosz
Przewodniczący Rady Powiatu Tarnogórskiego

Wigilijne spotkanie samorządowców

20 grudnia członkowie Zarządu Powiatu oraz radni Rady Powiatu spotkali się w Centrum Kultury Śląskiej w Nakle Śląskim z wójtami, burmistrzami, przewodniczącymi rad gmin, dyrektorami jednostek organizacyjnych powiatu oraz przedstawicielami instytucji kultury, samorządów gospodarczych, stowarzyszeń i służb mundurowych. Gości powitali: przewodniczący Rady Powiatu – Przemysław Cichosz i Starosta Tarnogórski – Krystyna Kosmala, którzy skierowali do zebranych życzenia świąteczne i noworoczne.

Młodzież z kolędą i życzeniami u starosty

Ze świątecznymi życzeniami odwiedzili wczoraj starostę Krystynę Kosmalę, wicestarostę Sebastiana Nowaka, członka Zarządu Krzysztofa Łozińskiego i sekretarz Powiatu Barbarę Machurę uczniowie i opiekunowie Powiatowej Reprezentacji Młodzieży. Tradycyjnie nie zabrakło kolęd, pastorałek i wigilijnej poezji wykonaniu uczniów I Liceum Ogólnokształcącego im. Stefanii Sempołowskiej, Zespołu Szkół Techniczno - Usługowych w Tarnowskich Górach i Zespołu Szkół Techniczno - Ekonomicznych z Radzionkowa.

Uwaga na marznące opady! Będzie ślisko - ostrzega centrum kryzysowe

Wojewódzkie Centrum Zarządzania Kryzysowego w Katowicach wydało ostrzeżenie przed marznącymi opadami, które mogą powodować gołoledź. Ostrzeżenie obowiązuje od godz. 23.00 - 20 grudnia br. do godz. 06.00 - 21 grudnia br.

Rekordowy budżet Powiatu Tarnogórskiego uchwalony

Na wczorajszej sesji Rady Powiatu Tarnogórskiego uchwalono budżet Powiatu na rok 2019. 14 radnych opowiedziało się za przedstawionym kształtem budżetu, a 7 wstrzymało się od głosu. Projekt budżetu uzyskał uprzednio pozytywną opinię Regionalnej Izby Obrachunkowej. Dochody budżetu na rok 2019 zamykają się w kwocie 168 733 146 zł. Planowane wydatki budżetu to 170 976 146 zł. Prognozowany budżet Powiatu, zarówno po stronie dochodowej, jak i wydatkowej jest więc rekordowy.

Kopalnia srebra w ofercie japońskich biur podróży?

Czy Tarnowskie Góry i tutejsze zabytki UNESCO znajdą się w ofercie japońskich biur podróży? Jest na to duża szansa. Miasto gwarków odwiedzili właśnie przedstawiciele 10 liczących się na rynku touroperatorów i agentów turystycznych z "Kraju Kwitnącej Wiśni".

Wigilia dla potrzebujących

Najbardziej potrzebujące osoby z terenu naszego powiatu, jak co roku, zaproszono na spotkanie wigilijne, organizowane przez Powiatowe Centrum Pomocy Rodzinie oraz Caritas Parafii Matki Boskiej Sprawiedliwości i Miłości Społecznej w Opatowicach. Spotkanie odbyło się 19 grudnia w Zespole Szkół Gastronomiczno-Hotelarskich w Tarnowskich Górach. Zebranym przy wigilijnym stole życzenia złożyli: ksiądz prałat Eugeniusz Bienek i wicestarosta Sebastian Nowak.

Opieka nad dzieckiem, gdy szkoła zamknięte

Gdy niespodziewanie zostanie zamknięte przedszkole czy szkoła, rodzice nie muszą gorączkowo szukać opieki dla swojego dziecka. Mogą zająć się nim sami i wystąpić do pracodawcy o wypłatę zasiłku opiekuńczego. Zakład Ubezpieczeń Społecznych przypomina, że zasiłek opiekuńczy przysługuje rodzicom nie tylko wtedy, gdy ich dziecko zachoruje. - Można go otrzymać także wówczas, gdy dziecko jest zdrowe, ale nastąpiło nieprzewidziane zamknięcie żłobka, klubu dziecięcego, przedszkola lub szkoły, do których uczęszcza.

E-akta: Skrócenie okresu przechowywania akt pracowniczych

Od stycznia 2019 r. wejdą w życie przepisy, które ułatwią przechowywanie akt pracowniczych dotyczących pracowników i zleceniobiorców oraz obniżą koszty związane z ich przechowywaniem.

Betlejemskie Światło Pokoju

Podczas dzisiejszej sesji Rady Powiatu Tarnogórskiego Elżbieta Pyka, komendant Hufca ZHP Ziemi Tarnogórskiej, uroczyście przekazała staroście Krystynie Kosmali Światełko Betlejemskie.

Betlejemskie Światło Pokoju jest symbolem wzajemnego zrozumienia, poszanowania poszczególnych ludzi i narodów, jest znakiem nadziei i życia pozbawionego konfliktów i wojen.

Światełko pali się teraz w budynku Starostwa Powiatowego przy ul. Karłuszowiec 5, w holu na parterze, tuż obok Wydziału Komunikacji. Zachęcamy wszystkich chętnych odwiedzający starostwo do odpalenia światełka i zabrania go do domu.

Akcja „Hej kolęda, kolęda”

18 grudnia uczniowie z Wieloprofilowego Zespołu Szkół popularnie nazywanego Sorboną odwiedzili Zakład Pielęgnacyjno - Opiekuńczy nr 1 na ulicy Donieckiej i Wielospecjalistyczny Szpital Powiatowy im. B. Hagera. Mikołaj wręczył Pensjonariuszom i Chorym własnoręcznie wykonane kartki świąteczne z życzeniami i słodkie upominki, a kolędnicy odśpiewali wspólnie z nimi najpiękniejsze polskie kolędy i pastorałki. „ Były to dla nas niezwykle wzruszające spotkania, które na długo pozostaną w naszej pamięci i sercach .

Nowe oblicze "Kolejówki"

grafika

Dobiegła końca realizacja projektu "Termomodernizacja budynków Zespołu Szkół Techniczno-Usługowych w Tarnowskich Górach przy ul. Pokoju 14", dofinansowanego ze środków unijnych. W piątek, 14 grudnia dokonano odbioru końcowego inwestycji. To trzeci, po budynkach "Sempy" i "Staszica", obiekt szkolny wyremontowany w tym roku przez Powiat Tarnogórski.

Powiatowa Reprezentacja Młodzieży w Katowicach

7 grudnia 2018 uczniowie "Sempy", "Chemika", "Mechanika", "Sorbony", "Gastronomika", "Kolejówki" i "Plastyka" wraz z opiekunami: Zofią Taborowską, Jarosławem Wesołkiem, Aleksandrą Łągiewką, Katarzyną Gąsewicz - Klubą, Dorotą Ruraińską i Marzeną Woźniak uczestniczyli w wycieczce Powiatowej Reprezentacji Młodzieży do Katowic. Głównym punktem programu było zwiedzanie Muzeum Ślaskiego z okazji 100 lecia odzyskania niepodległości. Powiatowa Reprezentacja Młodzieży w Katowicach.

Remont Staszica zakończony!

grafika

Marta Lubos Mistrzynią Europy, Michał Tarasiewicz z brązowym medalem!

Na rozegranych w dniach 8-9 grudnia 2018 w Warnie z udziałem prawie 200 zawodników z 24 krajów Mistrzostwach Europy Karate Kyokushin Federacji KWU znakomicie zaprezentowali się zawodnicy tarnogórskiego TKS-u „Karate”. Marta Lubos wywalczyła złoty medal w kategorii do 65 kg kobiet, a Michał Tarasiewicz brązowy medal w kategorii do 85 kg oldbojów powyżej 45 roku życia. Bez medali wracają tym razem Sandra Nowak (-60 kg) i Marek Wolny (-90 kg). W Mistrzostwach KWU (Kyokushin World Union) startują zawodnicy z praktycznie wszystkich Organizacji Karate pełno kontaktowego.

W Wigilię nieczynne

Informujemy, że w Wigilię – 24 grudnia br. Starostwo Powiatowe w Tarnowskich Górach będzie nieczynne. Zamknięty będzie również punkt przyjmowania wniosków i wydawania dokumentów paszportowych zlokalizowany w budynku Starostwa przy ulicy Karłuszowiec 5.

Wyniki konkursu ofert na realizację zadań publicznych Powiatu Tarnogórskiego z zakresu pomocy społecznej

10 grudnia 2018 roku Zarząd Powiatu Tarnogórskiego przyjął uchwałę w sprawie rozstrzygnięcia otwartego konkursu ofert na realizację zadań publicznych Powiatu Tarnogórskiego z zakresu pomocy społecznej obejmujących:
1) Zadanie nr 1 - Prowadzenie domu pomocy społecznej o zasięgu ponadgminnym dla osób dorosłych niepełnosprawnych intelektualnie oraz dzieci i młodzieży niepełnosprawnych intelektualnie na 60 miejsc,
2) Zadanie nr 2 - Prowadzenie domu pomocy społecznej o zasięgu ponadgminnym dla osób przewlekle psychicznie chorych na 62 miejsca,

Praktyki uczniów Centrum Edukacji Ekonomiczno-Handlowej

Uczniowie Centrum Edukacji Ekonomiczno-Handlowej w Tarnowskich Górach przesyłają życzenia świąteczne z praktyki zawodowej, którą odbywają we Włoszech w ramach projektu Erasmus+. Praktyka trwa od 26 listopada do 21 grudnia 2018 r.

Sesja Rady Powiatu Tarnogórskiego

18 grudnia (wtorek) o godzinie 10.00 w sali sesyjnej Starostwa Powiatowego w Tarnowskich Górach przy ul. Karłuszowiec 5 (III piętro) rozpocznie się sesja Rady Powiatu Tarnogórskiego.

Szczegółowy porządek obrad publikujemy pod adresem:
https://www.bip.tarnogorski.pl/?catid=2374&parcat=327&t=more&grupa=15c0f...
Projekty uchwał znajdują się pod adresem:
https://www.bip.tarnogorski.pl/?catid=1018&parcat=88&t=menu

Obrady będą transmitowane online: http://www.powiat.tarnogorski.pl/sesje-rady-powiatu

Uwaga na marznące opady! Będzie ślisko - ostrzega centrum kryzysowe

Wojewódzkie Centrum Zarządzania Kryzysowego w Katowicach wydało ostrzeżenie przed marznącymi opadami, które mogą powodować gołoledź. Ostrzeżenie obowiązuje od godz. 22.00 - 11 grudnia br. do godz. 09.00 - 12 grudnia br.

Bezpłatna mammografia w Kaletach

Rak piersi co roku odbiera życie kilkunastu tysiącom polskich Kobiet – Mamom, Siostrom, Przyjaciółkom. Często Kobiety zbyt późno dowiadują się, że są chore – rak nie boli, w początkowym stadium nie wpływa źle na samopoczucie, dlatego Panie rzadko zadają sobie pytanie, czy ta choroba może ich dotyczyć. Tymczasem, tylko regularne kontrolowanie stanu zdrowia pozwala ocenić, czy w organizmie nie zachodzą niebezpieczne zmiany chorobowe. Niestety zadowalający wynik poprzedniej mammografii nie zawsze gwarantuje, że obecnie nie zagraża nam nowotwór piersi.

Wynik konkursu ofert na prowadzenie punktu nieodpłatnej pomocy prawnej w Świerklańcu

10 grudnia 2018 roku Zarząd Powiatu Tarnogórskiego przyjął uchwałę w sprawie rozstrzygnięcia otwartego konkursu ofert na realizację zadania publicznego Powiatu Tarnogórskiego w roku 2019 z zakresu udzielania nieodpłatnej pomocy prawnej oraz edukacji prawnej obejmującego powierzenie prowadzenia punktu w Świerklańcu. Szczegóły w załączniku.

Wynik konkursu ofert na prowadzenie punktu nieodpłatnej pomocy prawnej w Tworogu

10 grudnia 2018 roku Zarząd Powiatu Tarnogórskiego przyjął uchwałę w sprawie rozstrzygnięcia otwartego konkursu ofert na realizację zadania publicznego Powiatu Tarnogórskiego w roku 2019 z zakresu udzielania nieodpłatnej pomocy prawnej oraz świadczenia poradnictwa obywatelskiego, a także edukacji prawnej obejmującego powierzenie prowadzenia punktu w Tworogu. Szczegóły w załączniku.

Wynik konkursu ofert na prowadzenie punktu nieodpłatnej pomocy prawnej w Kaletach

10 grudnia 2018 roku Zarząd Powiatu Tarnogórskiego przyjął uchwałę w sprawie rozstrzygnięcia otwartego konkursu ofert na realizację zadania publicznego Powiatu Tarnogórskiego w roku 2019 z zakresu udzielania nieodpłatnej pomocy prawnej oraz świadczenia poradnictwa obywatelskiego, a także edukacji prawnej obejmującego powierzenie prowadzenia punktu w Kaletach. Szczegóły w załączniku.

Akcja Zima

Przypominamy, że podobnie jak w latach ubiegłych, Akcja Zima koordynowana jest na drogach powiatu tarnogórskiego przez Zarząd Dróg Powiatowych w Tarnowskich Górach, który prowadzi całodobowe dyżury. Wszelkie informacje dotyczące stanu dróg należy w pierwszej kolejności zgłaszać dyżurnym Akcji Zima pod numerem telefonu: 887 202 203.

Interwencje można również zgłaszać do dyżurnego dyspozytora Powiatowego Centrum Zarządzania Kryzysowego pod numerem telefonu: 32 381 25 00.

Ostatnie tygodnie na publikację materiałów w konkursie dla dziennikarzy i osób publikujących w mediach - „W rolnictwie można pracować bezpieczniej”

Kasa Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego przypomina, że do 15 stycznia 2019 r. można nadsyłać prace na XXIV Konkurs „W rolnictwie można pracować bezpieczniej”. Nadesłane materiały muszą być opublikowane do końca bieżącego roku.

Konkurs skierowany jest do dziennikarzy i osób publikujących w środkach masowego przekazu materiały popularyzujące wiedzę o zagrożeniach i zasadach bezpiecznej pracy w gospodarstwach rolnych.

Na laureatów czekają nagrody finansowe. Przykładowo - za najlepszy cykl publikacji
(3 publikacje) w kategorii artykuły prasowe i internetowe I nagroda wynosi 2400 zł,

Szlachetna paczka 2018

Akcja Szlachetna Paczka kolejny raz objęła powiat tarnogórski. Do tej szczytnej inicjatywy już po raz dziesiąty włączyli się pracownicy Starostwa Powiatowego w Tarnowskich Górach oraz ich znajomi i przyjaciele. W tym roku jubileuszowa paczka dotarła do Pani Jadwigi.

Nowe kwoty przychodów decydujące o zmniejszeniu lub zawieszeniu świadczeń emerytalno-rentowych

Kasa Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego przypomina, że od 1 grudnia 2018 r. zmieniają się kwoty przychodów decydujące o zmniejszeniu lub zawieszeniu świadczeń emerytalno-rentowych.

Od 1 grudnia 2018 r. kwoty miesięcznego przychodu powodujące zmniejszenie lub zawieszenie emerytury i renty wynoszą odpowiednio:

  • 70% przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia, tj. 3206 zł 20 gr,
  • 130% tego wynagrodzenia, tj. 5954 zł 30 gr.

Badania ankietowe

Urząd Statystyczny w Katowicach informuje, że w dniach od 30 listopada do 21 grudnia 2018 r. na terenie województwa śląskiego przeprowadzone będą badania ankietowe przez pracowników tej jednostki dotyczące pogłowia bydła, owiec, drobiu oraz produkcji zwierzęcej, badanie pogłowia świń oraz produkcji żywca wieprzowego.

Badanie realizowane jest w drodze samodzielnego przekazania danych przez internet, wywiadu telefonicznego przeprowadzonego przez teleankietera z respondentem oraz bezpośredniego wywiadu z respondentem (ze wspomaganiem komputerowym).

Wizyta partnerów z Erlangen

Manfred Bachmayer, prezes Towarzystwa Przyjaciół Powiatów Erlangen Höchstadt – Tarnowskie Góry i radny partnerskiego powiatu Erlangen - Höchstadt oraz Jurgen Hitz, członek towarzystwa gościli wczoraj 6 grudnia w powiecie tarnogórskim. W Starostwie Powiatowym odbyło się spotkanie ze starostą Krystyną Kosmalą, wicestarostą Sebastianem Nowakiem i sekretarz Powiatu Barbarą Machurą. W trakcie spotkania nakreślono kierunki partnerskiej współpracy w roku 2019.

"Hokus Pokus – Czary Mary, niech nasz świat nie będzie szary !!!

Prawie 40 dzieci, która przybyła późnym popołudniem 28 listopada do Powiatowego Młodzieżowego Domu Kultury im. H. Jordana w Tarnowskich Górach z pewnością na długo zapamięta tę wizytę. Choć na zewnątrz było już szaro, to na sali było radośnie i kolorowo. Najpierw tajemnicza Czarownica z Łysej Góry przywitała dzieci i opowiedziała im o tradycjach andrzejkowych, a odchodząc przekazała swoim koleżankom – czarodziejkom 5 listów z zadaniami do wykonania. A skoro były to Andrzejki, to i zadania były andrzejkowe i wprowadziły wszystkich w świat wróżb.

Powstało konsorcjum Szlak Magnatów Przemysłowych

Reprezentanci siedmiu podmiotów podpisali 4 grudnia list intencyjny tworzący konsorcjum Szlak Magnatów Przemysłowych (SMP). W skład konsorcjum weszły: Centrum Kultury Śląskiej w Nakle Śląskim, Pałac w Rybnej i Kościół Zbawiciela z Tarnowskich Gór, Pałac Kawalera w Świerklańcu, Zespół Pałacowo – Parkowy z Pławniowic, Park Sielecki z Sosnowca, kościół pw. Ścięcia Jana Chrzciciela w Goduli. Inicjatorem powstania Szlaku Magnatów Przemysłowych jest Stowarzyszenie Wrazidlok.

Barbórka

Z okazji Dnia Górnika – tradycyjnej śląskiej „Barbórki”, wszystkim ludziom związanym z tym zawodem oraz górniczym emerytom i rencistom wraz z bliskimi, a także pozostałym Mieszkańcom Powiatu Tarnogórskiego pozostającym pod opieką Świętej Barbary składamy najlepsze życzenia zdrowia, osobistego szczęścia i wszelkich łask. Niech święta Barbara, Patronka górników - chroni Was i Wasze Rodziny.

W imieniu Zarządu Powiatu
Krystyna Kosmala
Starosta Tarnogórski

W imieniu Rady Powiatu
Przemysław Cichosz
Przewodniczący Rady Powiatu Tarnogórskiego

Jak szybko zarejestrować pojazd w Starostwie?

Kupujesz samochód albo inny pojazd? Pamiętaj, żeby każdy kupiony pojazd - zarówno nowy z salonu, jak i używany - zarejestrować w urzędzie. Jeśli jesteś mieszkańcem powiatu tarnogórskiego, musisz udać się do Wydziału Komunikacji Starostwa Powiatowego w Tarnowskich Górach. Nie chcesz stać w kolejce? Załatw to przez internet! Możesz ustalić termin wizyty nawet z miesięcznym wyprzedzeniem. Nie stój w kolejce, kliknij www.kolejka.tarnogorski.pl/

Koła Gospodyń Wiejskich - nowe regulacje

Na podstawie przepisów ustawy z dnia 9 listopada 2018 r. o kołach gospodyń wiejskich, Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa (ARiMR) prowadzi Krajowy Rejestr Kół Gospodyń Wiejskich.


pasusz
kolejka


BIP
 

Gminy powiatu

tarnowskie gory ożarowice kalety miasteczko śląskie swierklaniec radzionkow tworóg zbrosławice krupski młyn

Powiaty partnerskie

powiat tucholski powiat erlangen