Wystawa "Face to face"

Przedstawiamy relację z wernisażu wystawy "Face to face", która odbyła się 30 czerwca 2018 roku w Centrum Kultury Śląskiej w Nakle Śląskim. W otwarciu uczestniczyło 11 artystów: Mauga Houba‑Hausherr, Rainer Lehmann, Jan Masa, Gosia Richter, Monika Kilders, Ricarda Rommerscheidt (Zagłębie Ruhry) oraz Zbigniew Furgaliński, Maciej Linttner, Roman Kalarus, Stanisław Henryk Kowalczyk i Damian Pietrek (Śląsk).

Genezy pomysłu projektu należy szukać w spotkaniach artystycznych, jakie miały miejsca w Muzeum Edyty Stein w Lublińcu z udziałem niektórych twórców. "Face to face" jako wystawa polsko-niemiecka i interdyscyplinarna, ma charakter dialogiczny, stanowiąc bezpośredni dialog między artystami oraz jako odzwierciedlenie stanu emocjonalnego dwóch społeczeństw, pozornie zupełnie różnych, jednak posiadających podobny rodowód w postaci cywilizacji chrześcijańskiej (kurator Damian Pietrek). Wśród eksponatów znajdują się obrazy wykonywane różnymi technikami, grafika, fotografia, rzeźby, instalacje oraz gobeliny.

Wernisaż uatrakcyjnił występ muzyczny w wykonaniu Wojciecha Lichtańskiego (saksofon) i Przemysława Pankiewicza (Rhodes piano).

Partnerzy: Powiat Tarnogórski, Stowarzyszenie Rozwoju Ziemi Lublinieckiej, Muzeum Edyty Stein w Lublińcu, Miasto Lubliniec
Zdjęcia: Magdalena Zaton

(CKŚ)