Powiat Erlangen-Höchstadt

Powiat Erlangen-Höchstadt leży w północnej części Landu Bawaria – jest częścią Regionu Środkowej Frankonii (ze stolicą w Ansbach) i znajduje się na północ od Norymbergi. Powiat ma powierzchnię ponad 560 km2 i zamieszkuje go prawie 131 tys. mieszkańców. Dzieli się na 25 gmin.
Powiat znany jest poza granicami przede wszystkim dzięki licznym firmom tj. Adidas, Puma, czy Schwan-Stabilo – producent artykułów piśmienniczych. W Erlangen znajduje się także jeden z bardziej znanych uniwersytetów. Ponadto powiat słynie z licznych stawów hodowlanych, głównie karpia.
W maju 2003 roku władze powiatu tarnogórskiego oraz Erlangen - Höchstadt podpisały list intencyjny, w którym zadeklarowano chęć nawiązania szerokiej współpracy między regionami. Porozumienie podpisano w czerwcu 2005 roku, w którym zobowiązano się do kształtowania przyjaźni i partnerskiej współpracy w dziedzinach z zakresu kultury, oświaty, sportu, gospodarki oraz administracji samorządowej.
Przez 11 lat zorganizowano wiele wspólnych wydarzeń, przedsięwzięć oraz licznych spotkań tj.: Dni Kultury Polskiej i Niemieckiej, plenery malarskie, rajdy rowerowe czy wymianę młodzieży.

http://www.erlangen-hoechstadt.de/

Artykuły powiązane: Powiat Erlangen

Partnerska współpraca
Obraz główny

Manfred Bachmayer, prezes Towarzystwa Przyjaciół Powiatów Erlangen Höchstadt – Tarnowskie Góry oraz radny partnerskiego powiatu Erlangen Höchstadt gościł 9 grudnia w powiecie tarnogórskim. W Starostwie Powiatowym spotkał się ze starostą Józefem Burdziakiem, wicestarostą Marianem Szukalskim oraz wiceprzewodniczącym Rady Powiatu Stanisławem Wieczorkiem. Celem wizyty było nakreślenie kierunków partnerskiej współpracy w roku 2017 oraz omówienie szczegółów kolejnego polsko – niemieckiego rajdu rowerowego.

Dekada żywej współpracy
Przywitanie starostów.

O żywotności partnerstwa można mówić wtedy, gdy obie strony interesują się wzajemnie swoją kulturą, językiem
i obyczajami - podkreślili starosta tarnogórski Józef Burdziak i starosta powiatu Erlangen-Höchstadt Alexander Tritthart podczas spotkania z okazji 10-lecia partnerstwa obydwu powiatów.
- Wspólna Europa jest dla nas rozwiązaniem a nie problemem – dodał zaproszony na uroczystość wicekonsul Polski w Monachium Przemysław Gembiak. Spotkanie jubileuszowe odbyło się 25 czerwca na zamku Atzelsberg. Wolę dalszej wieloletniej współpracy obaj starostwie

Przyjaźń pozostanie
Obraz główny

Goszczący w powiecie tarnogórskim starosta naszego partnerskiego powiatu Erlangen – Höchstadt zwiedził Centrum Kultury Śląskiej w Nakle Śląskim. W pałacu odbyło się również uroczyste spotkanie z radnymi Rady Powiatu, na którym wspominano 11 lat intensywnej współpracy i przyjacielskich kontaktów.

BIP
kolejka
 

Gminy powiatu

tarnowskie gory ożarowice kalety miasteczko śląskie swierklaniec radzionkow tworóg zbrosławice krupski młyn

Powiaty partnerskie

powiat tucholski powiat erlangen