Powiat Erlangen-Höchstadt

Powiat Erlangen-Höchstadt leży w północnej części Landu Bawaria – jest częścią Regionu Środkowej Frankonii (ze stolicą w Ansbach) i znajduje się na północ od Norymbergi. Powiat ma powierzchnię ponad 560 km2 i zamieszkuje go prawie 131 tys. mieszkańców. Dzieli się na 25 gmin. Powiat znany jest poza granicami przede wszystkim dzięki licznym firmom tj. Adidas, Puma, czy Schwan-Stabilo – producent artykułów piśmienniczych. W Erlangen znajduje się także jeden z bardziej znanych uniwersytetów. Ponadto powiat słynie z licznych stawów hodowlanych, głównie karpia.
W maju 2003 roku władze powiatu tarnogórskiego oraz Erlangen - Höchstadt podpisały list intencyjny, w którym zadeklarowano chęć nawiązania szerokiej współpracy między regionami. Porozumienie podpisano w czerwcu 2005 roku, w którym zobowiązano się do kształtowania przyjaźni i partnerskiej współpracy w dziedzinach z zakresu kultury, oświaty, sportu, gospodarki oraz administracji samorządowej.
Przez kilkanaście lat zorganizowano wiele wspólnych wydarzeń, przedsięwzięć oraz licznych spotkań tj.: Dni Kultury Polskiej i Niemieckiej, plenery malarskie, rajdy rowerowe czy wymianę młodzieży.

http://www.erlangen-hoechstadt.de/

Artykuły powiązane: Powiat Erlangen

Centrum Dialogu w Tarnowskich Górach
Obraz główny

Powiat Tarnogórski oraz Gmina Wyznaniowa Żydowska w Katowicach podpisali w czwartek, 15 marca br. list skierowany do starosty Alexandra Trittharta (Powiat Erlangen – Höchstadt). Wspólny list jest próbą zaproszenia niemieckich partnerów do włączenia się w działania mające na celu utworzenie Centrum Dialogu w dawnym Domu Przedpogrzebowym przy cmentarzu żydowskim w Tarnowskich Górach.

Partnerska współpraca z Erlangen - Höchstadt
Obraz główny

Manfred Bachmayer, prezes Towarzystwa Przyjaciół Powiatów Erlangen Höchstadt – Tarnowskie Góry oraz radny partnerskiego powiatu Erlangen - Höchstadt gościł 13 grudnia w powiecie tarnogórskim. W Starostwie Powiatowym spotkał się ze starostą Krystyną Kosmalą, wicestarostą Stanisławem Torbusem, członkiem Zarządu Powiatu Adamem Baronem i sekretarz Powiatu Barbarą Machurą. Celem wizyty było nakreślenie kierunków partnerskiej współpracy w roku 2018. Rozmawiano przede wszystkim o wymianie uczniów z Gimnazjum w Eckental z uczniami II LO im S.

Wycieczka z partnerskiego powiatu Erlangen - Höchstadt
Obraz główny

O kierunkach dalszej współpracy, nowych celach i wyzwaniach dyskutowano podczas spotkania z niemiecką delegacją z partnerskiego powiatu Erlangen - Höchstadt w restauracji Arachid w Orzechu. Jak co roku goście z Niemiec odwiedzili nasz powiat przy okazji tzw. Bürgerreise, czyli podróży mieszkańców z powiatu Erlangen - Höchstadt do Polski. To już dziewiąta tego typu wycieczka do naszego kraju. Tym razem 30 - osobowa grupa z Frankonii odwiedziła m.in.


na sprzedaz
kolejka

BIP
 

Gminy powiatu

tarnowskie gory ożarowice kalety miasteczko śląskie swierklaniec radzionkow tworóg zbrosławice krupski młyn

Powiaty partnerskie

powiat tucholski powiat erlangen