Partnerska wizyta

Od piątku do niedzieli gościliśmy po raz pierwszy w naszym powiecie Alexandra Trittharta - starostę partnerskiego powiatu Erlangen – Höchstadt. W piątek niemiecki starosta uczestniczył m.in. w uroczystym otwarciu Gwarków oraz spotkał się z burmistrzami i wójtami gmin powiatu tarnogórskiego. W sobotę zwiedzał Centrum Kultury Śląskiej w Nakle Śląskim oraz uczestniczył w spotkaniu z przedstawicielami lokalnego biznesu. W niedzielę, wraz z Zarządem Powiatu Tarnogórskiego starosta Tritthart wziął udział w pochodzie gwarkowskim.

Współpraca partnerska pomiędzy naszymi powiatami to szereg udanych wydarzeń i przedsięwzięć, a w tym liczne spotkania, Dni Kultury Polskiej i Niemieckiej, plenery malarskie, rajdy rowerowe, wspólne zawody sportowe, koncerty oraz wymiana młodzieży.

Powiat Erlangen-Höchstadt leży w północnej części Landu Bawaria – jest częścią Regionu Środkowej Frankonii (ze stolicą w Ansbach) i znajduje się na północ od Norymbergi. Powiat ma powierzchnię ponad 560 km2 i zamieszkuje go prawie 136 tys. mieszkańców. Dzieli się na 25 gmin. Powiat znany jest poza granicami przede wszystkim dzięki licznym firmom tj. Adidas, Puma, czy Schwan-Stabilo – producent artykułów piśmienniczych. W Erlangen znajduje się także jeden z bardziej znanych uniwersytetów. Ponadto powiat słynie z licznych stawów hodowlanych, głównie karpia.

Partnerska wizyta
budzet partycypacyjny