maj 2019

XIV Tarnogórskie Forum Oświatowe

Dziś, w Starostwie Powiatowym odbyło się XIV Tarnogórskie Forum Oświatowe. Tradycyjnie, forum było okazją do rozstrzygnięcia edukacyjnych konkursów m.in.: w Konkursie na "Najciekawsze stoisko wystawowe" podczas tegorocznych Targów Edukacyjnych, w IV Powiatowym Konkursie Matematyczny SUDOKU czy Powiatowym Turnieju Humanistycznym. Nagrody laureatom konkursów i podziękowania ich nauczycielom oraz dyrektorom szkół wręczyli: starosta Krystyna Kosmala, przewodniczący Rady Powiatu Przemysław Cichosz, wicestarosta Sebastian Nowak oraz naczelnik Wydziału Edukacji Elżbieta Susek.

INDUSTRIADA 2019

Tarnowskie Góry miastem przyszłości? Takie wizje snuł w okresie międzywojennym ówczesny burmistrz miasta Fryderyk Antes. W podziemiach chciał uruchomić pierwszą w Polsce kopalnię pokazową i stworzyć prężny ośrodek turystyczny. Pierwsze sukcesy ma już na swoim koncie. Trzeba to uczcić. Czas więc na wielką fetę na grubie, czas na INDUbal w Zabytkowej Kopalni Srebra. Pełną Moc nasza INDUSTRIADA osiągnie 8 czerwca.

ZWIEDZANIE: https://bilety.kopalniasrebra.pl/

PROGRAM
9.00-20.00 SREBRNY EXPRESS – przejażdżka kolejką wąskotorową

Od poniedziałku (03.06) ulica Mickiewicza w Tarnowskich Górach będzie zamknięta

Zarząd Dróg Powiatowych w Tarnowskich Górach informuje, że od poniedziałku (3 czerwca) od godz. 7.00 rozpoczną się prace polegające na wymianie nawierzchni na ulicy Mickiewicza. W związku z tym ul. Mickiewicza zostanie całkowicie zamknięta i wyłączona z ruchu kołowego na odcinku od ulicy Powstańców Śląskich do ulicy Kościuszki w Tarnowskich Górach. Zakończenie prac planowane jest na piątek (7 czerwca). Za wszelkie utrudnienia przepraszamy. Prosimy mieszkańców parkujących samochody na ulicy Mickiewicza o zmianę miejsc postojowych, tak aby umożliwić wykonanie prac.

W Górnośląskim Centrum Rehabilitacji w Reptach otwarto nowy pawilon

Po trwającej dwa lata budowie został otwarty nowy budynek Górnośląskiego Centrum Rehabilitacji w Reptach Śląskich. Nowy pawilon ma 5 pięter i 172 łóżka oraz specjalistyczne wyposażenie do rehabilitacji pacjentów kardiologicznych. To pierwsza budowlana inwestycja w GCR od czasu oddania obiektu do użytku w 1976 roku – mówił w czasie otwarcia dr n. med. Krystian Oleszczyk, były wieloletni dyrektor placówki.

Powiatowe uroczystości związane z Dniem Strażaka

Dziś, 29 maja w Pałacu w Rybnej odbyły się doroczne powiatowe uroczystości związane z Dniem Strażaka. Podczas obchodów strażacy zawodowi oraz druhowie z OSP otrzymali odznaczenia państwowe i resortowe oraz awanse na wyższe stopnie służbowe. Wicestarosta Sebastian Nowak wręczył 12 strażakom nagrody starosty za szczególne zaangażowanie w służbie oraz wzorowe wykonywanie obowiązków służbowych. W uroczystościach udział wzięli także członkowie Zarządu Powiatu Krzysztof Łoziński i Adam Morawiec. Nagrody otrzymali: bryg. Piotr Krężel, st.bryg. Adam Lachowicz, bryg. Grzegorz Twardawa, asp.

Bądź przyjazny - III edycja!

Wznawiamy akcję Bądź przyjazny! Zapraszamy do rozbudowy mapy miejsc przyjaznych osobom z niepełnosprawnościami w powiecie tarnogórskim!

Jeśli jesteś właścicielem lub kierujesz firmą, sklepem, restauracją, kawiarnią, bankiem, szkołą, przedszkolem, żłobkiem, ośrodkiem kultury, obiektem sportowym, urzędem – dołącz do grona ludzi dobrej woli, dbających o to, aby niepełnosprawni czuli się dobrze w przestrzeni publicznej.

Jeśli wprowadziłeś udogodnienia dla takich osób, zgłoś się do nas, aby zaistnieć na tworzonej przez nas mapie.

Gala konkursowa w Chemik

28 maja 2018 w Zespole Szkół Chemiczno-Medycznych i Ogólnokształcących w Tarnowskich Górach odbyła się gala wręczenia nagród w konkursach o zasięgu powiatowym i regionalnym organizowanych przez szkołę dla uczniów szkół podstawowych i III klas gimnazjalnych. Samorząd powiatowy reprezentowali: Sandra Steiner Olszówka z Wydziału Edukacji Starostwa Powiatowego. Wśród zaproszonych gości znaleźli się przedstawiciele sponsorów: Patrycja Kulesza z Remondis Tarnowskie Góry Sp. z o.o. oraz Bożena Miszczkiewicz z Veolia Południe Sp. z o.o., Zenon Pawlak – przewodniczący SMZT.

ZUS: Czerwiec niekorzystny dla emerytów

Nie składaj wniosku o emeryturę w czerwcu. Warto poczekać i złożyć go nieco później. Dzięki temu możemy zyskać na wysokości świadczenia. Czerwiec to najmniej korzystny miesiąc dla przyszłych emerytów. Wszystko z powodu waloryzacji składek i kapitału początkowego – informuje ZUS.

– Kiedy najlepiej mogę złożyć wniosek o emeryturę? Czy to musi być w miesiącu osiągnięcia wieku emerytalnego czy może być później? Co dają mi kolejne miesiące pracy? Ile będzie wynosić moja emerytura? – to najczęstsze pytania adresowane do doradców emerytalnych w śląskich oddziałach ZUS.

Senior aktywny i bezpieczny konsument!

Spotkanie z Powiatowym Rzecznikiem Praw Konsumentów, Barbarą Mrożek było dla członków Tarnogórskiego Stowarzyszenia- Uniwersytet Trzeciego Wieku okazją do poznawania zmieniającego się prawa konsumenckiego.

Warsztaty w ramach grantów dla organizacji seniorskich

Dla organizacji seniorskich działających na terenie powiatu tarnogórskiego odbyły się w dniu wczorajszym tj. 27 maja warsztaty, na których uczestnicy zapoznali się z możliwością aplikowania o środki z województwa w ramach tzw. małych grantów.
„Granty” zarząd województwa przeznacza dla organizacji seniorskich działających na rzecz seniorów na terenie województwa śląskiego. Aplikować o środki mogą niniejsze organizacje od dnia 17 czerwca br.

Konkurs ofert na realizację zadania publicznego Powiatu Tarnogórskiego w roku 2019 i 2020 w dziedzinie wsparcia rodziny i systemu pieczy zastępczej.

Zarząd Powiatu Tarnogórskiego ogłasza otwarty konkurs ofert na realizację zadania publicznego Powiatu Tarnogórskiego w 2019 i 2020 roku w dziedzinie wsparcia rodziny i systemu pieczy zastępczej obejmującego przeprowadzenie warsztatów podnoszących umiejętności spędzania czasu wolnego i zabaw z dziećmi z wykorzystaniem pedagogiki zabawy Klanza w ramach projektu „Powiatowe Centrum Usług Społecznych” współfinansowanego przez Unię Europejską w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego.

Alarm RENEGADE

W dniu 28 maja br. Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych organizuje krajowe ćwiczenie RENEGADE SAREX 18/II. Elementami przedsięwzięcia są zdarzenia dotyczące naruszenia przestrzeni powietrznej Rzeczpospolitej Polskiej przez statek powietrzny o statusie RENEGADE stwarzający potencjalne zagrożenie dla ludności cywilnej.

W trakcie ćwiczenia odbędzie się trening systemu alarmowania i ostrzegania, podczas którego może wystąpić konieczność uruchomienia syren alarmowych w celu ogłoszenia i odwołania alarmu.

Złoty Krzyż Zasługi dla starosty Krystyny Kosmali

W Belwederze odbyło się dziś spotkanie z okazji Dnia Samorządu Terytorialnego. W trakcie uroczystości Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej Andrzej Duda wręczył odznaczenia państwowe przedstawicielom samorządu. Złotym Krzyżem Zasługi wyróżniona została m.in. starosta Krystyna Kosmala.

Dzień Samorządu Terytorialnego

Z okazji Dnia Samorządu Terytorialnego składamy wszystkim pracownikom Starostwa Powiatowego w Tarnowskich Górach najserdeczniejsze życzenia.

Rozwój naszego Powiatu nie byłby możliwy, gdyby nie praca i poświęcenie pracowników samorządowych, których zapał, dobre pomysły oraz podejmowane decyzje ukształtowały pozytywny wizerunek naszego Powiatu.

Niech kolejne lata samorządowej pracy będą wypełnione sukcesami, a społeczna akceptacja będzie źródłem satysfakcji i motywacji do dalszych działań

w imieniu Zarządu Powiatu - starosta Krystyna Kosmala

Młodzi architekci w SOSW w Ziemięcicach

W Specjalnym Ośrodku Szkolno – Wychowawczym w Ziemięcicach w dniach 20 i 21 maja 2019 roku grupa studentów z Koła Naukowego LAB 60+ z Wydziału Architektury Politechniki Śląskiej w Gliwicach pod opieką dr inż. arch. Iwony Benek brała udział w warsztatach projektowych i konkursie na zagospodarowanie terenu przy budynku, ze szczególnym uwzględnieniem strefy wejścia z fontanną.
Organizatorami wydarzenia była Regionalna Fundacja Pomocy Niewidomym oraz Fundacja Laboratorium Architektury 60+ (LAB 60+).

Protokół z konsultacji projektu uchwały Rady Powiatu Tarnogórskiego w sprawie określenia zasad udzielania spółkom wodnym dotacji celowej z budżetu Powiatu Tarnogórskiego

Protokół z konsultacji projektu uchwały Rady Powiatu Tarnogórskiego w sprawie określenia zasad udzielania spółkom wodnym dotacji celowej z budżetu Powiatu Tarnogórskiego, trybu postępowania w sprawie udzielania dotacji, sposobu jej rozliczania oraz sposobu kontroli wykonania zadania

27 maja - Małe Granty Senioralne Warsztay

Regionalny Ośrodek Polityki Społecznej Województwa Śląskiego planuje ogłoszenie naboru wniosków w ramach tzw. małych grantów dla organizacji seniorskich i działających na rzecz seniorów na terenie województwa śląskiego.

Aby umożliwić seniorom aplikowanie o środki Regionalny Ośrodek Polityki Społecznej Województwa Śląskiego organizuje cykl warsztatów, na których będzie służył pomocą w przygotowaniu wniosków.

Meta w Erlangen

Aż 1100 kilometrów w chłodzie, ulewnym deszczu, trudnymi górzystymi ścieżkami! Taką trasę na rowerach przemierzyli uczestnicy Europejskiego Rajdu Rowerowego „Europa 2019 nasz wybór”. Na mecie, zlokalizowanej przy nowej siedzibie partnerskiego Powiatu Erlangen-Höchstadt w Erlangen kolarzy przywitał starosta Alexander Tritthart.

Podczas rajdu kolarze spotykali się z burmistrzami i prezydentami miast w których gościli, promując partnerstwo pomiędzy powiatami, ideę wspólnej Europy, a także nadchodzące wybory do Parlamentu Europejskiego.

Sesja Rady Powiatu Tarnogórskiego

28 maja o godzinie 10.00 w sali sesyjnej Starostwa Powiatowego w Tarnowskich Górach przy ul. Karłuszowiec 5 (III piętro) rozpocznie się sesja Rady Powiatu Tarnogórskiego.

Obrady będą transmitowane online: http://www.powiat.tarnogorski.pl/sesje-rady-powiatu

Szczegółowy porządek obrad publikujemy pod adresem:
https://www.bip.tarnogorski.pl/?catid=2582&parcat=327&t=more&grupa=15ce3...

Projekty uchwał znajdują się pod adresem:
https://www.bip.tarnogorski.pl/?catid=1018&parcat=88&t=menu

IMiGW ostrzega

Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej ostrzega przed wystąpieniem opadów deszczu okresami o natężeniu umiarkowanym i silnym. Ostrzeżenie obowiązuje od godz. 10:00 dnia 22.05.2019 r. do godz. 18:00 dnia 23.05.2019 r. Prognozowana wysokość opadów za okres ważności ostrzeżenia - miejscami od 50 mm do 90
mm. W trakcie opadów deszczu będą występować burze z porywami wiatru do 70 km/h. Obszar zagrożenia województwo śląskie, powiat tarnogórski.

Informacja z Wydziału Komunikacji - CEPiK już działa

Ogólnopolska awaria systemu CEPiK została usunięta. Wydział Komunikacji na bieżąco załatwia sprawy dotyczące rejestracji pojazdów. Zapraszamy!

UWAGA ! Utrudnienia w Wydziale Komunikacji

Uprzejmie informujemy, że w związku z ogólnopolską awarią systemu CEPiK 2.0 dotyczącą Centralnej Ewidencji Pojazdów od dnia dzisiejszego (22 maja) występują problemy związane z realizacją procedury rejestracji pojazdów. System całkowicie nie działa. Obsługa praw jazdy odbywa się na bieżąco.

Pomimo, że utrudnienia nie wynikają z pracy urzędników Wydziału Komunikacji, bardzo prosimy o cierpliwość i wyrozumiałość. Za utrudnienia przepraszamy.

Ostrzeżenie meteorologiczne - intensywne deszcze z burzami

Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej ostrzega przed intensywnymi opadami deszczu z burzami. Ostrzeżenie obowiązuje od godziny 13:00 dnia 21.05.2019 r. do godziny 10:00 dnia 22.05.2019 r. Rejon zagrożenia: województwo śląskie.

Ogłoszenie o dwóch przetargach pisemnych ograniczonych na dzierżawę nieruchomości położonej w Świerklańcu, obręb Świerklaniec, stanowiącej własność Powiatu Tarnogórskiego

Zarząd Powiatu Tarnogórskiego ogłasza dwa przetargi pisemne ograniczone na dzierżawę nieruchomości położonej w Świerklańcu, obręb Świerklaniec, stanowiącej własność Powiatu Tarnogórskiego.

Tryb pozakonkursowy „MAŁY GRANT”

Stowarzyszenie na rzecz rozwoju Zalewu Chechło złożyło wniosek w trybie art. 19a Ustawy o działalności pożytku publicznego i o wolontariacie – z pominięciem otwartego konkursu ofert – na realizację zadania publicznego pn.:
„Piknik nad Zalewem Nakło-Chechło”
Na podstawie art. 19a ust. 3 i 4 Ustawy o działalności pożytku publicznego i o wolontariacie, każdy może zgłosić uwagi dotyczące złożonej oferty w terminie 7 dni od dnia zamieszczenia na tablicy ogłoszeń (tj. do 28.05.2019 r.).
Uwagi prosimy składać na adres:
Biuro ds. Promocji, Kultury i Sportu

Konferencja medyczna w Pałacu w Nakle

17 maja w Centrum Kultury Śląskiej w Nakle Śląskim odbyła się konferencja medyczna w temacie „Bądź czujny udar może dopaść każdego”. Ze strony powiatu tarnogórskiego w konferencji uczestniczyli: starosta tarnogórski Krystyna Kosmala i członek Zarządu Powiatu Stanisław Torbus.

Półmetek Europejskiego Rajdu Rowerowego „Europa 2019 nasz wybór”

Ponad 500 kilometrów, czyli połowę trasy przejechali już uczestnicy Europejskiego Rajdu Rowerowego „Europa 2019 nasz wybór”. Wczoraj dotarli do stolicy Moraw - Brna. Dziś etap do Humpolca. W czasie Rajdu kolarze spotkali się m.in. z sekretarz gminy Brenna Izabelą Heller, burmistrzem miasta Dubnica nad Váhom (Słowacja) Peterem Wolfem oraz z-ca burmistrza miasta Uherské Hradiště (Czechy) Ivo Frolecem.

Ostrzeżenie meteorologiczne - burze z deszczem i gradem

Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej ostrzega dziś przed burzami z gradem, które wystąpić mogą między 12.00 a 19.00. Prognozuje się wystąpienie burz z opadami deszczu miejscami do 25 mm oraz porywami wiatru do 65 km/h.

Konkursy na stanowiska dyrektorów szkół

Zarząd Powiatu Tarnogórskiego ogłasił konkursy na stanowiska dyrektorów:
1. Zespół Szkół Technicznych i Ogólnokształcących w Tarnowskich Górach
2. I Liceum Ogólnokształcące im. Stefanii Sempołowskiej w Tarnowskich Górach
3. Wieloprofilowy Zespół Szkół w Tarnowskich Górach
4. Centrum Kształcenia Ustawicznego w Tarnowskich Górach
5. Zespół Szkół Artystyczno-Projektowych w Tarnowskich Górach
6. Zespół Szkół Techniczno-Ekonomicznych w Radzionkowie

Ogłoszenia dostępne są pod adresem:
https://www.bip.tarnogorski.pl/?catid=1151&parcat=1150&t=menu

Konsultacje w sprawie projektu uchwały Rady Powiatu

Przedmiotem konsultacji jest projekt uchwały Rady Powiatu Tarnogórskiego w sprawie zasad i procedur przeprowadzenia głosowania społecznego na terenie Powiatu Tarnogórskiego celem realizacji części budżetu Powiatu Tarnogórskiego na rok 2020 w formie budżetu partycypacyjnego.

Klasycznie – Artystycznie po raz piąty

Niezwykły już piąty finał Tarnogórskiego Przeglądu Muzyki Klasycznej dla Dzieci i Młodzieży „Klasycznie – Artystycznie” odbył się wczoraj (16 maja) w Tarnogórskim Centrum Kultury. Ideą konkursu jest przybliżenie poprzez zabawę, młodym odbiorcom dzieł wybitnych kompozytorów różnych epok. Konkurs adresowany jest do uczniów niepełnosprawnych ruchowo oraz intelektualnie, a także do uczniów przebywających w klasach, bądź oddziałach integracyjnych.

Konsultacje w sprawie projektu uchwały Rady Powiatu

Przedmiotem konsultacji jest projekt uchwały Rady Powiatu Tarnogórskiego w sprawie określenia zasad udzielania spółkom wodnym dotacji celowej z budżetu Powiatu Tarnogórskiego, trybu postępowania w sprawie udzielania dotacji, sposobu jej rozliczania oraz sposobu kontroli wykonania zadania.

Nabór przedstawicieli organizacji pozarządowych do komisji konkursowej

Zarząd Powiatu Tarnogórskiego ogłasza nabór do komisji konkursowej opiniującej oferty złożone w ramach otwartego konkursu ofert na realizację zadania publicznego Powiatu Tarnogórskiego w roku 2019 i 2020 w dziedzinie działalności na rzecz integracji i reintegracji zawodowej i społecznej osób zagrożonych wykluczeniem społecznym w obszarze aktywizacji zawodowej w ramach projektu „Teraz MY” współfinansowanego przez Unię Europejską w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego, przedstawicieli organizacji pozarządowych oraz podmiotów wymienionych w art. 3 ust.

17 maja - Dzień Osób z Niepełnosprawnością 2019 r.

Organizowany przez ZUS Dzień Osób z Niepełnosprawnością odbywa się w tym roku pod hasłem „Żyj aktywnie!”.
Wydarzenie organizowane jest w wielu miastach w całej Polsce. Zakład Ubezpieczeń Społecznych (w zależności od miejsca wydarzenia) proponuje osobom z niepełnosprawnością spotkania z ekspertami ZUS, NFZ, PFRON, Biura Rzecznika Praw Pacjenta, ITS oraz przedstawicielami lokalnych organizacji i fundacji działających na rzecz osób niepełnosprawnych.
Bliższe informacje można znaleźć na stronie www.zus.pl/dzienON oraz na załączonym plakacie i w komunikacie prasowym.

Konferencja medyczna

Wielospecjalistyczny Szpital Powiatowy S.A im. dr B. Hagera w Tarnowskich Górach zaprasza do udziału w konferencji medycznej w temacie „BĄDŹ CZUJNY UDAR MOŻE DOPAŚĆ KAŻDEGO”.
Udział w konferencji jest bezpłatny.
Bliższe informacje na załączonym plakacie.

Ogłoszenie o pierwszym ustnym przetargu nieograniczonym na sprzedaż nieruchomości lokalowej stanowiącej własność Powiatu Tarnogórskiego.

Zarząd Powiatu Tarnogórskiego ogłasza pierwszy ustny przetarg nieograniczony na sprzedaż nieruchomości lokalowej stanowiącej własność Powiatu Tarnogórskiego położonej w Nakle Śląskim przy ul. Powstańców 2 c.
Pełną treść ogłoszenia o przetargu opublikowano w załączniku.

Podsumowanie Powiatowego Festiwalu Artystycznego Dzieci i Młodzieży Szkolnej

W piątek (9 maja) w „Jordanie ” odbyło się podsumowanie i oficjalne ogłoszenie wyników Powiatowego Festiwalu Artystycznego Dzieci i Młodzieży Szkolnej, który odbył się 25 kwietnia br. Podczas festiwalowych, kwietniowych przesłuchań na scenie zaprezentowało się łącznie 14 zespołów, w tym: 6 muzycznych, 4 taneczne i 4 teatralne. Podczas uroczystej gali wystąpili wybrani Laureaci. Obecny na uroczystości Wicestarosta Powiatu Tarnogórskiego Sebastian Nowak oraz Dyrektor PMDK Jacek Pieczyk, wręczyli przybyłym laureatom i ich opiekunom pamiątkowe dyplomy i statuetki.

V Europejski Rajd Rowerowy rozpoczęty

Pełni optymizmu i dobrej kondycji rowerzyści „amatorzy” reprezentujący Powiat Tarnogórski oraz Powiat Erlangen – Hoechstadt wyruszyli dziś o 9:32 spod budynku Starostwa Powiatowego w Tarnowskich Górach, w trasę liczącą przeszło tysiąc kilometrów na Europejski Rajd Rowerowy pod nazwą „Europa 2019 nasz wybór”.

SOR nieczynny

Uprzejmie informujemy o czasowym zawieszeniu działalności Szpitalnego Oddziału Ratunkowego Wielospecjalistycznego Szpitala Powiatowego S.A. SOR będzie nieczynne od 13-15 maja br.

V Europejski Rajd Rowerowy „Europa 2019 nasz wybór”

Powiat Tarnogórski wraz partnerskim Powiatem Erlangen – Hoechstadt oraz Towarzystwem Przyjaźni Erlangen-Hoechstadt – Tarnowskie Góry organizują Europejski Rajd Rowerowy pod nazwą „Europa 2019 nasz wybór”, który rozpocznie się 13 maja br. w Tarnowskich Górach a zakończy 22 maja w Erlangen (Niemcy). W Rajdzie weźmie udział 12 rowerzystów – amatorów. Polsko niemiecki – rajd rowerowy organizowany jest już po raz piąty. Pierwszym razem odbył się w 2010 roku.

Wykaz nieruchomości Skarbu Państwa przeznaczonej do zbycia

Na podstawie art. 35 ust. 1 w związku z art. 11 ust. 1 ustawy z dnia 21 sierpnia 1997 roku o gospodarce nieruchomościami (tekst jednolity Dz. U. z 2018 roku, poz. 2204 ze zm.) Starosta Tarnogórski wykonujący zadania z zakresu administracji rządowej podaje do publicznej wiadomości wykaz nieruchomości Skarbu Państwa przeznaczonej do zbycia w drodze darowizny.
Wykaz obejmuje nieruchomość położoną na terenie gminy Tarnowskie Góry oznaczoną w ewidencji gruntów jako działki o numerach 131/3 i 132/55 obręb Strzybnica.

Treść wykazu w załączniku.

Dzień Hutnika

Dziś, 9 maja w Hucie Cynku Miasteczko Śl. S.A. odbyły się uroczystości związane z tradycyjnym Dniem Hutnika. Obchody rozpoczęły się mszą świętą w kościele parafialnym w Miasteczku Śląskim po czym przedstawiciele władz samorządowych, związków zawodowych, służb mundurowych i organizacji pozarządowych złożyli wiązanki kwiatów pod tablicą poświęconą św. Florianowi – patronowi hutników. Władze samorządowe Powiatu Tarnogórskiego reprezentowali starosta Krystyna Kosmala, wicestarosta Sebastian Nowak i członek Zarządu Powiatu Krzysztof Łoziński.

Sprawozdanie z realizacji programu współpracy z organizacjami pozarządowymi za 2018 rok

Uchwała nr 26/124/2019 Zarządu Powiatu Tarnogórskiego z dnia 01 kwietnia 2019 roku w sprawie przedłożenia Radzie Powiatu Tarnogórskiego sprawozdania z realizacji rocznego programu współpracy Powiatu Tarnogórskiego z organizacjami pozarządowymi oraz podmiotami, o których mowa w art. 3 ust 3 ustawy z dnia 24 kwietnia 2003 roku o działalności pożytku publicznego i o wolontariacie na rok 2018.

Treść uchwały publikujemy w załączniku.

Dotychczasowi laureaci nagrody

Dotychczasowi laureaci nagrody
Na przestrzeni lat 2003-2019 Nagrodą „Orła i Róży” wyróżniono 22 osoby oraz 8 organizacji.
2003
Józef Goniwiecha – Dyrektor Domu Pomocy Społecznej w Miedarach
Antoni Jankowski – Starosta Tarnogórski w latach 1999-2002
2004
Gabriela Horzela-Szubińska – Prezes Stowarzyszenia „Śląski Dzwon Nadziei”
Mieczysław Dumieński – Prezes Fundacji na rzecz Dzieci „Miasteczko Śląskie”
2005
Gabriela Kowalska – Prezes Stowarzyszenia „Serdeczni”
Krzysztof Mazik – właściciel Galerii „Inny Śląsk” w Tarnowskich Górach
2006

Bezpłatny przejazd pociągu z parowozem na 85-lecie Magistrali Węglowej

13 maja br. zapraszamy na przejazd pociągu z parowozem, który dla uświetnienia obchodów 85-lecia Magistrali Węglowej przejedzie trasą Tarnowskie Góry - Herby Nowe, Herby Nowe - Tarnowskie Góry. Szczegółowy rozkład jazdy : www.facebook.com/STMWHerby oraz w załączniku.

Zapraszamy na bezpłatne szkolenie

W związku z wejściem w życie nowego Rozporządzenia Przewodniczącego Komitetu do Spraw Pożytku Publicznego z dnia 24 października 2018 r. w sprawie wzorów ofert i ramowych wzorów umów dotyczących realizacji zadań publicznych oraz wzorów sprawozdań z wykonania tych zadań – wiele organizacji pozarządowych z terenu powiatu tarnogórskiego zgłasza szereg wątpliwości i pytań dotyczących nowych dokumentów.

Dzień Inwalidy w Jubilacie

Życzenia pomyślności, wielu lat w zdrowiu, szczęścia w życiu osobistym oraz podziękowania za aktywność i zaangażowanie w działalność społeczną złożył w imieniu starosty Krystyny Kosmali członkom tarnogórskiego Koła Nr 8 Oddziału Miejskiego Polskiego Związku Emerytów, Rencistów i Inwalidów członek Zarządu Powiatu Krzysztof Łoziński. 7 maja w sali Domu Kultury Jubilat w Tarnowskich Górach świętowano „Dzień Inwalidy”. Jak co roku nie zabrakło informacji o działalności związku, poczęstunku oraz zabawy tanecznej.

2 Tarnogórskie Forum ds. Osób z Niepełnosprawnościami

Dziś w Tarnogórskim Centrum Kultury odbyło się zorganizowane przez Powiatową Społeczną Radę ds. Osób Niepełnosprawnych przy Staroście Tarnogórskim, Powiat Tarnogórski i Powiatowy Urząd Pracy w Tarnowskich Górach 2 Tarnogórskie Forum ds. Osób z Niepełnosprawnościami.

Materiały do pobrania

Poniżej udostępniamy pliki graficzne i wzory dokumentów (wzór sprawozdania i wzór opisu faktury) do wykorzystania przez podmioty realizujące zadania dofinansowane ze środków Powiatu Tarnogórskiego w konkursach w dziedzinie kultury, sztuki, ochrony dóbr kultury i dziedzictwa narodowego oraz w dziedzinie wspierania i upowszechniania kultury fizycznej i sportu w 2019 r.

Tarnogórscy seniorzy zapraszają na Juwenalia!

13 i 14 maja tarnogórskie Stowarzyszenie Uniwersytet Trzeciego Wieku zaprasza na Juwenalia. W programie między innymi: odtańczenie poloneza na Rynku, koncerty plenerowe w Parku Miejskim, dyskoteka seniorów, plener malarski i warsztaty florystyczne w Kompleksie Zamkowym “U Wrochema”, liczne zajęcia sportowe, wybory Miss i Mistera Juwenaliów. Szczegóły na plakacie. Serdecznie zapraszamy!

Dni Otwarte w Centrum Kultury Śląskiej

Zapraszamy do zwiedzania Centrum Kultury Śląskiej w Nakle Śląskim w czasie Dni Otwartych Funduszy Europejskich 10-12 maja 2019 r. Wstęp wolny.

PROGRAM:
- zwiedzanie indywidualne: piątek (10.00-18.00), sobota i niedziela (11.00 - 18.00)
- rodzinne zwiedzanie grupowe: sobota godz. 12:00 – 13:00 / 15:00 – 16:00
Zapraszamy do wcześniejszej rezerwacji miejsc w sekretariacie Centrum pod numerem telefonu: 32 441 60 28.

OFERTA DLA SZKÓŁ:
piątek 12:00 – 13:00 / 15:00 – 16:00

Zwiedzanie z przewodnikiem dawnych sal pałacowych, dla grup szkolnych (z nauczycielem, do 35 osób).

Młodzieżowy Sejmik Województwa Śląskiego – wybory uzupełniające

W październiku br. upływa kadencja części składu radnych Młodzieżowego Sejmiku Województwa Śląskiego, który powołany został przez Zarząd Województwa Śląskiego. W tym roku wybory uzupełniające przeprowadzone zostaną 14 czerwca w Sali Sejmu Śląskiego, a nowo wybrani radni swoją kadencję rozpoczną 22 października 2019 r.

Od dziś matury

909 tegorocznych absolwentów liceów i techników z 12 szkół powiatu tarnogórskiego przystąpi dziś do matury Na początek czeka ich obowiązkowy egzamin pisemny z języka polskiego.

Ogłoszenie o trzecim przetargu na sprzedaż nieruchomości położonej w Tarnowskich Górach przy ul. Zagórskiej

Zarząd Powiatu Tarnogórskiego ogłasza trzeci przetarg pisemny nieograniczony na sprzedaż nieruchomości stanowiącej własność Powiatu Tarnogórskiego, położonej w Tarnowskich Górach przy ul. Zagórskiej. Szczegóły w załączniku.

Międzynarodowy Dzień Strażaka

Z okazji Międzynarodowego Dnia Strażaka wszystkim Druhom Państwowej i Ochotniczej Straży Pożarnej pragnę złożyć wyrazy szacunku i uznania za służbę, trud, poświęcenie i ofiarność na rzecz mieszkańców powiatu tarnogórskiego. Życzę Wam licznych sukcesów w życiu zawodowym oraz osobistym, a także satysfakcji z pełnionej funkcji oraz bezpiecznych powrotów z akcji ratunkowych.

w imieniu Zarządu Powiatu
Starosta Tarnogórski
Krystyna Kosmala

Święto Narodowe Trzeciego Maja

Jak co roku władze Powiatu Tarnogórskiego oraz Miasta Tarnowskie Góry uczciły rocznicę uchwalenia Konstytucji 3 Maja. Tradycyjnie już w tarnogórskim kościele p.w. Świętych Apostołów Piotra i Pawła odprawiono mszę w intencji Ojczyzny. Po mszy, na Placu Gwarków rozpoczęły się okolicznościowe wystąpienia, po których przedstawiciele duchowieństwa, władz państwowych i samorządowych, służb mundurowych, a także organizacji kombatanckich i stowarzyszeń działających w powiecie tarnogórskim złożyły kwiaty pod tablicami pamięci i Dzwonnicą Gwarków.


pasusz
kolejka


BIP
 

Gminy powiatu

tarnowskie gory ożarowice kalety miasteczko śląskie swierklaniec radzionkow tworóg zbrosławice krupski młyn

Powiaty partnerskie

powiat tucholski powiat erlangen