Pożegnanie z artystami

Dziś (19 lipca) w tarnogórskim starostwie uczestnicy Międzynarodowego Pleneru Artystycznego "Powiat Tarnogórski 2017" spotkali się ze starostą Krystyną Kosmalą, wicestarostą Stanisławem Torbusem oraz członkami Zarządu Powiatu Adamem Baronem i Krzysztofem Łozińskim, aby podzielić się wspomnieniami i wrażeniami ze swojego dziesięciodniowego pobytu w naszym powiecie, wypełnionego twórczą aktywnością w najpiękniejszych zakątkach ziemi tarnogórskiej.
- Przyjechaliście do nas Państwo w szczególnym okresie, bo zaledwie dzień po wpisaniu tarnogórskich zabytków pogórniczych na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO - podkreśliła starosta Krystyna Kosmala.
Nic dziwnego zatem, że oprócz malowania, rysowania i fotografowania, w programie tegorocznej, ósmej już edycji pleneru, znalazła się wycieczka do Zabytkowej Kopalni Srebra.

Celem organizowanych od ośmiu lat Międzynarodowych Plenerów Artystycznych "Powiat Tarnogórski" jest ukazanie i popularyzacja piękna architektury i przyrody naszego powiatu oraz jego promocja na mapie turystycznej i artystycznej w Polsce i za granicą.
Organizatorami tegorocznej edycji byli: Powiat Tarnogórski, Miasto Radzionków, Gmina Świerklaniec i Stowarzyszenie Artystów Śląskich STAŚ. Komisarzem pleneru był Mirosław Ogiński.

W plenerze "Powiat Tarnogórski 2017" wzięli udział: Vera Kalinowska (Ukraina), Paweł Turicyn i Andriej Turicyn (Rosja), Maria i Helmut Hőchlieger (Niemcy), Lila Konat (Wielka Brytania) oraz artyści z Polski: Edward Kostka, Mieczysław Filipiak, Grzegorz Haiski, Bożena Szpak, Zdzisław Szpak, Bernadeta Nowak, Jadwiga Mika, Beata Hetmańczyk, Mirosław Ogiński, Michał Ogiński, Katarzyna Karkoła i Sylwia Gromadzka-Staśko.
Podczas dzisiejszego spotkania artyści otrzymali od starosty i członków Zarządu Powiatu pamiątkowe upominki. Ich prace wkrótce będzie można oglądać na poplenerowej wystawie w budynku Starostwa Powiatowego przy ul. Karłuszowiec 5 w Tarnowskich Górach.

Pożegnanie z artystami
budzet partycypacyjny